BULIKOVÁ, Alena, Jiřina ZAVŘELOVÁ and Miloslava MATÝŠKOVÁ. Současné možnosti monitorování antitrombotické léčby – nová antitrombotika (Current possibilities of monitoring of antithrombotic therapy - New antithrombotic drugs). Kardiologická revue. Ambit Media a.s., 2012, vol. 14, No 2, p. 97-102. ISSN 1212-4540.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Současné možnosti monitorování antitrombotické léčby – nová antitrombotika
Name (in English) Current possibilities of monitoring of antithrombotic therapy - New antithrombotic drugs
Authors BULIKOVÁ, Alena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jiřina ZAVŘELOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Miloslava MATÝŠKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Kardiologická revue, Ambit Media a.s. 2012, 1212-4540.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/12:00060986
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) laboratorní monitorování; nová antitrombotika; metody
Keywords in English Laboratory monitoring; Methods; New antithrombotic drugs
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Changed: 21/4/2013 12:09.
Abstract
I když jsou současné běžně dostupné protitrombotické léky účinné pro prevenci i léčbu tromboembolických onemocnění, mají řadu nevýhod. Jednou z nejhlavnějších je potřeba monitorování. V posledních desetiletích se výzkum antitrombotické terapie soustředil na vývoj nových léků s předvídatelným farmakologickým profilem, který dovolí lékařům použití těchto přípravků bez potřeby rutinního monitorování. Na druhé straně mohou být metody ke zjištění míry antikoagulace nápomocné v určitých situacích, jako jsou předávkování, u pacientů s léčebným selháním, v případě krvácivé komplikace či je u nich nezbytný urgentní chirurgický výkon a nakonec i k ověření spolupráce pacienta. Autoři shrnují současný přístup k laboratornímu vyšetřování a koagulační metody u nemocných na antitrombotické léčbě se speciálním zaměřením na nová antitrombotika.
Abstract (in English)
Although currently commonly available antithrombotic drugs are effective for the prevention and treatment of thromboembolic disorders, they have several drawbacks. One of the most important of these is necessity of monitoring. In the past decades antithrombotic therapy research has focused on the development of new drugs with predictable pharmacological profile which allow physicians to use these agents without need of routine coagulation monitoring. On the other hand the assays to assess the level of anticoagulation may be of assistance in certain circumstances such as in case of overdose, in patients with therapy failure, in those with hemorrhagic complication or necessity of urgent surgery intervention and last but not least to assess the patient's compliance. The authors summarise the current approach of laboratory investigation and coagulation assays in patient on antithrombotic therapy with special focussing on new antithrombotic drugs.
PrintDisplayed: 28/5/2024 01:48