BRÁZDIL, Rudolf, Tomáš ČERNUŠÁK a Ladislava ŘEZNÍČKOVÁ. History of Weather and Climate in the Czech Lands VIII: The Weather and Climate in the Region of Olomouc, Czech Republic, based on Premonstratensian Diaries kept by the Hradisko Monastery and Svatý Kopeček Priory, 1693-1783. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011, 272 s. sv. 8. ISBN 978-80-210-5597-1.
Originální název History of Weather and Climate in the Czech Lands VIII: The Weather and Climate in the Region of Olomouc, Czech Republic, based on Premonstratensian Diaries kept by the Hradisko Monastery and Svatý Kopeček Priory, 1693-1783.
Název česky Historie počasí a podnebí v českých zemích VIII. Počasí a podnebí na Olomoucku podle premonstrátských diárií kláštera Hradisko a převorství na Svatém Kopečku v letech 1693–1783
Autoři BRÁZDIL, Rudolf (203 Česká republika, garant, domácí), Tomáš ČERNUŠÁK (203 Česká republika, domácí) a Ladislava ŘEZNÍČKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, 272 s. sv. 8, 2011.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/11:00050232
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-5597-1
Klíčová slova anglicky diary; Hradisko; precipitation indices; Svatý Kopeček; temperature indices; weather records
Štítky AKR, Munipress, rivok
Změnil Změnila: Mgr. Martina Dvořáková, učo 180818. Změněno: 17. 1. 2012 14:56.
The paper presents results of analysis of weather records coming from diaries of Premonstratensian monastery at Hradisko and the priory at Svatý Kopeček for the years 1693–1783. They allow characterisation of temperature, precipitation and wind patterns, cloudiness and meteorological events. Information from diaries was used for creation of monthly temperature and precipitation indices and in this way are further compared to indices derived from the instrumental period of 1961–2000. Data of different hydrometeorological extremes were studied with respect to existing past and recent series of such phenomena in the Czech Lands. All the daily reports on the weather and related phenomena in the diaries analyzed have been interpreted and included in the appendix to this publication.
Anotace česky
Práce se zabývá analýzou informací o počasí v diáriích premonstrátského kláštera v Hradisku a převorství na Svatém Kopečku za období 1693–1783. Ze záznamů byla provedena analýza teploty vzduchu, srážek, větrných poměrů, oblačnosti a hydrometeorologických jevů. Analyzované denní záznamy počasí byly základem pro jejich interpretaci v podobě vážených měsíčních teplotních a srážkových indexů a ty následně porovnány s indexy odvozenými z let 1961–2000. Záznamy o počasí rozšířily také dosavadní poznatky o výskytu hydrometeorologických extrémů v Českých zemích ve studovaném období. V příloze publikace jsou zahrnuty veškeré interpretované denní zprávy o počasí a příbuzných jevech z analyzovaných diárií.
Návaznosti
GA205/09/1297, projekt VaVNázev: Víceúrovňová analýza městského a příměstského klimatu na příkladu středně velkých měst
Investor: Grantová agentura ČR, Víceúrovňová analýza městského a příměstského klimatu na příkladu středně velkých měst
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)