PřF:Bi5110 Anthropological archaeology - Course Information
Bi5110 Anthropological archaeology (middleages)
Faculty of ScienceAutumn 2006
- Extent and Intensity
- 2/0/0. 4 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- prof. PhDr. Josef Unger, CSc. (lecturer)
- Guaranteed by
- prof. PhDr. Josef Unger, CSc.
Department of Anthropology – Biology Section – Faculty of Science
Contact Person: prof. PhDr. Josef Unger, CSc. - Timetable
- Thu 13:00–14:50 Bp1
- Prerequisites (in Czech)
- Bi3170 Anthropology of prehistory && Bi4260 Anthropology of Antiquity
Předpokladem je absolvování předmětů B3170 Antropologie pravěku a B4260 Antropologie starověku. - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Anthropology (programme PřF, B-AN)
- Anthropology (programme PřF, B-BC)
- Anthropology (programme PřF, B-BI)
- Anthropology (programme PřF, M-BI)
- Anthropology (programme PřF, N-BI)
- Course objectives
- In this course students will acquaint since coming of Slavs till the end of 15th ceentury in Moravia taking account of surrounding countries. The course includes working out a text of ten pages.
- Syllabus
- 1. Počátky a periodizace středověku. Středověký člověk a jeho chápání světa. Prostor a čas. Pohanství a křesťanství. 2. Počátky slovanského osídlení. Avaři a Slované. Sámova říše. Sídliště a hmotná kultura v 6. až 8. stol. Pohřební ritus. 3. Velkomoravská říše. Politické dějiny. Hospodářská úroveň. Venkovská sídliště a mocenská centra. Hradská soustava. Církevní architektura. Pohřební ritus. 4. Morava v 11. až 12. stol. Politické dějiny. Hospodářská úroveň. Venkovská sídliště a mocenská centra. Hradská soustava. Architektura. pohřební ritus. 5. Venkov ve 13. až 15. stol. Zemědělství a jeho proměny. Kolonizace. Vesnice, useldost, dům. Způsob života venkovského obyvatelstva. Zaniklé vesnice. 6. Město ve 13. až 15. stol. Města a jejich vznik. Obchod, řemeslo a těžba surovin. Vztah domácího a německého obyvatelstva. Způsob života městského obyvatelstva. 7. Panovník a šlechta ve 13. až 15. stol. Sociální rozvrstvení. Sídla šlechty. Způsob života šlechty. 8. Církevní instituce ve 13. až 15. stol. Organizace. Farní správa. Kostely. Kláštery. Způsob života řeholníků. 9. Exkurze do Moravsského zemského muzea - starší a střední doba hradištní. 10. Exkurze do Moravsského zemského muzea - středověk. 11. Exkurze do historického jádra města Brna - hradby, radnice, nejstarší církevní stavby (Petrov), brněnský hrad (Špilberk). 12. až 14. Kolokvium o esejích studentů. Literatura: Petráň J. a kol.: Dějiny hmotné kultury I/1-2, Praha 1985. Galuška L.: Velká Morava, Brno 1991. Měřínský Z.: České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I, Praha 2002. Unger J.: Život na hradě Lelekovice ve 14. stol. Antropologická sociokulturní studie, Brno 1999. Klíma B. (red.): Morava v 10.- 13. století, Brno 2000. Smetánka Z.: Legenda o Ostojovi, Praha1992. Lutovský M.: Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha 2001.
- Assessment methods (in Czech)
- Zkouška. Předpokladem k připuštění ke zkoušce je odevzdání senestrové práce v rozsahu 8 až 10 str. Vlastní zkouška sestává z písemného testu a ústní zkoušky.
- Language of instruction
- Czech
- Follow-Up Courses
- Further Comments
- The course is taught annually.
- Enrolment Statistics (Autumn 2006, recent)
- Permalink: https://is.muni.cz/course/sci/autumn2006/Bi5110