Průběh studií – přehledná data od přijímaček po ukončení studií

Informačně přínosné | 7 | 7
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) připravil aplikace Průběh studií programu a Průběh studií fakulty, které novým způsobem poskytují pověřeným osobám podklady pro debaty o dalším směřování studijních programů. Nové aplikace nejsou izolovaným nástrojem, zapadají do agendy Garant a manažerských dat, která IS MU poskytuje pro srovnávání a identifikaci trendů napříč univerzitou.

Hlavním prvkem aplikací je tzv. diagram toků, který vizualizuje postup studentů od okamžiku podání přihlášky až po ukončení studia. Zahrnuty jsou mj. zápisy do semestrů, přestupy a různé způsoby ukončení studia.

Obr. 1: Diagram zobrazuje v levé části zájem o studium, uprostřed postup semestry a vpravo data týkající se ukončení studia

Toto přehledné zobrazení, které doplňují i další grafy a číselné údaje, umožňuje rychle získat celkový přehled o údajích přijímacího řízení, o postupu studentů semestry, o úspěšnosti studia a dalších detailech, např. vracejících se studentech.

Vždy se pracuje s daty jednoho imatrikulačního ročníku. V případě dat celé fakulty je možné omezit údaje na zvolený typ studijního programu. V případě programů lze zvolit jen některé studijní plány a rozšířené filtrování je dostupné přes nastavení aplikace.

Součástí výstupů jsou i data a grafy k výsledkům Testu studijních předpokladů (TSP). Jde o základní statistické údaje o percentilech uchazečů, resp. přijatých studentů, a o grafy, které dávají do vztahu výsledky u přijímacího řízení s neúspěšností studia, resp. se studijním průměrem.

Obr. 2: Náhled údajů o uchazečích a přijímacím řízení jednoho ze studijních programů MU

Zobrazené údaje navazují na dlouhodobě používaná data, která připravuje Odbor pro strategii Rektorátu MU.

O agendě Garant a manažerských datech jsme vás informovali v novinkách Vývoj v oblasti manažerských dat o studijních programech a Garant – vše o studijních programech na jednom místě.

« Představení agendy pro hodnocení zaměstnanců (21. 12. 2023 08:15) | Fanoušci tmavých designů si mohou vybírat » (29. 12. 2023 09:11)