KOLEJKA, Jaromír. Post-Industrial Landscape – Return to Rural Affairs? Rural Studies. Warszawa: Institute of Geography and Spatial Organ, 2012, roč. 27, č. 1, s. 113-133. ISSN 1642-4689.
Originální název Post-Industrial Landscape – Return to Rural Affairs?
Název česky Postindustriální krajina - návrat k venkovským záležitostem?
Autoři KOLEJKA, Jaromír.
Vydání Rural Studies, Warszawa, Institute of Geography and Spatial Organ, 2012, 1642-4689.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Polsko
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky postindustrialní krajina - datové zdroje - identifikace - typologie - řešení v GIS - místní úroveň
Klíčová slova anglicky post-industrial landscape - identification - classification - typology - local level - Rosice area
Štítky GIS, post-industrial landscape, rosicko, territorial typology
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc., učo 1107. Změněno: 26. 10. 2013 06:44.
The post-industrial landscape is the legacy of the period of industrialization. Industry has changed the landscape through active relief shapes, production, transport and residential facilities through changes in water regime, air quality and other impacts of industrial activities. Such products are fossil in post-industrial landscapes. Industrial heritage buildings and areas, regardless of the character of their relation to preceding industrial activities, help to fabricate the aesthetics of this type of landscape. This paper aims to demonstrate the methods of identification, classification and post-industrial landscape typology on a topical level. A specifically constructed land use map, a regular square grid and GIS technology were implemented for this purpose. The representation ratio of relevant buildings and areas in squares determines the degree of a given area’s post-industrial character. One-, two-, three- or four-word denomination are then used to classify the post-industrial landscape type. The most possibly varied areas are ideal for modeling scenarios of future development.
Anotace česky
Postindustriální krajina je dědictvím období industrializace. Průmysl změnil krajinu aktivními tvary reliéfu, výrobními, dopravními, obytnými objekty, změnou vodního režimu, kvality ovzduší a dalšími dopady průmyslových aktivit. Jejich produkty jsou v postindustriální krajině fosilní. Objekty a areály průmyslového dědictví, bez ohledu na charakter vztahu k předchozím průmyslovým aktivitám, udávají ráz tomuto typu krajiny. V příspěvku je demonstrován postup identifikace, klasifikace a typologie této krajiny na topické rozlišovací úrovni. K tomuto účelu byla použita specificky konstruovaná mapa land use, pravidelná čtvercová síť a technologie GIS. Podle podílu zastoupení relevantních objektů a areálů ve čtvercích je stanovena míra postindustriálnosti území. Z ní vychází jedno-, dvoj-, tří- nebo čtyřslovné označení typu postindustriální krajiny. Pro modelování scénářů budoucího vývoje je nejvhodnější nejpestřejší území.
Návaznosti
IAA300860903, projekt VaVNázev: Osud české postindustriální krajiny