ČECH, Tomáš. Mobbing jako negativní fenomén v prostředí základních škol. Brno: Masarykova univerzita, 2011, 258 s. Škola a zdraví 21. ISBN 978-80-210-5448-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mobbing jako negativní fenomén v prostředí základních škol
Název česky Mobbing jako negativní fenomén v prostředí základních škol
Název anglicky Mobbing as a negative phenomenon in basic school environment
Autoři ČECH, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brno, 258 s. Škola a zdraví 21, 2011.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/11:00055015
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-210-5448-6
Klíčová slova česky Škola; klima školy; interpersonální vztahy; psychické násilí; šikana na pracovišti; mobbing; bossing; psychoteror; zkušenost; důsledky; obrana; prevence; výzkum mobbingu v základních školách
Klíčová slova anglicky School; social climate at school; interpersonal relationships; psychological violence; bullying in a working environment; mobbing; bossing; experience; consequences; defence; prevention; research in basic schools
Štítky Munipress
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Mgr. Tomáš Čech, Ph.D., učo 15881. Změněno: 20. 2. 2013 12:33.
Anotace
Publikace se zabývá problematikou mobbingu, tedy šikany na pracovišti. Vymezuje obecná specifika tohoto fenoménu, jeho klasifikaci, znaky a další oblasti včetně zmapování dostupných výzkumů. Stěžejní orientace knihy je zaměřena na mobbing a bossing jako nežádoucích forem jednání v prostředí školy, která se opírá o rozsáhlý reprezentativní výzkum výskytu fenoménu v prostředí českých základních škol – jedná se o první reprezentativní výzkum této problematiky v prostředí českých škol. Cílem výzkumu v rovině kvantitativní bylo zmapovat prostřednictvím polostrukturovaného dotazníku povědomí a informovanost o jevech mezi učiteli, dále konkrétní zkušenosti, formy mobbingu typické pro prostředí školy; zaměřil se také na agresory, mechanismy obrany oběti a řešení problému a v neposlední řadě na klima školy. V kvalitativní rovině jsou vyhodnoceny výpovědi učitelů, kteří se stali obětí mobbingu nebo bossingu s cílem proniknout do podstaty tohoto jednání. Vyústěním knihy je zmapování právních norem, o které se případné oběti mohou v českém právním řádu opřít, ale také další strategie obrany mobbingu včetně možných preventivních opatření.
Anotace anglicky
This publication deals with a problem of a mobbing or bullying in working environment. This study includes of the specification of the phenomenon of mobbing, its classification, indications and mentions available research and its results. Mobbing and bossing are described as undesired behaviour in school environment and is the key topic of this work, which uses the results of available related research of this phenomenon occurrence in Czech schools – this research is the first research related to this problem done in schools the Czech Republic. The goal of this research was quantitative mapping of general awareness and knowledge of this problem among Czech teachers using structured surveys, experiences, forms of mobbing typical for school environment, describes aggressors as well as possible defence and practices against this problem and last but not least the school climate. The qualitative component of this work evaluates the confessions of mobbing and bossing victims and touches the driving force for such violent behaviour. The research presented in this work results in mapping laws, on which the possible victims can rely in Czech juristic system and other strategic defence practices including possible preventive precautions.
Návaznosti
MSM0021622421, záměrNázev: Škola a zdraví pro 21. století
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Škola a zdraví pro 21. století
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 14:13