MALINOVÁ, Kateřina, D. JANEČEK a L. LAVIČKA. Zkušenosti s lokální kortikoterapií při dysfunkcích Eustachovy tuby. Otorinolaryngologie a foniatrie. 2011, roč. 60, č. 3, s. 157-160. ISSN 1210-7867.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Zkušenosti s lokální kortikoterapií při dysfunkcích Eustachovy tuby
Název anglicky Experience with Local Corticoid Therapy in Eustachian Tube Dysfunctions
Autoři MALINOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant, domácí), D. JANEČEK (203 Česká republika) a L. LAVIČKA (203 Česká republika).
Vydání Otorinolaryngologie a foniatrie, 2011, 1210-7867.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/11:00055720
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky lokální kortikoterapie; dysfunkce Eustachovy tuby; Microwick
Klíčová slova anglicky Microwick; Local corticosteroid therapy; Eustachian tube dysfunction
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 13. 4. 2012 11:16.
Anotace
Lokální kortikoterapie se jeví být přínosnou metodou při léčbě ušních onemocnění. Farmakologické ovlivnění funkce ET je problematické a v současnosti se běžně neužívá v ČR ani v zahraničí. Jednou z možností je aplikace kortikosteroidů. [ 2 ] Celkové podání kortikoidů má řadu nežádoucích učinků. Lokální podání kortikoidů ve formě kapek cíleně ke středoušnímu ústí Eustachovy trubice přes zavedenou tympanostomickou trubičku redukuje hypertrofii sliznice a zlepšuje funkce ET. [ 4 ] V současnosti nabízíme pacientům lokální kortikoterapii při náhlých poruchách sluchu, dále pacientům s poruchou funkce Eustachovy trubice (ET). Metoda, kterou používáme spočívá v zavedení tympanostomické trubičky s knotem – Microwick a aplikaci kortikoidů ve formě kapek po dobu několika týdnů do zevního zvukovodu. Indikováni jsou pacienti s diagnózou chronická sekretorická otitida (OMS) pokud chronická sekretorická otitida přetrvává či progreduje i přes předchozí terapii (zavedení TVT, adenotomie) a vyžaduje opakování terapie a klinické a audiologické vyšetření prokáže dysfunkci ET. Pacienti s diagnózou otitis media acuta recidivans (OMR), kdy je běžná terapie (adenotomie, zavedení TVT, antromastoidectomie a vakcinace) bez efektu. Terapie dysfunkcí Eustachovy tuby aplikací kortikoidů přes tympanostomickou trubičku umožňuje celkové nižší náklady na terapii a na následnou péči pacientů s poruchami funkce ET. Je vhodná v případech, kdy je běžná terapie (adenotomie, TVT, antromastoidectomie) bez efektu. Dle našich výsledků jsme zaznamenali u všech léčených pacientů zlepšení sluchu a u poloviny pacientů zlepšení hodnot sluchu až k hodnotám normacuse.
Anotace anglicky
Local corticoid therapy appears to be a useful method in the therapy of ear diseases. A pharmacological treatment of ET function appears to be problematic and at the present tune it is not commonly used in the Czech Republic or abroad. One possibility is to use corticosteroids (2). A general administration may cause various side effects. A local administration of corticoids in a form of drops directly to the middle ear orifice of Eustachian tube via introduced tympanostomic tube reduces hypotrophy of mucosa and improves the ET function (4). At the present time we offer the patients a local corticoid therapy in cases of sudden hearing disorders, and also to patients with Eustachian tube disorders (ET). The method employed is based on introduction of a tympanostomic tube with a wick – sc. Microwick and the administration of corticoids in the form of drops for the period of several weeks into external auditory duct. The indicated patients are those with the diagnosis of chronic secretory otitis (OMS). If the chronic secretory otitis lasts or progresses in spite of a previous therapy (introduction of TVT, adenotomy) it requires a repeated treatment, provided clinical and audiological examination proves an ET dysfunction. The patients with the diagnosis of relapsing acute otitis media remain without effects of treatment by a common therapy (adenotomy, introduction of TVT, anthromastoidectomy and vaccination). The therapy of Eustachian tube dysfunctions by the administration of corticoids via the tympanostomic tube enables to decrease the cost of therapy and subsequent care of the patients with ET function disorders. It is useful in cases, where a common therapy (adenotomy, TVT, anthromastoidectomy) remains without effects. Our results indicate that in all treated patients there was an improvement of hearing and in half of the patients the hearing improved to the level of normal auditory function.
VytisknoutZobrazeno: 25. 8. 2024 00:21