LF:BDLT021 Lékařská latina -c - Informace o předmětu
BDLT021 Lékařská latina
Lékařská fakultajaro 2004
- Rozsah
- celkem 10 hodin cvičení. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Hana Reichová, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Kateřina Pořízková, Ph.D. (cvičící), doc. PhDr. Elena Marečková, CSc. (zástupce)
Mgr. Lenka Podrabská (pomocník) - Garance
- doc. PhDr. Elena Marečková, CSc.
Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě – Centrum jazykového vzdělávání
Kontaktní osoba: doc. PhDr. Elena Marečková, CSc. - Předpoklady
- Základní znalosti latinského jazyka usnadní studium předmětu a lze je považovat za užitečnou součást vzdělanostního vybavení studenta při vstupu na fakultu, i když nejsou obligatorním předpokladem osvojování učiva v úvodní fázi.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Ošetřovatelství (program LF, B-SZK)
- Osnova
- Cíl výuky: Získání jazykových vědomostí nezbytných pro pochopení základních lékařských pojmů především z okruhu anatomie a studovaného oboru.
- Obecná charakteristika předmětu: Lékařská latina má povahu přípravného předmětu, jehož smyslem je usnadnit studentům základní orientaci v odborném jazyce. Koncepce výuky vymezuje tři hlavní úlohy: zprostředkovat elementární odborný slovník, v němž dominují substantiva a adjektiva, poskytnout poučení o pravidelné jmenné flexi a uvést do nauky o slovotvorbě v odborné rovině. K tomu přistupuje informativní pohled na vybraná témata z teorie a historie lékařské terminologie.
- LÉKAŘSKÁ LATINA - cvičení. Rozpis výuky.
- 1. lekce: Úvod do studia předmětu: význam a obsah kurzu, studijní literatura. Všeobecné gramatické poznámky. Skloňování latinských a řeckých substantiv.
- 2. lekce: Skloňování adjektiv. Stupňování adjektiv. Číslovky. Poznámky k anatomické nomenklatuře.
- 3. lekce: Vybrané slovesné tvary: infinitiv, imperativ, konjunktiv prézentu pasiva; participium prézentu aktiva a perfekta pasiva. Jak rozumět receptu. Remedia.
- 4. lekce: Základní pravidla derivace: produktivní latinské a řecké prefixy a sufixy; synonymie a antonymie předpon, polysémie přípon. Poznámky ke klinické terminologii.
- 5. lekce: Základní pravidla kompozice: nejužívanější latinské a řecké komponenty. Hlavní postavy antického lékařství. Shrnutí látky. Požadavky ke zkoušce.
- Literatura
- MAREČKOVÁ, Elena a Hana REICHOVÁ. Úvod do lékařské terminologie. 1. dotisk 4., přeprac. vyd. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 2002, 187 s. ISBN 80-210-2415-1. info
- KÁBRT, Jan a Jan KÁBRT JR. Lexicon medicum. Druhé, dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, 2004, 1136 s. ISBN 80-7262-235-8. info
- První titul je základní, druhý doplňkový.
- Metody hodnocení
- Přítomnost ve výuce je povinná.
Výuka je ukončena zkouškou (zk), která probíhá písemnou a ústní formou. V ústní části se vychází z úkolů, které jsou obsahem úvodního testu zaměřeného na skloňování a slovotvorbu. Student má prokázat znalost vybraných jazykových prostředků, prvků a pravidel nezbytných pro základní orientaci v řecko-latinské lékařské terminologii zvláště v kontextu studovaného oboru. - Informace učitele
- Aktuální informace o předmětu, konzultačních hodinách apod. jsou zveřejňovány na nástěnkách oddělení cizích jazyků.
Kontakt s vyučující zajišťuje sekretariát pracoviště (Komenského nám. 2) denně od 09.00 do 11.00 hod., tel. 542126526.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Poznámka k četnosti výuky: podle rozvrhu oboru.
- Statistika zápisu (jaro 2004, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/med/jaro2004/BDLT021