ŽÁKOVSKÁ, Alena, Helena NEJEZCHLEBOVÁ, Naďa BARTOŇKOVÁ, Hana KUČEROVÁ a Tereza RAŠOVSKÁ. Borelie v klíšťatech v Brně a prevence nemocí přenášených klíšťaty. 2012. ISBN 978-80-210-5862-0.
Originální název Borelie v klíšťatech v Brně a prevence nemocí přenášených klíšťaty
Název česky Borelie v klíšťatech v Brně a prevence nemocí přenášených klíšťaty
Název anglicky Borrelia in ticks in Brno and prevention of illnesses transmittred by ticks
Autoři ŽÁKOVSKÁ, Alena (203 Česká republika, garant, domácí), Helena NEJEZCHLEBOVÁ (203 Česká republika), Naďa BARTOŇKOVÁ (203 Česká republika), Hana KUČEROVÁ (203 Česká republika) a Tereza RAŠOVSKÁ (203 Česká republika).
Vydání 2012.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30102 Immunology
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/12:00060829
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-5862-0
Klíčová slova česky borelie klíšťata prevence nemoci Brno
Klíčová slova anglicky borrelia ticks prevention illnesses Brno
Štítky AKR
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Rašovská, učo 322510. Změněno: 4. 4. 2013 15:07.
Neustále se zvyšující počet nemocných na lymeskou boreliózu nás nutí se zamyslet nad možnou prevencí proti tomuto onemocnění. Jako možnou cestu k dosažení cíle jsme zvolili dva směry bádání: 1. pravidelný monitoring vytipovaných oblastí nejvyšších výskytů klíšťat a 2. testování účinnosti repelentů. Lesopark Pisárky v Brně je jedním z míst, kde lze za hodinu vlajkování nasbírat až 100 klíšťat. Lokalita se nachází asi 400 m od hotelu Myslivna, místa konání X. českých a slovenských parazitologických dnů. Dlouhodobý výzkum aktivity a promořenosti klíšťat byl na této lokalitě prováděn v letech 1996-2002. Průměrná pozitivita se pohybovala okolo 5,8 %. Cílem této nové studie je porovnat parametry předchozího sledování se současným stavem a rozšířit studii o pozorování chování odchycených klíšťat v reakci na repelenty. Od jara 2010 je opět prováděn v pravidelných týdenních intervalech po dobu 1 hodiny sběr klíšťat na lokalitě Pisárky v Brně. Výsledky se budou týkat roku 2011, kdy byl zaznamenán vysoký počet nasmýkaných klíšťat spolu s rekordním počtem nemocných. U 598 posbíraných klíšťat druhu Ixodes ricinus byla sledována reakce na 5 vybraných repelentů na bázi DEET, což je po desetiletí prověřená a používáná účinná látka. Dále byla klíšťata vyšetřována metodou zástinové mikroskopie (DFM) na přítomnost patogenních spirochét. Výsledky: Pro tento rok byl charakteristický rychlý nástup počtu klíšťat. Průměrný počet klíšťat za jednu hodinu sběru byl 20,6, z nichž 8,3% bylo nakaženo spirochétami. Typický dvouvrcholový pík uváděný v literatuře zde byl potvrzen: první v červnu, druhý v srpnu. Nejvyšší riziko výskytu klíšťat byl v červnu. U všech testovaných přípravků (obsah účinné látky DEET 7-25 %) byla zaznamenána výrazná repelentní schopnost. Ukázalo se ovšem, že neexistuje přímá závislost mezi množstvím aplikované látky a repelentní účinností. Neustále se zvyšující počet nemocných na lymeskou boreliózu nás nutí se zamyslet nad možnou prevencí proti tomuto onemocnění. Jako možnou cestu k dosažení cíle jsme zvolili dva směry bádání: 1. pravidelný monitoring vytipovaných oblastí nejvyšších výskytů klíšťat a 2. testování účinnosti repelentů. Lesopark Pisárky v Brně je jedním z míst, kde lze za hodinu vlajkování nasbírat až 100 klíšťat. Lokalita se nachází asi 400 m od hotelu Myslivna, místa konání X. českých a slovenských parazitologických dnů. Dlouhodobý výzkum aktivity a promořenosti klíšťat byl na této lokalitě prováděn v letech 1996-2002. Průměrná pozitivita se pohybovala okolo 5,8 %. Cílem této nové studie je porovnat parametry předchozího sledování se současným stavem a rozšířit studii o pozorování chování odchycených klíšťat v reakci na repelenty. Od jara 2010 je opět prováděn v pravidelných týdenních intervalech po dobu 1 hodiny sběr klíšťat na lokalitě Pisárky v Brně. Výsledky se budou týkat roku 2011, kdy byl zaznamenán vysoký počet nasmýkaných klíšťat spolu s rekordním počtem nemocných. U 598 posbíraných klíšťat druhu Ixodes ricinus byla sledována reakce na 5 vybraných repelentů na bázi DEET, což je po desetiletí prověřená a používáná účinná látka. Dále byla klíšťata vyšetřována metodou zástinové mikroskopie (DFM) na přítomnost patogenních spirochét.
Anotace anglicky
Návaznosti
MSM0021622415, záměrNázev: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací