23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Jana Rišová
26. 2. 2020 19:21nové
Dobrý večer,
mohla by som sa Vás opýtať, aké materiály sa používajú pri predmetoch Hlasovej výchova? Môžeme si vybrať aj svoje piesne, aké by sa nám páčili, pri ktorých budeme cvičiť techniku alebo musíme dodržať určitý štýl, že by to mali byť ľudové piesne...
Ďakujem za odpoveď
Janka
26. 2. 2020 19:45nové

Dobrý večer,

v předmětu Hlasová výchova je repertoár písní spíše na domluvě s konkrétním pedagogem. Ten Vám poté materiály připraví nebo Vás odkáže na zdroj. Předmět je samozřejmě zaměřen na kultivovaný pěvecký projev, který se (alespoň) zpočátku dobře připravuje právě na lidových písních, ale k nějakému striktnímu omezení žánru nedochází.

S pozdravem

Ondřej Musil
Jana Rišová
27. 2. 2020 11:48nové
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď.
Keď som si pozerala podrobnejšie o predmetoch, som videla ako jednu z metód hodnotenia v Dejinách hudby - poslechový test. Čo to znamená, to je aký test?
Ďakujem, s pozdravom
Janka
27. 2. 2020 20:18nové

Jedná se o ukončení předmětu na základě poslechu skladeb z probíraného období a jejich zařazení, uvedení názvu, určení autora apod.

O. M.
Agi 1111
28. 2. 2020 14:18nové
Dobrý den,
mám dotaz ohledně přijímacích zkoušek. Hraju na klavír tak rok a nemůžu tedy úplně přesně splnit kritéria zkoušky ze hry na klavír. Dokážu se předepsanému repertoáru jen částečně přiblížit. Přednesy a etudy si připravuji jednodušší než je předepsané, ale snažím se dodržet styl. Mám šanci na přijetí? Mám se na obor hlásit?
Agáta Lantová
1. 3. 2020 16:53nové

Zdravím Vás, Agáto,

šanci rozhodně máte. Pokud zvolíte jednodušší repertoár, budete muset počítat s určitou ztrátou bodů. Pokud jej ale zahrajete na odpovídající úrovni, nebude to takový problém. Záleží i na dalších bodech přijímací zkoušky a celkovém počtu bodů. Pokud ovládáte na odpovídající úrovni i jiný nástroj, můžete jako bonus zahrát i na něj.

Těšíme se na Vás. Hlavu vzhůru!

O. Musil
Jana Rišová
16. 3. 2020 14:41nové
1/1
Dobrý deň,
mohla by som sa Vás ešte opýtať, hru na nástroj na prijímačkách je potrebné vedieť spamäti?
Predpokladám, že áno, ale chcela som sa uistiť.
Ďakujem veľmi pekne.
S pozdravom
Janka
16. 3. 2020 15:59nové

Zdravím Vás,

hra zpaměti se u přednesových skladeb a etud nevyžaduje, i když je samozřejmě výhodou. Technické části praktické zkoušky, jako je hra stupnic apod., bude ale nejlepší zvládnout bez pomoci not.

Hezký den!

O. Musil
Jana Rišová
4. 6. 2020 11:57nové
1/1
Dobrý deň,
ešte by som sa opýtala ohľadom prijímačiek, je potrebné zaspievať 2 charakterovo odlišné ľudové piesne. Čo to znamená charakterovo odlišné?
Ďakujem.
S pozdravom
Janka
4. 6. 2020 12:54nové

Hezký den,

charakter lidových písní můžete ve výběru odlišit například tempem, tónorodem (dur / moll), třeba i oblastí vzniku (píseň z Domažlicka bude mít určitě jiný charakter než ze Slovácka), případně si troufám říct, že lidovou písní slovenského původu, která Vám bude blízká, také nešlápnete vedle. Odlišný charakter zvýrazníte i tím, že zvolíte různé druhy doprovodu (přiznávkový doprovod, akordický rozklad apod.)

S přátelským pozdravem

O. Musil
Jana Rišová
13. 6. 2020 20:47nové
Dobrý večer,
je potrebný klavírny sprievod k obom ľudovým piesňam na prijímačkách?
Ďakujem.
S pozdravom
Janka
14. 6. 2020 19:29nové

Zdravím Vás,

myslím, že to není nutné. Doprovod lidových písní budete tak jako tak provádět při hře na nástroj.

O. Musil
18. 11. 2020 10:54nové
Mohla bych se zeptat, zda je možné se přihlásit na prezenční formu studia, ačkoliv jsem pracující a domlivit se jednotlivě s vyučujícími? Byla by tato forma možná? Moc děkuji.
změněno 18. 11. 2020 11:53 nové

Srdečně Vás zdravím,

předpokládám, že myslíte takovou formu domluvy, kdy budete prezenční studentkou, ale nebudete muset navštěvovat osobně přednášky a semináře. V tom Vám bohužel nemůžeme vyhovět. Z podoby prezenčního studia vyplývá povinnost osobní účasti studujícího. I kdyby byli někteří vyučující benevolentní k Vašemu návrhu, je vysoce nepravděpodobné, že by Vám bylo dovoleno absolvovat poměrně velké množství povinných předmětů na obou oborech a k tomu navíc i předměty pedagogické, psychologické a další, které jsou součástí tzv. společném základu pro učitele. Je mi proto líto, ale obávám se, že tato cesta není možná.

S pozdravem

O. Musil
18. 11. 2020 13:10nové
Jde mi o to, že jsem absolventkou Speciální pedagogiky a z kapacitních důvodů jsem se nedostala na navazující Mgr. studium. Pracuji ale jako učitelka hudební výchovy na ZŠ (mimo jiné) a chtěla bych si tento obor vystudovat. Je to ale tak, že jako pro pracujícího člověka to pro mě není možné? Hudební základy mám z Konzervatoře, kterou jsem absolvovala a společné základy pedagogiky bych mohla mít uznané ze studia Spec. ped. Omlouvám se za komplikovaný dotaz, jen bych opravdu chtěla studovat :-)
18. 11. 2020 19:41nové

Zdravím Vás,

ano, rozumím. Bohužel není na PdF MU možné HV studovat kombinovaně, ani jako samostatný obor, tedy bez kombinace. Jedinou cestou, navíc nezaručenou, je zápis bakalářského studijního programu v kombinaci Speciální pedagogika - Hudební výchova, nechat si uznat předměty ze spec.ped. + společný základ a zkusit se domluvit individuálně se všemi vyučujícími na HV. Některé předměty fungují na individuální domluvě rozvrhu, ale je jich pomálu. U zbytku se může reálně stát, že Vám absence nebude povolena a nebude možné domluvit ani alternativní cestu ukončení.

Řešením bohužel není ani CŽV při Katedře pedagogiky (jedná se o Studium v oblasti pedagogických věd, kde součástí je oborová didaktika, i pro HV). Vstupním požadavkem je ukončené magisterské studium s doložením absolvování příbuzného oboru. Konzervatoř bohužel nestačí, uchazeč musí doložit, že prošel disciplínami jako hra na klavír, zpěv/hlasová výchova, dějiny hudby na vysokoškolské úrovni, na které naváže hudební didaktika.
Více zde:
https://www.ped.muni.cz/pedagogika/celozivotni-studium-v-oblasti-pedagogickych-ved/?print=pdf.

Studijní plán:
https://is.muni.cz/do/ped/stud/studk/2020_2021/CZV/CCV_studPED_2020.html

O. Musil
Adéla Turanová
11. 12. 2020 15:44nové
Dobrý den, dcera by chtěla studovat anglický jazyk, v kombinaci s hudební výchovou, berou pouze 5. Dcera hrála na flétnu 8 let u p. učitele Císaře a měla i více vystoupení. Jaké jsou šance? Máme se pouze zaměřit na Aj?
11. 12. 2020 17:18nové

Srdečně Vás zdravím,

pokud má dcera dlouholeté hudební zkušenosti, určitě bude mít velké předpoklady ke studiu na naší katedře a velké šance na úspěch u talentových zkoušek. Jen upozorňuji, že by u nich měla prokázat alespoň základní dovednost ve hře na klavír nebo na housle. Flétna bude výhodou, kterou může následně využít například ve fakultním orchestru, ale nelze ji studovat v rámci povinných předmětů. Tam si mohou studenti vybírat pouze mezi klavírem a houslemi.
jan kurzysz
5. 12. 2022 12:19nové
Dobrý den, chci se zeptat, jestli je nějaká možnost studia Hudební výchovy se zaměřením na vzdělání v kombinaci se studiem Biologie se zaměřením na vzdělání. Rád bych totiž tuto kombinaci studoval, ale nelze si jí zvolit.
Děkuji a přeji příjemný den
Honza
5. 12. 2022 14:27nové

Hezký den přeji,
tuším, že tato kombinace je (relativně nově) možná. Ve výpisu kombinací na webu Pedagogické fakulty sice nefiguruje, ale řiďte se nabídkou oborů v přihlášce. Pokud není kombinace na výběr ani tam, dejte vědět a já zjistím více.

S pozdravem

O. Musil (KHV PdF MU)
Jan Sýkora
změněno 7. 1. 2023 11:30 nové
Dobrý den, Mám stejnou otázku jako kolega před měsícem. Kombinace Hudební výchovy se zaměřením na vzdělávání na pedagogické fakultě a biologie se zaměřením na vzdělání na přírodovědecké fakultě. V přihlášce je sice možné si zvolit hudební výchovu a přírodopis, ale mě by zajímalo, jestli je možné, byť s překrývajícími se předměty v rozvrhu, studovat hudebku na pedagogické fakultě a biologii na přírodovědecké fakultě, případně jak na tyto obory podat přihlášku. Děkuji.
Jan Sýkora
změněno 7. 1. 2023 13:58 nové

Hezký den přeji,
máte pravdu, že v rámci PdF je kombinace Hudební výchova + Přírodopis možná, ale vyměnit druhý obor za jiný v rámci Přírodovědecké fakulty Vám systém zřejmě neumožní. Tato mezifakultní kombinace v současné době není nabízena. Na oborové kombinace jsou navíc vázány oba programy, tudíž ani Hudební výchovu, ani Biologii si nelze zapisovat samostatně. Musel byste si na obou fakultách zapsat kombinaci dvou oborů (Přírodopis + x a Biologie + x) s tím, že by možná šlo některé předměty uznat, ale to je hodně riskantní a měl byste k tomu o jeden obor navíc.

S pozdravem
O. Musil
Adam Kubját
14. 3. 2023 18:13nové
Dobrý den, chtěl jsem se podívat, jaký percentil stačil v minulém roce pro přijetí na obor Hudební výchova se zaměřením na vzdělávání (mám to v kombinaci s německým jazykem), ale na odkazu - https://www.muni.cz/do/rect/metodika/stud/prijriz/zpravy/podminky/Prijimaci_rizeni_PdF-BcMgr_-_zprava-podminky.pdf - jsem to nenašel. U ostatních je to napsané, zde nikoliv. Taky bych moc rád věděl, jestli přijetí záleží úplně stejně na percentilu v TSP a zkoušce z hudební výchovy, jestli se to pak nějak zprůměruje - kdyby se nepovedlo TSP, dá se to tímto způsobem nějak dohnat? V němčině jde pouze o percentil, ale pokud mám jako hlavní obor hudební výchovu, může mít zkouška z hudební výchovy celkový vliv na úspěšnost, bude se výsledný percentil počítat všude? Nevím, jestli se nemůže např. stát, že budu velice úspěšný v hudební výchově, ale TSP v němčině nebudou stačit. Děkuji, Adam
změněno 15. 3. 2023 14:14 nové

Hezký den přeji,

aktuálně je, pokud vím, percentil pro TSP stanoven na 30. Pro přijetí je směrodatný! K tomu se samozřejmě započítává výsledek z talentové zkoušky HV, který určí pořadí pro přijetí/nepřijetí. Není to ale tak jednoduché. Záleží také na celkové kapacitě a nastavení druhého oboru.

S pozdravem

O. Musil
Adam Kubját
9. 4. 2023 20:00nové
Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Jen se chci ještě pro jistotu zeptat. V požadavcích z praktické části zkoušky je ve hře na klavír napsané: „Libovolná durová nebo mollová stupnice, odpovídající rozložený akord a dvě přednesové skladby dle vlastního výběru. Dvě lidové nebo umělé písně s vlastním doprovodem.“ Rád bych se zeptal, jestli ta poslední věta mluví jen o těch dvou písních z předchozí věty, nebo se počítá s čtyřmi.
Moc Vám děkuji :)
Adam
9. 4. 2023 22:00nové

Hezký den přeji,

omlouvám se, ale trochu mi vzhledem k mnoha konverzacím o přijímacích zkouškách chybí souvislosti. Každopádně, je rozdíl mezi písněmi pro Hlasovou výchovu a Hru na nástroj. Kolik písní dohromady Vás ve finále nechá komise zazpívat/zahrát, to nikdo dopředu neví, ale v rámci Hlasové výchovy byste měl mít připravené písně bez doprovodu, aby se otestovala Vaše schopnost držet intonaci a rytmus, a v rámci Hry na klavír máte u písní prokázat schopnost zpěvu za vlastního doprovodu.

S pozdravem

O. Musil
Daniel Hostášek
19. února v 23:11nové
Dobrý večer,
podmínkou pro odpuštění talentové zkoušky je diplom za minimálně třetí místo v okresním kole soutěže vyhlášené MŠMT ve hře na klavír, housle nebo zpěv. Já disponuji takovýmto diplomem za první místo v krajském kole, ovšem ve hře na elektrické klávesové nástroje.
Domníváte se, že by v i v takovémto případě mohla být talentová zkouška odpuštěna?
Předem děkuji za odpověď,
Daniel Hostášek
21. února v 12:25nové

Hezký den přeji,

v tomto případě se obávám, že Vám talentová zkouška odpuštěna být nemůže. Věřím ale, že ve Vašem případě nebude problém zkoušku absolvovat. Každopádně doporučuji Váš diplom u talentové zkoušky zmínit, ideálně přinést kopii. Budou to bezpochyby body k dobru.
Vlákno: Info/
9. 6. 2020 13:37nové
1/1
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nějaká šance, že by tento obor třeba v budoucnu šel studovat kombinovaně? Jsem absolventkou konzevatoře, ale nemohu studovat prezenčně. Moc díky za odpověď.
9. 6. 2020 16:03nové

Srdečně Vás zdravím,

děkuji za zajímavý dotaz. Bohužel se obávám, že v současné době není možno na tuto otázku jednoznačně odpovědět. Současná akreditace s kombinovaným studiem, jak víte, nepočítá. Jak to bude při další akreditaci, to je zatím neznámo.

S pozdravem

O. Musil