D 2012

Ontology-Based Approach to the Discovery of Human Health and Environmental Risks Assessment

HŘEBÍČEK, Jiří, Ladislav DUŠEK, Jiří KALINA, Miroslav KUBÁSEK, Ivan HOLOUBEK et. al.

Základní údaje

Originální název

Ontology-Based Approach to the Discovery of Human Health and Environmental Risks Assessment

Název česky

Na ontologiích založený přístup na nalezení zdrojů týkajících se lidského zdraví a environmentálního posouzení rizik

Autoři

HŘEBÍČEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Ladislav DUŠEK (203 Česká republika, domácí), Jiří KALINA (203 Česká republika, domácí), Miroslav KUBÁSEK (203 Česká republika, domácí), Ivan HOLOUBEK (203 Česká republika, domácí) a Jana KLÁNOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Leipzig, 6th International Congress on Environmental Modelling and Software (iEMSs), od s. 500-507, 6 s. 2012

Nakladatel

iEMSS

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10201 Computer sciences, information science, bioinformatics

Stát vydavatele

Řecko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/12:00060399

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

ISBN

978-88-903574-2-8

Klíčová slova česky

GENASIS; TaToo; POPs; riziko rakoviny; hledání informací

Klíčová slova anglicky

GENASIS; TaToo; POPs; cancer risk; information discovery

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 2. 2013 16:11, prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc.

Anotace

V originále

The Global ENvironmental ASsessment Information System (GENASIS) is a system developed by the Research Centre for Toxic Compounds in the Environment and the Institute of Biostatistics and Analyses at the Masaryk University in Brno. Using the IT tools which have been developed in the FP7 project Tagging Tool based on a Semantic Discovery Framework (TaToo), the GENASIS project aims to set up a semantic web solution to close the discovery gap which prevents a full and easy access to environmental resources on the web. The aim of the GENASIS project is to compile discovered and validated data on persistent organic pollutants (POPs), including their properties, sources, long-term levels, lifetimes, transport mechanisms, effects and risks; these data have been scattered across various institutions and ministries. The project will provide tools for the visualization, analyses and interpretation of these data, and will make it possible to assess environmental and human risks, or to model the fate of these toxic compounds. It can be used to facilitate the discovery, integration and analysis of environmental data in cancer-related risk studies. POPs were chosen as a model because of their persistence, bioaccumulation potential and genotoxicity. The paper introduces GENASIS and its analytical tools connected with TaToo that significantly enhance comprehensive discovery, tagging and understanding of information resources about the fate of POPs in the environment and their impacts on ecosystems and the human population.

Česky

Global ENvironmental ASsessment Information System (GENASIS) je systém vyvinutý v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí a Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně. Využívá IT nástroje, které byly vyvinuty v FP7 projektu Tagging Tool based on a Semantic Discovery Framework (TaToo). Cílem projektu TaToo je s pomocí sémantického webu uzavřít mezeru, která brání v snadnému přístupu k informačním zdrojům na webu. Cílem projektu GENASIS je sestavit zjištěné a ověřené údaje o perzistentních organických látkách (POPs), včetně jejich vlastností, zdrojů, dlouhodobé úrovně, života, dopravních mechanismů, účinků a rizik, které byly rozptýleny v různých institucích a ministerstev. Projekt bude poskytovat nástroje pro vizualizaci, analýzu a interpretaci těchto údajů a umožní posoudit, životní prostředí a lidská rizika, nebo modelování osudu těchto toxických látek. Může být použit s cílem usnadnit vyhledávání, integraci a analýzu údajů o životním prostředí v souvisejících studií rizik rakoviny. POPs byly vybrány jako model pro svou vytrvalost, bioakumulační potenciál a genotoxicity. Článek představuje GENASIS a jeho analytické nástroje spojené s tetování, které významně zvyšují komplexní vyhledávání, označování a chápání informačních zdrojů o osudu POPs v životním prostředí a jejich dopady na ekosystémy a lidské populace.