ŠERÝ, Ondřej, Jan HERCIK and Václav TOUŠEK. Občané Slovenska v České republice téměř dvacet let po rozdělení ČSFR (Citizen of Slovakia in the Czech Republic Almost 20 Years After the Split of CSFR). In Robert Osman, Petr Daněk. Sborník z workshopu Geografický výzkum v České republice Brno 2011. Brno: Tribun EU, 2012, p. 160-175. ISBN 978-80-263-0246-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Občané Slovenska v České republice téměř dvacet let po rozdělení ČSFR
Name (in English) Citizen of Slovakia in the Czech Republic Almost 20 Years After the Split of CSFR
Authors ŠERÝ, Ondřej (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jan HERCIK (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Václav TOUŠEK (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Brno, Sborník z workshopu Geografický výzkum v České republice Brno 2011, p. 160-175, 16 pp. 2012.
Publisher Tribun EU
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14310/12:00060498
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-263-0246-9
Keywords (in Czech) česko-slovenské kontakty; migrace; dojížďka za prací; dojížďka za službami
Keywords in English Czech-Slovak contacts; migration; labour commuting; service commuting
Tags AKR, rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: RNDr. Ondřej Šerý, Ph.D., učo 184504. Changed: 6/2/2013 11:21.
Abstract
Příspěvek se zabývá dezintegračními tendencemi a jevy v moravsko slovenském příhraničí po rozdělení Československa na konci roku 1992. Zatímco po rozdělení společného státu frekvence cest občanů ČR na Slovensko výrazně poklesla a k nijak vysokému nárůstu nedošlo ani po přistoupení obou nástupnických zemí do EU v roce 2004, totéž nelze konstatovat v případě cest občanů Slovenska do ČR. Četnost některých kontaktů ve směru SR – ČR se naopak postupně zvyšuje. Příspěvek obsahuje regionálněgeografickou analýzu věnující se problematice migrace, dojížďky za prací a do škol, jejíž součástí jsou i výsledky dotazníkového šetření týkajícího se dojížďky občanů SR za nákupy a službami do ČR, konkrétně do příhraničního města Hodonín. Do budoucna lze předpokládat, že současná frekvence cest Slováků do ČR za nákupy poklesne, a to zejména v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty na potravinářské výrobky v České republice.
Abstract (in English)
This paper deals with disintegrative tendencies and phenomena in the Moravian-Slovak borderland after the split of Czechoslovakia at the end of 1992. The frequencies of travel by Czech citizens to Slovakia significantly decreased and there was no considerable increase after both states joined the EU in 2004; the same cannot be said of travel to the Czech Republic by Slovak citizens. Nevertheless, the frequency of some SR – CR contacts is gradually increasing. This paper includes a regional geographical analysis of the migration issue, labour and school commuting, as well as the results of a questionnaire regarding the travel of Slovak citizens for shopping and services in the Czech Republic – specifically to the border town of Hodonín. It can be assumed that in the future the current frequency of Slovak travels to the CR for shopping will drop, largely due to the increased value added tax on foodstuffs in the Czech Republic.
Links
MUNI/A/0966/2009, interní kód MUName: Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země (Acronym: PROGLEZ)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 31/5/2024 22:39