2011
Non-formal Sport Coach Education
FRANC, Roman, Vladimír JŮVA a Olga TAUŠOVÁZákladní údaje
Originální název
Non-formal Sport Coach Education
Název česky
Neformální vzdělávání sportovních trenérů
Autoři
FRANC, Roman (203 Česká republika, domácí), Vladimír JŮVA (203 Česká republika, garant, domácí) a Olga TAUŠOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
Studia sportiva, Brno, Fakulta sportovních studií MU, 2011, 1802-7679
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14510/11:00060532
Organizační jednotka
Fakulta sportovních studií
Klíčová slova česky
Sportovní trenérství; profesní rozvoj; trenérské vzdělávání, neformální trenérské vzdělávání; empirický výzkum
Klíčová slova anglicky
Sports coaching; professional development; coach education; non-formal coach education; empirical research
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 15. 4. 2013 10:10, Mgr. Eva Špillingová
V originále
Sport coaching belongs to a category of complex and demanding professions. Success in this profession is dependent on many interconnected social, economic and educational aspects. Natural athletic talent, sports experience, and an acquired coach license alone, are not sufficient to meet the graduation requirements for a professional coach. Lifelong non-formal education and informal learning plays an increasingly more significant role in the learning and development in professional coaches. This report highlights selected data gathered through a questionnaire administered to sport coaches which analyzed the impact of non-formal coach education, signaled effective forms and methods of such education, identified some information sources of sport coach informal learning and characterized informal learning as a substantial part of the everyday activities of a coach.
Česky
Sportovní trenérství patří k velmi komplexním a náročným povoláním a jeho úspěšné vykonávání souvisí s mnoha společenskými, ekonomickými a zejména vzdělávacími aspekty. Pro gradaci trenérské profese nestačí pouze vrozené dispozice, vlastní sportovní zkušenosti a získání trenérské licence. Stále významnější roli sehrává celoživotní neformální vzdělávání a informální učení sportovních trenérů. Příspěvek přibližuje vybraná data z provedeného dotazníkového šetření sportovních trenérů, které analyzovalo příležitosti neformálního trenérského vzdělávání, naznačilo efektivní formy a metody tohoto vzdělávání, identifikovalo některé informační zdroje pro informální učení sportovních trenérů a charakterizovalo informální učení jako součást každodenních trenérský aktivit.