25. 4. 2023 09:03nové

Dobrý den!

Končím bakalářské studium speciální pedagogiky se specializací logopedie a surdopedie. Stále nevím, zda si mám dále vybrat studium Logopedie, nebo logopedii a surdopedii v rámci speciální pedagogiky. Již jsem se dočetla, že klinickým logopedem se mohu stát v obou případech, ale zajímá mě, jaké konkrétní další pozice mohu vykonávat s jednotlivými programy a jestli studium jednoho z programů vylučuje nějakou práci, kterou může vykonávat absolvent druhého programu. Děkuji.
25. 4. 2023 19:51nové

Dobrý den,
slečno Vlahová,
zdravím Vás a sděluji informace, které jsou uvedeny na webových stránkách PdF MU.

Uplatnění absolventů programu Speciální pedagogika:
Po absolvování studia naleznete uplatnění především v resortu školství na poradenských pozicích (školské poradenské zařízení a školní poradenské pracoviště), jako vyučující pak můžete působit i v mateřských školách.
Studium zakládá kvalifikaci i pro působení ve zdravotnictví (nelékařské profese), v resortu práce a sociálních věcí (sociální služby, sociálněprávní ochrana dětí a mladistvých) nebo v resortu spravedlnosti.

Uplatnění absolventů programu Logopedie:
Po úspěšném ukončení studia můžete působit v rezortu školství na poradenských pozicích ve speciálně pedagogických centrech i pedagogicko-psychologických poradnách, nebo jako speciální pedagogové na běžných základních či speciálních školách.

Působit můžete také v rezortu zdravotnictví. Pozice klinického logopeda je podmíněna splněním dalších požadavků a postgraduálního vzdělávání. V rezortu práce a sociálních věcí, v zařízeních sociálních služeb můžete působit na pozici aktivizačních pracovníků.
Přeji Vám hezké dny a v případě dalších dotazů neváhejte napsat.
hezké dny, Ilona Fialová