B 2011

Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu kvality

JANÍK, Tomáš, Petr KNECHT, Milan KUBIATKO, Tomáš PAVLAS, Jan SLAVÍK et. al.

Základní údaje

Originální název

Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu kvality

Název česky

Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu kvality

Název anglicky

The Quality of School and Curriculum: from Expert Survey towards Standard of Quality

Autoři

JANÍK, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí), Petr KNECHT (203 Česká republika, domácí), Milan KUBIATKO (703 Slovensko, domácí), Tomáš PAVLAS (203 Česká republika), Jan SLAVÍK (203 Česká republika), David SOLNIČKA (203 Česká republika, domácí) a Petr VLČEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, 112 s. Výzkumná zpráva 5, 2011

Nakladatel

Národní ústav pro vzdělávání

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14410/11:00054867

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

ISBN

978-80-86856-80-3

Klíčová slova česky

expertni šetření; gymnazia; kurikulum; reforma kurikula; výzkum; vzdělávací politika

Klíčová slova anglicky

expert survey; upper-secondary school; curriculum; reform of curriculum; research; educational policy

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 8. 3. 2013 08:41, doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D.

Anotace

V originále

Publikace představuje metodologii a výsledky expertního šetření realizovaného mezi 57 řediteli a učiteli na gymnáziích a zaměřeného na problematiku kvality kurikula, kvality školy a revizí a změn kurikula. Na základě výsledků výzkumu lze konstatovat, že obraz současné situace kurikulární reformy není sice ideální, ale nelze také tvrdit, že je zásadně špatný anebo že se nějak podstatně liší od situace v zahraničí. Většina gymnaziálních učitelů pokládá hlavní myšlenky reformy za správné, ale má výhrady anebo ambivalentní postoje ke způsobu jejich zavádění do praxe. Největší obavy nebo odpor směřují k formalizmu a nedostatečné koordinaci jednotlivých složek řízení průběhu reformy. Reálné obavy vyjadřují učitelé zaměření na obory a zvládnutí učiva. Naopak relativně největší spokojenost – byť ne u všech učitelů a byť ne bez výhrad – je spojována s větší otevřeností kurikula a s možností spolupráce napříč obory. Je zřejmé, že reformu podporují zejména ti učitelé nebo školy, kteří již před jejím zaváděním patřili k aktivním a inovativním. Autoři využívají výsledky šetření k formulování úvah o budování modelů standardu kvality, které jsou prezentovány v závěrečné kapitole publikace.

Anglicky

This book presents the methodology and findings of an expert survey, which aimed at documenting the opinions of upper-secondary comprehensive school teachers and headmasters on the quality of school and quality of curriculum in the context of the current curricular reform. The practical outcome of the expert survey is a set of guidelines for the development of standard of quality of school and curriculum.