PFZAJ Zajištění

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2006
Rozsah
2/1. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Svatopluk Nečas, Ph.D. (přednášející)
Ing. Svatopluk Nečas, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. Ing. Viktória Čejková, Ph.D.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Iva Havlíčková
Rozvrh
Út 13:45–15:20 S401
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
PFZAJ/1: Út 17:10–18:45 S401, S. Nečas
Předpoklady
pfpoji Pojišťovnictví
Cílem výuky tohoto kurzu je seznámit a rozšířit znalosti studentů o zajištění jako základním prvku systému pojišťovnictví.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 23 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/23, pouze zareg.: 0/23, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/23
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Absolvováním tohoto kurzu získají studenti teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti z oblasti zajištění. Pozornost bude věnována i problematice soupojištění jako způsobu horizontálního dělení rizika.
Osnova
  • Tématický plán a obsah přednášek 1. Souvislosti mezi pojištěním a zajištěním. Historie zajišťovnictví. 2. Zajištění jako metoda vertikálního dělení rizika. Funkce a úkoly zajištění. Analýza pojistných kmenů pojištění vstupujících do zajištění. Vlastní vrub a způsoby jeho určení. 3. Právní vztahy v zajištění. Fakultativní zajištění. Obligatorní zajištění. Zvyklosti při sjednávání zajištění a základní obsah zajišťovacích smluv. 4. Typy a formy zajištění. 5. Proporcionální zajištění. Kvótové a excedentní zajištění. Principy určení zajistného u proporcionálního zajištění. 6. Neproporcionální zajištění. Zajištění škodního nadměrku. Zajištění nadměrku škodovosti. Principy určení zajistného u neproporcionálního zajištění. 7. Zajistný program komerční pojišťovny, jeho tvorba a význam pro hospodaření. 8. Alternativní formy zajištění. Finitní zajištění a jeho základní principy. 9. Základní principy a typy retrospektivních smluv. Základní principy a typy prospektivních smluv. 10. Zajistný trh v mezinárodních souvislostech. Funkce zajišťovacího makléře, jeho postavení v rámci zajištění. 11. Soupojištění jako metoda horizontálního dělení rizika. Principy soupojištění. Úloha vedoucího pojistitele. 12. Pooly v zajištění a soupojištění. 13. Aktuální otázky a problémy v oblasti zajištění a soupojištění. Tématický plán seminářů 1. Seznámení s obsahem seminářů, tématy seminárních prací a požadavky na zpracování a prezentaci seminárních prací. Zadaní seminárních prací. 2. Význam zajištění pro komerční pojišťovnu. 3. Význam zajištění pro komerční pojišťovnu. 4. Nejvýznamnější rizika a zajištění I. Povodně a jejich pojistitelnost. 5. Nejvýznamnější rizika a zajištění I. Povodně a jejich pojistitelnost. 6. Nejvýznamnější rizika a zajištění II. - Tsunami v jižní Asii a tvorba finanční ochrany. 7. Nejvýznamnější rizika a zajištění II. - Tsunami v jižní Asii a tvorba finanční ochrany. 8. Nejvýznamnější rizika a zajištění III. Hurikány. 9. Nejvýznamnější rizika a zajištění III. Hurikány. 10. Nejvýznamnější rizika a zajištění IV. - Atomová rizika v pojištění majetku a omezení jejich pojistitelnosti. 11. Nejvýznamnější rizika a zajištění IV. - Atomová rizika v pojištění majetku a omezení jejich pojistitelnosti. 12. Nejvýznamnější rizika a zajištění V. - Zemětřesení a jejich předpověditelnost. 13. Nejvýznamnější rizika a zajištění V. - Zemětřesení a jejich předpověditelnost.
Literatura
  • Cipra, Tomáš.Zajištění a přenos rizik v pojišťovnictví. 1. vyd. Praha: GRADA Publishing, 2004. 260 s. ISBN 80-247-0838-8
  • CIPRA, Tomáš. Kapitálová přiměřenost ve financích a solventnost v pojišťovnictví. Vyd. 1. Praha: Ekopress, 2002, 271 s. ISBN 8086119548. info
  • CIPRA, Tomáš. Pojistná matematika : teorie a praxe. Vyd. 1. Praha: Ekopress, 1999, 398 s. ISBN 8086119173. info
  • CIPRA, Tomáš. Pojistná matematika v praxi. Vyd. 1. Praha: HZ Praha, 1994, 273 s. ISBN 80-901495-6-1. info
Metody hodnocení
Kurz bude ukončen zkouškou. Zkouška má kombinovanou formu obligatorní písemnou část a fakultativní ústní část. Požadavkem k úspěšnému ukončení kurzu je též aktivní účast ve výuce, zpracovaní a prezentace seminární práce na vybrané téma.
Navazující předměty
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2005, podzim 2007, podzim 2008.