JAPX221 Náboženství a nacionalismus v moderním Japonsku

Filozofická fakulta
podzim 2010
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Bc. Mgr. Jakub Havlíček, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc.
Seminář japonských studií - projekt OPVK – Ústav jazykovědy a baltistiky – Filozofická fakulta
Rozvrh
Út 11:40–13:15 N21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/40
Jiné omezení: Zápis mimo japanistiku je podmíněn souhlasem vyučujícího
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je uvést posluchače do problematiky koncepcí nacionalismu, etnicity a náboženství a jejich vzájemných vztahů. Teoretické přístupy k problematice náboženství a nacionalismu jsou poté aplikovány na příklady z dějin moderního Japonska.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen prokázat znalost vybraných základních teoretických koncepcí nacionalismu; zařadit vybrané autory, jejich díla a teoretické koncepce nacionalismu a náboženství do vzájemných souvislostí; interpretovat charakteristické rysy vybraných teoretických koncepcí vztahu náboženství a nacionalismu; aplikovat vybrané teorie vztahu náboženství a nacionalismu na případy z dějin moderního Japonska.
Osnova
  • 0) Úvodní informace ke kurzu
  • 1) Koncepce nacionalismu v sociálních vědách I. Vznik a vývoj koncepcí národa a nacionalismu, primordialistické a instrumentalistické (modernistické) pojetí národa a etnicity. Teorie Ernesta Gellnera, Benedicta Andersona a Anthonyho Smithe.
  • 2) Koncepce nacionalismu v sociálních vědách II. Vznik a vývoj koncepcí národa a nacionalismu, primordialistické a instrumentalistické (modernistické) pojetí národa a etnicity. Teorie Adriana Hastingse a Erica Hobsbawma.
  • 3) Náboženství a nacionalismus I. Koncepce náboženství a nacionalismu jako součást koloniálního diskursu? Přenositelnost obou koncepcí mimo prostředí „západní“ kultury.
  • 4) Náboženství a nacionalismus II. Náboženství, nacionalismus a ideologie. Koncepce Marka Juergensmeyera a Petera van der Veera.
  • 5) Náboženství a nacionalismus II.: Nacionalismus jako implicitní náboženství? Nacionalismus a koncepce „implicitních náboženství“.
  • 6) Problematika etnogeneze na japonských ostrovech, obraz světa v japonském pohledu Formování japonského etnika z perspektivy současné antropologie. Proměny obrazu světa v dějinách Japonska.
  • 7) Státní šintó a koncepce japonského národa do roku 1945 Vznik a vývoj koncepce tzv. státního šintó do roku 1945, šintó jako nenáboženská národní ideologie. Nacionalismus v Japonsku a buddhismus.
  • 8) Náboženství a politika a v poválečném Japonsku I. Je „státní šintó“ skutečně minulostí? Náboženská a politická sféra v současném Japonsku.
  • 9) Koncepce nihondžinron a kulturní nacionalismus v Japonsku Problematika „teorií o Japoncích“ a „japonskosti“ – historický vývoj a „dekonstrukce“. Konkrétní příklad teorie nihondžinron: Isaiah Ben Dasan a japonské náboženství nihonkjó.
  • 10) Náboženství a politika a v poválečném Japonsku II. Případ svatyně Jasukuni Historické kořeny a současnost kauzy svatyně Jasukuni.
  • 11) Prezentace seminárních prací a závěrečná diskuse.
Literatura
  • ANDERSON, Benedict R. O'G. Představy společenství : úvahy o původu a šíření nacionalismu. Edited by Martin Procházka, Translated by Petr Fantys - Miloslav Uličný. 1. české vyd. Praha: Karolinum, 2008, 274 s. ISBN 9788024614908. info
  • GELLNER, Ernest André. Národy a nacionalismus. Translated by Jiří Markus. 2. vyd. Praha: Josef Hříbal, 1993, 158 s. ISBN 809013811X. info
  • JUERGENSMEYER, Mark. The new Cold War? : religious nationalism confronts the secular state. Berkeley, Calif.: University of California Press, 1993, xiv, 292. ISBN 0520086511. info
  • HARDACRE, Helen. Shintō and the state, 1868-1988. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1989, xvi, 203. ISBN 0691020523. info
Výukové metody
Teoretická příprava, přednášky, diskuze, samostatná četba podle zadání, práce na seminárním eseji.
Metody hodnocení
Závěrečný písemný test, k úspěšnému zvládnutí zkoušky je potřeba dosáhnout alespoň 70 bodů ze 100. Písemná zkouška - test - obsahuje otázky na základě přednášek a průběžné četby podle zadání. Podmínkou úspěšného absolvování kurzu je odevzdání seminární práce.
Další komentáře
Studijní materiály

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2010/JAPX221