C 2011

Podpora reformy

KNECHT, Petr

Basic information

Original name

Podpora reformy

Name (in English)

Support of the reform

Authors

KNECHT, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

1. vyd. Praha, Knecht, P., Šumavská, G. Moderní odborná škola. Názory učitelů pilotních škol na kurikulární reformu. p. 44-54, 11 pp. Kurikulum S, 2011

Publisher

Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50300 5.3 Education

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14410/11:00054355

Organization unit

Faculty of Education

ISBN

978-80-86856-96-4

Keywords (in Czech)

kurikulární reforma; střední odborné vzdělávání; výzkum; školní vzdělávací program

Keywords in English

curriculum reform; vocational education; research; School Educational Programmes

Tags

Reviewed
Změněno: 8/3/2013 08:41, doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D.

Abstract

V originále

Publikace pojednává o reformě kurikula odborného vzdělávání. Hlavní pozornost je zaměřena na problémy spojené se zaváděním (implementací) kurikulární reformy do praxe ve školách. V kapitole jsou prezentovány výsledky výzkumného šetření, které spočívalo v realizaci řízených rozhovorů vedených s řediteli, koordinátory tvorby ŠVP a řadovými učiteli na pilotních středních odborných školách a středních odborných učilištích. V souvislosti s očekávanou podporou je možné konstatovat, že učitelé na pilotních školách vnímají jako akutní následující problémy: neustálé změny vzdělávací politiky, neujasněnou roli institucí zapojených do realizace a evaluace kurikulární reformy, nízkou informační podporu veřejnosti a zejména rodičů, systematicky nekoordinované vzdělávání učitelů, limitované množství finančních prostředků na zajištění výuky a nedostatky v obsahu RVP.

In English

The chapter concentrates on the curricular reform of vocational education in the Czech Republic. The main focus lies in the problems of implementing curriculum into practice in schools. In the chapter, findings of a research project are presented, that consisted of a series of structured interviews with headmasters, SEP coordinators and teachers at pilot secondary vocational schools. Concerning the support that schools expect in connection with the reform, pilot-school teachers perceive the following problems: lack of monetary resources to support teaching, deficiencies in the coordination of in-service teacher education, inadequacies in informing the public and especially the parents, unclear role that various institutions are to play in realising and evaluating the curricular reform, unceasing changes in educational policies and deficiencies in the content of the Framework Educational Programme.