HORÁKOVÁ, Jana. Konec dějin nových digitálních médií: Softwarová studia. In Umění a nová média. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011, s. 156-179. Umění a nová média. ISBN 978-80-210-5639-8. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-5639-2011.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Konec dějin nových digitálních médií: Softwarová studia
Název česky Konec dějin nových digitálních médií: Softwarová studia
Název anglicky End of New Digital Media History: Software Studies
Autoři HORÁKOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Umění a nová média, od s. 156-179, 24 s. Umění a nová média, 2011.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor Umění, architektura, kulturní dědictví
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/11:00055665
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-210-5639-8
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-5639-2011
Klíčová slova česky konec dějin nových médií; programovatelná média; softwarová studia
Klíčová slova anglicky end of new media history; programmable media; software studies
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Jana Horáková, Ph.D., učo 14870. Změněno: 12. 4. 2014 18:38.
Anotace
Kapitola představuje novou humanitní a uměnovědnou disciplínu - softwarová studia – jako důsledek současné situace médií, která je teoretiky označována jako postmediální věk. Softwarová studia se mohou stát alternativou k tradičnímu způsobu formulování historie nových médií , který vychází z media-centrického výkladu zdůrazňujícího protiklady tradiční vs. nová média. Představují totiž výzvu k debatě o historických a širších kulturně-společenských souvislostech umění nových médií. Tato výzva přichází v okamžiku, kdy se praktické uplatnění informačních technologií (IT) v naší společnosti stalo všudypřítomné a metafory funkcí informačních technologií se rozšířily napříč kulturně společenským diskurzem. Současně však absentuje kritická debata o IT, do které by se zapojili programátoři, informatici, stejně jako kreativní uživatelé, umělci nebo hackeři. Z hlediska nových médií jako uměnovědné disciplíny poukazuje zájem o software k opuštění modernistické fascinace médiem ve prospěch zasazení umění nových médií do kontextu experimentální umělecké tvorby dvacátého století, která se soustředila na koncept a proces umělecké tvorby (vs. produkt), přesunula pozornost od díla ke kontextu a prostředí.
Anotace anglicky
The chapter introduces new discipline within humanities – software studies – as an effect of the currant situation, which is described by scholars as a post media age. Software studies can be understood as an alternative approach to the definition of new media which will replace the traditional one, media-centric explanation. The software studies initiative comes in the moment when we see on a one hand ubiquity of new media in our culture and on the other hand the lack of critical discourse of professional programmers, computer scientists, creative users, artists, and hackers. From new media art theory point of view the focus on software signifies understanding of new media within frame of 20th century experimental art, within categories as concept, process (vs. product), context and environment.
Návaznosti
LC544, projekt VaVNázev: Výzkum funkcí techniky při vzniku a provozování múzického díla
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výzkum funkcí techniky při vzniku a provozování múzického díla
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 04:47