HORECKÝ, Jan. Právo na stávku jako základní lidské právo - církevní zaměstnanci. In Mil´níky práva v stredoeurópskom priestore 2011. Tribun EU. Bratislava: PrF UK Bratislava, 2011, s. 294-299, 723 s. ISBN 978-80-7160-318-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Právo na stávku jako základní lidské právo - církevní zaměstnanci
Název anglicky The right to strike as a fundamental human right - church employees
Autoři HORECKÝ, Jan (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Tribun EU. Bratislava, Mil´níky práva v stredoeurópskom priestore 2011, od s. 294-299, 723 s. 2011.
Nakladatel PrF UK Bratislava
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14220/11:00054998
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-7160-318-4
Klíčová slova česky základní lidské právo stávka církev právo na sebeurčení dritter weg
Klíčová slova anglicky fundamental human right strike the Church the right to self-determination dritter weg
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: JUDr. Jan Horecký, Ph.D., učo 104220. Změněno: 17. 1. 2012 15:01.
Anotace
V předloženém článku autor pojednává o právu na stávku jako základním lidském právu, které náleží každému člověku a občanu ke kolektvní ochraně jeho hospodářských a sociálních zájmů. Kromě obecného odkazu na mezinárodní prameny, jako jsou zejména Evropská sociální charta či úmluvy Mezinárodní organizace práce autor uvádí i specifické vnitrostátní prameny. Celý článek pak ukazuje na rozměr práva na stávku v kontextu německé právní úpravy a meritorně cílí na deskripci práva na stávku v případě zaměstnanců církevních organizací. V stěžejní části článku je tak představena geneze vnímání oprávnění stávkovat u výše uvedené skupiny subjektů. Článek si tak dává za cíl poukázat na právo na stávku jako na základní lidské právo, které má svůj svébytný a nezastupitelný prostor i ve specifickém prostředí tvořeném normami církevního práva ve Spolkové republice Německo.
Anotace anglicky
In the present article the author describes the general right to strike as a fundamental human right that belongs to every man and citizen to protect its economic and social interests. In addition to a general reference to international sources, such as in particular the European Social Charter and ILO Conventions, the author mentions the specific national sources. The whole article then points to the treatment of the right to strike in the context of German law and the merits of targeting the description of the right to strike for employees of church organizations. In the central part of the article is presented the genesis of the perception of the strike authorization for the above mentioned groups of subjects. The aim of the article is to present the right to a strike as a fundamental human right, which has a distinctive and irreplaceable place even in the canon law in the Federal Republic of Germany
VytisknoutZobrazeno: 6. 8. 2024 12:18