DO1 Combined optional lectures

Faculty of Arts
Autumn 2019
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Guaranteed by
prof. PhDr. Petr Kyloušek, CSc.
Faculty of Arts
Contact Person: doc. Mgr. Ivo Buzek, Ph.D.
Supplier department: Faculty of Arts
Prerequisites (in Czech)
Zápis do doktorského studia.
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 100 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Po absolvování tohoto předmětu bude student schopen porozumět metodologickým postupům jiných oborů, než je ten, který studuje, a bude mocen metodologické komparace, případně metodologického transferu.
Syllabus (in Czech)
  • Předmět se skládá z blokových přednášek. Frekventant si vybere jeden z modulů po dohodě se školitelem.
  • Lingvistický modul: G 25, 4.10, 1.11., 29.11. 10.00-14.00
  • Klára Osolsobě: Korpusová lingvistika Jazykové korpusy (lingvistika, filologie, výuka jazyků). Cílem přednášky je ukázat korpusovou lingvistiku jakožto aplikovanou disciplínu rozkročenou mezi lingvistikou, aplikovanou lingvistikou a informatikou. Přednáška se zaměří na stručné shrnutí dějin oboru ve světovém i českém měřítku. Jádrem přednášky budou tři případové studie zaměřené na využití korpusů pro účely lingvistického výzkumu v užším slova smyslu, šířeji filologicky zaměřeného výzkumu a výzkumu lingvistiky aplikované na výuku jazyka.
  • Roman Švaříček: Etika výzkumu Seminář se bude věnovat koncepčním i praktickým otázkám etiky výzkumu se zaměřením na humanitní a sociální vědy. První část bude zaměřena na etické principy empirického výzkumu, druhá část bude věnována procesům posuzování projektových žádostí v etických komisích a třetí bude prakticky orientována na konkrétní etická dilemata v dizertačních projektech posluchačů. Nahlédneme základní etické principy vědy a výzkumu, seznámíme se s etickými kodexy a budeme řešit technické a praktické otázky posuzování empirických výzkumných projektů. Cílem je nejenom diskutovat o etických dilematech vědy a výzkumu, ale také seznámit studenty s etickými aspekty provádění výzkumu v lingvistice a upozornit na potenciálně riziková místa při koncipování výzkumných designů.
  • Literárněvědný modul: G 25, 18.10, 8.11., 13.12. 10.00-16.00
  • Aleš Urválek: Metodologie literární a kulturní historie Přednášky a semináře budou zaměřeny na: - pojetí literární historii v ruském formalismu, českém strukturalismu, anglosaském Novém historismu - literární historii starých literatur - modely literární historie, které se využívají pro literárně historickou konceptualizaci česko-německých vztahů v 19. a 20. století - alternativní pojetí literární historie, jež se vymezují vůči pojetí národně filologickým. - obecné problémy transkulturality - literárně historické problémy jednotlivých moderních literatur.
  • Bohumil Fořt: Metodologie literární vědy Předmět je koncipován jako problémově založený úvod do koncepcí, metod a strategií konkrétních odvětví literární vědy. Jako takový seznamuje studenty s tradičními i inovativními směry literární vědy, představuje jim moderní (anglickou)literárněvědnou terminologii a poskytuje jim nástroje pro adekvátní uchopení jejich studia a disertačních prací.
  • Tomáš Pospíšil: Vybrané kategorie teorie literatury a kultury This course presents and assesses a variety of theoretical approaches to literary studies that have been gaining prominence in recent years. Examining a wide range of primary and secondary materials, it presents topics as varied as relating sexuality and art, Foucauldian approaches to culture and literature; selected ecocritical and critical race theory perspectives; as well as recent theories of the new media. The course participants are expected to critically engage with the suggested topics and methods of enquiry and - whenever possible - relate them to their ongoing research projects.
  • Medievistický modul: G 25, 11.10, 15.11., 6.12. 10.00-14.00
  • Petra Mutlová, Vlastimil Brom, Pavel Kosek: Textová kritika I a II Cílem předmětu je seznámit studenty s praktickými stránkami textové kritiky se zaměřením na středověký rukopisný materiál bohemikální provenience. Seznámí studenty s nejdůležitějšími metodologickými přístupy klasické i moderní textové kritiky, a to na příkladech jazykově latinských, staročeských a hornoněmeckých literárních památek.
Teaching methods (in Czech)
Přednášky a semináře. Předmět se skládá z blokových přednášek. Frekventant si po dohodě se školitelem vybere jeden z modulů - lingvistického, literárně vědného, medievistického.
  • Lingvistický modul: G 25, 4.10, 1.11., 29.11. 10.00-14.00
  • Literárněvědný modul: G 25, 18.10, 8.11., 13.12. 10.00-16.00
  • Medievistický modul: G 25, 11.10, 15.11., 6.12. 10.00-14.00
  • Assessment methods (in Czech)
    Předmět se skládá z blokových přednášek. Frekventant si po dohodě se školitelem vybere jeden z modulů - lingvistického, literárně vědného, medievistického. Výstupem je esej v rozsahu 8-10 NS, který posoudí školitel. V eseji doktorand charakterizuje metodologická specifika prezentovaných oborů a porovná je s oborem, který studuje, aby stanovil podobnosti a různosti.
    Language of instruction
    Czech
    Further comments (probably available only in Czech)
    The course is taught each semester.
    The course is taught: in blocks.
    General note: Uznává se jako volitelná přednáška v rámci zvyklostí jednotlivých DSP.
    The course is also listed under the following terms Autumn 2017, Autumn 2018, Autumn 2020, Autumn 2021, Autumn 2022, Autumn 2023, Autumn 2024.
    • Enrolment Statistics (Autumn 2019, recent)
    • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/autumn2019/DO1