PřF:F3200 Fyzika materiálů a tenkých vrs - Informace o předmětu
F3200 Fyzika materiálů a tenkých vrstev
Přírodovědecká fakultapodzim 2024
- Rozsah
- 3/1/0. 3 kr. (plus ukončení). Ukončení: k.
Vyučováno kontaktně - Vyučující
- doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Petr Vašina, Ph.D. (přednášející) - Garance
- prof. Mgr. Petr Vašina, Ph.D.
Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. Mgr. Petr Vašina, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta - Rozvrh
- Út 14:00–15:50 Fs1 6/1017, Út 16:00–17:50 F2 6/2012
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Fyzika (program PřF, B-FY)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-EB)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-FY)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-GE)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-GK)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-CH)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-IO)
- Fyzika se zaměřením na vzdělávání (program PřF, B-MA)
- Materiálová chemie (angl.) (program PřF, D-CH4)
- Materiálová chemie (program PřF, D-CH4)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout studentům základní poznatky z oblasti fyziky materiálů a tenkých vrstev. Jedná se o značně širokou problematiku, student se kromě fyzikálního popisu setká i základními partiemi z chemie a materiálové inženýrství. Student bude veden k tomu, aby popsal a pochopil vztahy mezi prvkovým složením, vnitřním uspořádáním tedy strukturou materiálu a jeho výslednými vlastnostmi. Seznámí se se základními fyzikálními veličinami, které materiál charakterizují a s moderními technikami, jak tyto veličiny měřit. Tyto techniky si také vyzkouší prakticky. Fyzikální popis reality bude hlavně využívat klasickou fyziku, jevy, které pro své vysvětlení potřebují znalost kvantové mechaniky budou zmíněny jen okrajově. Student se seznámí i se základními postupy, jak ze surovin, které jsou k dispozici v přírodě, vyrobit potřebný materiál a z něj pak výsledné funkční výrobky. Student se také seznámí s přípravou, charakterizací a praktickým využitím tenkých vrstev.
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování kurzu schopen mimo jiné odpovědět na následující otázky: Proč jsou keramiky tak křehké a kovy tak ohebné? Proč některé materiály vedou elektrický proud a jiné jsou dobrými izolanty? Proč je ocel výrazněji tvrdší a pevnější než železo? Jak je možné, že lidská kost je lehká a pevná zároveň. Z čeho vyrobit tepelný štít raketoplánu. Proč lodě svobody v Severním oceánu tak často praskaly? Jakými způsoby co nejtěsněji uspořádat atomy v kovu a bude to mít vliv na výsledné mechanické vlastnosti? Co způsobí, že časem wolframové vlákno v žárovce praskne? Existují rovnovážné podmínky pro současnou existenci pevné, kapalné a plynné fáze? Proč v Egyptě skláři přidávali do písku popel? Proč nerezová ocel nerezaví? Proč měnit povrchové vlastnosti materiálů? Jak jde připravit kovový nebo keramický materiál tloušťky jen několik nanometrů?
- Osnova
- 1. Atomy a periodická tabulka prvků. Atom v pevné látce, pásová struktura, elektrická vodivost.
- 2. Tři typy vazeb – kovová, iontová, kovalentní a tři typy materiálů – kovy, keramiky, polymery. Síla vazby a teplota tání, koeficient teplotní roztažnosti, elastická deformace a modul pružnosti. Měrná tepelná kapacita. Typ vazby a struktura materiálu určuje výsledné vlastnosti. Keramiky a skla. Kompozity. Určení prvkového složení (EDX, RBS) a zastoupení chemických vazeb (XPS, FTIR, Raman) v materiálu.
- 3. Uspořádanost. Tři nejběžnější typy mřížek kovů, tři nejběžnější mřížky keramik. Pozice, směry a roviny v krystalu. Určení krystalové fáze - rentgenová difrakce.
- 4. Nedokonalosti a chyby v krystalové struktuře – tuhý roztok, bodové defekty (vakance a intersticiály) a difúze, lineární defekty (dislokace) a plastická deformace, skluzové roviny. Čtyři způsoby zpevnění materiálu.
- 5. Fázové diagramy s jednou a dvěma komponentami, fázové přechody, speciální případ - eutektická mikrostruktura. Termodynamika a kinetika fázových přechodů. Gibbsova energie. Nukleace v objemu a na stěně.
- 6. Mechanické vlastnosti materiálů. Diagram napětí – prodloužení, tuhost, mez skluzu, pevnost v tahu, tažnost. Tečení materiálu. Přechod od houževnatého do křehkého stavu. Lomová houževnatost, koncept kritické trhliny. Tvrdost a indentační zkouška.
- 7. Tenké vrstvy – příklady použití, příprava tenké vrstvy (5 kroků k cíli), depozice z kapalné fáze – úvod do elektrochemie, galvanické pokovování, galvanický článek. Fyzikální depozice z plynné fáze – magnetronové naprašování.
- Literatura
- doporučená literatura
- SHACKELFORD, James F. Introduction to materials science for engineers. Global edition. Boston: Pearson, 2016, 617 stran. ISBN 9780273793403. info
- CALLISTER, William D. Materials science and engineering : an introduction. 5th ed. New York: John Wiley & Sons, 2000, xxi, 871. ISBN 0471320137. info
- Výukové metody
- Kurz je založen především na přednáškách a cvičeních, které studenty seznamují s celou problematikou. Koncem semestru probíhá blokově laboratorní cvičení. V podzimním semetru 2020 bude přednáška i cvičení (počítání příkladů) distančně, pokud to situace dovolí, studenti se s moderními přístroji pro analýzu materiálů seznání na konci semestru v blokové výuce.
- Metody hodnocení
- ústní rozprava individuálně s každým studentem
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2024/F3200