Informatici z Masarykovy univerzity uspěli ve významné mezinárodní soutěži

24. září 2009

Mezi finalisty v soutěži o cenu ISA Awards 2009 se probojovali vývojáři z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Tohoto úspěchu dosáhli jako vůbec první z České republiky, a to v kategorii systémů pro zpracování dat, která jsou klíčová pro každodenní chod jakékoliv organizace. Uznání získali za ojedinělý Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU), který nepřetržitě obsluhuje téměř 50 tisíc aktivních studentů, učitelů a dalších univerzitních pracovníků.

„Je to pro naši univerzitu velký úspěch, neboť systém obstál v hodnocení nejen vůči ostatním univerzitním řešením, ale napříč různými odvětvími,“ shrnul úspěch Michal Brandejs, vedoucí týmu, který systém vyvíjí a provozuje již deset let.

Ocenění ISA Awards 2009 je udělováno každoročně v rámci konání výroční konference Intel Developer Forum. Jeho cílem je vyhodnotit nejlepší světová řešení v oblasti rozsáhlých počítačových systémů založených na výkonné platformě Intel Itanium. Mezi přihlášenými produkty ze čtrnácti zemí se tak objevuje celá škála různých řešení od náročných vědecko-technických výpočtů pro výzkum či armádu až po komplexní podniková, telekomunikační nebo průmyslová řešení. Vítěze volí dvanáctičlenná porota odborníků převážně ze Spojených států na základě mnoha kritérií, jako jsou obtížnost řešení, dosažené výsledky či originalita. Vítězem se stala společnost Mobiltel (viz Článek ISA Itanium Innovation Awards).

Za Masarykovu univerzitu se finálového večera 23. září v americkém San Francisku účastnil děkan Fakulty informatiky profesor Jiří Zlatuška, který stál u zrodu myšlenky na vytvoření celého systému.

Informační systém Masarykovy univerzity je komplexní softwarový produkt s desítkami vlastních technologií. Svými více než 2000 aplikacemi pokrývá téměř všechny oblasti univerzitních studijních a výukových procesů od přihlášek ke studiu přes elektronickou podporu studia, evidenci známek a předmětů až po tisk diplomů a aplikací pro absolventy. V oblasti masivního zpracování klíčových dat se za posledních několik let stal také vzorem pro další řešení postavené na technicky stejném základu v Evropě i zámoří. Masarykova univerzita systém provozuje pro dalších šest soukromých i veřejných vysokých škol v České republice.

Tisková zpráva byla publikována na http://muni.cz/events/calendar/3922.

Obr. 1: Diplom finalisty pro Masarykovu univerzitu.