PřF:Bi8690 Pohřební ritus - Informace o předmětu
Bi8690 Pohřební ritus
Přírodovědecká fakultajaro 2005
- Rozsah
- 2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. PhDr. Josef Unger, CSc. (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Josef Unger, CSc.
Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. PhDr. Josef Unger, CSc. - Rozvrh
- Út 9:00–10:50 Bp1
- Předpoklady
- Předpokladem je absolvování předmětu B3170 Antropologie pravěku a B5110 Antropologie středověku.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Účelem kurzu je seznámit studenty s pohřebním ritem jako sociokulturním jevem. V širokém spektru předvést rozmanitost tohoto jevu.
- Osnova
- 1. Pohřební ritus jako sociokulturní jev. 2. Pohřbívání v paleolitu a mezolitu. 3. Pohřbívání v neolitu a eneolitu. 3. Pohřbívání v době bronzové, halštatské a laténské. 4. Pohřbívání v době římské. Pohřbívání v Římě a provinciích. Pohřební ritus ve svobodné Germánii. Sociální rozdíly v pohřebním ritu. 5. Pohřební ritus v době stěhování národů. Pohřební ritus romanizovaného obyvatelstva v římských provinciích. Pohřbení ritus Hunů.Pohřební ritus Franků (hrob Childericha a Chlodvika). Pohřby germánského obyvatelstva v Čechách, na Moravě, na Slovensku a v Rakousku. 6. Pohřební ritus v 7. a 8. stol.Žárový pohřební ritus Slovanů. Pohřbívání na území Francké říše. Pohřební ritus Avarů. 7. Pohřební ritus v 9. a 10. stol. Přechod od žárového ke kostrovému pohřebnímu ritu a jeho příčiny. Pohřební ritus ve střední době hradištní (venkovská pohřebniště, pohřebiště na mocenských centrech).Problematika hrobu sv. Metoděje. Pohřební ritus na území dnešního Rakouska. Zvláštnossti pohřebního ritu Maďarů. 8. Pohřební ritus v 11. a 12. stol. Náboženské aspekty. Pohanské přežitky. Typy mladohradištních nekropolí. Hrob a jeho úprava. Charakteristika hrobového inventáře a jeho interpretace. 9. Pohřební ritus ve 13. až 15. stol. Pohřební ritus venkovského obyvatelstva. Křesťanský pohřební ritus a jeho vazba na farní organizaci. Pohřební ritus městského obnyvatelstva. Hřbitov a jeho organizace. Karnery. 10. Pohřební ritus ve 13. až 15. stol. Pohřební ritus duchovenstva. Pohřby biskupů. Pohřby řeholníků. 11. Pohřební ritus ve 13. až 15. stol. Pohřební ritus šlechty a panovníků. Pohřbívání v interiérech kostelů. Pohřbívánív klášterech. 12. Proměny pohřebního ritu v 16. a 17. stol. Přesun hřbitovů mimo města. Odraz církevního rozkolu v pohřebním ritu. Pohřební ritus novokřtěnců. 13. Zvláštní pohřební ritus. Relikviáře. Revenanti. Pohřbívání delikventů. Pohřbívání za epidemií (mor).Pohřební ritus cikánů. Pohřební ritus židů. 14. Pohřební ritus padlých ve válečných událostech. Literatura: Aries P.: Dějiny smrti, Argo 2000. Bahn P. G.(ed.): Hroby, hrobky a mumie, Argo 1997. Binski P.: Medieval Deth, London 1996. Lutovský M.: Hroby předků, Praha 1996. Lutovský M.: Hroby knížat, Praha 1997. Dostál B.: Slovanská pohřebiště ze střední doby hradištní na Moravě, Praha 1966. Toynbee J. M. C.: Death and Burial in the Roman World, London 1971. Unger J.: Pohřební ritus a zacházení s těly zemřelých v českých zemích (s analogiemi i jinde v Evropě) v 1. - 16. století, brno 2002.
- Metody hodnocení
- Zkouška. Předpokladem je písemné zpracování zadaného úkolu (překlad z anglického jazyka, esej na dané téma apd.). Zkouška sestává z písemného testu a ústního pohovoru.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2005, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/jaro2005/Bi8690