J 2012

New Media Art Power: The Hackability Memorandum

HORÁKOVÁ, Jana

Basic information

Original name

New Media Art Power: The Hackability Memorandum

Name (in English)

New Media Art Power: The Hackability Memorandum

Authors

HORÁKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Kritika & kontext, časopis kritického myslenia/Journal of Critical Thinking, Bratislava, Občianske združenie K&K Association, 2012, 1335-1710

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

Art, architecture, cultural heritage

Country of publisher

Slovakia

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/12:00060377

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

to hack; hackability; umění; nová média; moc

Keywords in English

to hack; hackability; art; new media; power

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 4/4/2013 13:25, Mgr. Vendula Hromádková

Abstract

V originále

V rámci softwarových studií můžeme sledovat snahy o přemístění pojmu hacking a z něj odvozených tvarů do akademického diskurzu. Tento pohyb můžeme hodnotit negativně zejména z pozice hackerů, protože do jisté míry zbavuje jejich aktivity v síti náboje radikálnosti a výlučnosti. Z hlediska příslušníků informační společnosti je rozšíření významu slov hacking, hackovat atd. v rámci akademické debaty spíše pozitivní. Můžeme totiž předpokládat, analogicky k plodné debatě kolem pojmu kyborg, jehož militaristické konotace utvářené kyberpunkovou fikcí byly právě na akademické půdě v 90.letech minulého století subverzně transformovány zejména z feministických a posthumanistických pozic, že i v případě pojmů hacking či hackovat dojde k jejich efektivnímu využití v rámci snah kriticky reflektovat uživatelské návyky příslušníků informační společnosti na škále od těch spíše konzervativních až po ty nejradikálnější.

In English

We can identify an effort to relocate the terms hacking, hack etc., into the software studies academic discourse. We can interpret the shift, analogically to the meaning transformations of the term cyborg in 90s, as a fruitful and effective employment of the term within an effort to critically reflect activities of information and communication technologies users on a scale from rather conservative consumption to the most radical actions.