AEB_37 Long-distance trade in early medieval Europe

Faculty of Arts
Spring 2006
Extent and Intensity
2/0/0. 3 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
prof. PhDr. Petr Charvát, DrSc. (lecturer)
Guaranteed by
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Department of Archaeology and Museology – Faculty of Arts
Contact Person: Jitka Dobešová
Timetable
Thu 13:20–16:35 zruseno D21
Prerequisites (in Czech)
Požadavky k zápočtu: dostatečná a aktivní účast.
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 10 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Přednáška má posluchače obeznámit s hlavními rysy vývoje dálkových spojů a zejména obchodních styků v raně středověké Evropě (zhruba mezi lety 500 - 1000 po Kr.). Pozornost bude zaměřena zejména na celkový průběh obchodních tras, změny, kterým podléhaly v důsledku douhodobých, zejména sociálních a etnických změn a na roli českých zemí v kontaktech tohoto druhu. Upozorňuje rovněž na historické důsledky provozování dálkového obchodu, zejména s ohledem na vznik a vývoj rané státnosti, i na přítomnost a společenskou roli etnických a profesionálních skupin, které se do podobného podnikání zapojovaly (Židé).
Syllabus (in Czech)
  • 1. Šesté až sedmé století: dožívání římské komunikační soustavy. Zásobování velkých říšských ústředí potravinami a jeho vývoj. Distribuce luxusních antických zboží. Námořní a suchozemské trasy dálkového obchodu a velkých etnických posunů. Evropská pevnina ovládána příchozími (Germáni, Slované, turecky a íransky hovořící skupiny, role latinsky hovořících populací. Čí je "Mare nostrum"? Bouřlivý historický vývoj. 2. Osmé století: temný věk. Pohyb po dálkových trasách se zpomaluje a místy téměř ustává. Osud středomořské mořeplavby. Zásobování východní části Evropy po Hedvábné cestě z východu. Chazarský chanát. Na konci období otevření cesty "iz Varjag v Greki" a následný rozvoj obchodního podnikání v Baltském moři. Počátky vikingského kořistění. 3. Deváté století: Základy prosperity se rýsují v chaosu. Oživení mořeplavby v důsledku technologických zlepšení. Byzanc nucena čelit muslimskému náporu ve Středomoří, Skandinávci se pouštějí na výpravy v Baltském a Severním moři a podél atlantického pobřeží Evropy doplouvají až do Středomoří. Rozkvět oblastí při Hedvábné cestě a trase "iz Varjag v Greki". Velká Morava a převážně východozápadní orientace dálkových spojů českých zemí. 4. Desáté století: Přesun těžišť. Ustálení situace ve Středomoří, kde spolu o nadvládu nad obchodními trasami soupeří Byzanc, islám a italské městské republiky. Úloha židovských obcí v oblasti dálkových spojů. Seveřané a Anglosasové přebírají obchodní cesty při západních a severních pobřežích Evropy. Další osudy Hedvábné cesty a trasy "iz Varjag v Greki" ovlivněny pádem chazarského chanátu a rozvojem Kyjevské Rusi. Počátky severojižní orientace dálkových spojů českých zemí.
Assessment methods (in Czech)
P 2, z
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course is taught once in two years.
The course is also listed under the following terms Spring 2000, Spring 2002, Spring 2008, Spring 2010, Autumn 2013, Autumn 2015, Autumn 2017.
  • Enrolment Statistics (Spring 2006, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/spring2006/AEB_37