Představení agendy pro hodnocení zaměstnanců

Nepřevažující hodnocení | 0 | 1
Novinky

V rámci Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) vznikla již před delší dobou samostatná agenda sloužící pro hodnocení zaměstnanců, zejména neakademických pracovníků. Vývojové práce ještě nejsou zcela u konce, ale i tak již hodnocením prošly stovky pracovníků MU, a proto je nejvyšší čas tuto agendu představit i čtenářům novinek o IS MU.

Aplikace Hodnocení zaměstnanců slouží jako podpora během hodnoticího procesu, kdy si hodnocený zaměstnanec a jeho nadřízený „vyměňují“ mezi sebou formuláře, které se týkají zejména pracovních cílů, plánů na další rozvoj a zhodnocení vlastního pracovního výkonu, motivace apod.

Samotné hodnocení probíhá v několika fázích, kdy se formuláře předávají mezi hodnoceným pracovníkem a jeho nadřízeným. Aplikace vždy přehledně vyznačí, k jakým změnám od minulé fáze ve formuláři došlo. Vedoucí s podřízeným tedy mohou iterovat např. při plánování, jaký vzdělávací kurz bude pracovník v následujícím roce navštěvovat. V poslední, páté fázi, si hodnocení přebírá personální oddělení, provádí kontrolu formulářů a následně je uzavírá. Tímto posledním krokem se uzavřené hodnocení přenese také do spisové služby.

Obr. 1: Formulář Pracovní cíle pohledem hodnoceného pracovníka

Podoba formulářů a hodnotící proces vycházejí ze zadání odboru pro personální řízení, sortiment a podobu formulářů je ovšem možné do jisté míry upravovat na míru danému pracovišti či fakultě.

Hodnoticí formulář může obsahovat různé druhy otázek. Textová pole pro vepsání volného textu, výběr z možností či hodnocení na škále. Sběry hodnocení konkrétního pracoviště jsou navzájem provázané, v následujícím roce se pro formuláře Pracovní cíle a Individuální plán rozvoje automaticky přidává vyhodnocovací část, kde pracovník může na škále zhodnotit, nakolik se mu podařilo daného cíle dosáhnout a zhodnotit absolvované rozvojové kurzy a další naplánované aktivity.

Obr. 2: Pohled hodnotitele na stav hodnocení podřízených pracovníků

Personalisté mají v rámci agendy k dispozici také další aplikace, které například umožňují kontrolovat, v jaké fázi se u koho hodnocení nachází, nastavovat data sběru, hromadně obesílat zaměstnance nebo exportovat vyplněné informace. Důležitou součástí je také tzv. strom hodnocení, kde se přehledně zobrazují jednotlivé úrovně vedoucích zaměstnanců a jejich podřízených.

Agenda je dostupná v autentizované části IS MU → Personální → Hodnocení zaměstnanců.

« Elektronizace vztahů se zaměstnanci prostřednictvím Úřadovny (21. 12. 2023 08:13) | Průběh studií – přehledná data od přijímaček po ukončení studií » (21. 12. 2023 08:18)