23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Lucie Zápotočná
18. 11. 2023 17:44nové

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na podrobnosti motivačního pohovoru. Na co bych se měla připravit a na co bude zaměřen?

S pozdravem

Lucie Zápotočná
20. 11. 2023 08:22nové

Vážená slečno Zápotočná,
motivační pohovor je zaměřen především na důvody, které Vás vedly k volbě studia baltistiky: proč jste se rozhodla podat přihlášku k nám a právě k nám? Dále se ptáme na to, o který / které ze čtyř vyučovaných jazyků (litevštinu, finštinu, estonštinu či lotyštinu) máte prioritní zájem, a nakonec se zajímáme o vaše eventuální zkušenosti s regionem, např., zda máte základní znalosti některých "našich" jazyků, možná máte tam známé či příbuzné, možná jste navštívila některou z "našich" zemí. Existence těchto zkušenosti není však pro přijetí určující, bereme je jako poměrně vzácný bonus u uchazečů, rozhoduje motivace, která Vás vede k podání přihlášky. Dále mají uchazeči možnost sami pokládat otázky nám, učitelům, aby si ujasnili koncepci programu, průběh studia a očekávané výstupy.

Doufám, že moje komentáře byly pro Vás užitečné. Zůstávám Vám k dispozici. Budeme se těšit na setkání u pohovoru!

S přátelským pozdravem
doc. Vaidas Šeferis
Lucie Zápotočná
20. 11. 2023 10:48nové

Vážený pane docente,
mockrát Vám děkuji za podrobnosti o pohovoru.

Mám v plánu přihlásit se na ukrajinská studia (jako hlavní obor) a na baltistiku (jako vedlejší obor). Největší zájem mám o litevštinu a z informací na webových stránkách oboru jsem pochopila, že se letos na podzim se otevírá právě tato specializace. Chtěla bych se zeptat, jestli pokud si vyberu baltistiku jako vedlejší obor, jestli bych studovala pouze litevštinu nebo jestli je možné i ve vedlejším oboru studovat více baltských jazyků.

S pozdravem
Lucie Zápotočná
20. 11. 2023 11:14nové
Počet studovaných jazyků na baltistice se řídí principem povinného minima: náš program definuje, kolik jazyků je povinných v tom či jiném plánu studia, ale pokud student chce a dokáže studovat nad tento rámec, je vždy velmi vítán. Pokud tedy nastoupíte na podzim 2024 a budete mít baltistiku jako vedlejší studijní plán, pak budete u nás mít litevštinu a pro splnění požadavků "vedlejšího" bakalářského studia bude tento jeden jazyk stačit. Pokud budete chtít studovat ještě třeba lotyštinu (nebo estonštinu či finštinu), máte tuto možnost stále k dispozici, studujte podle svého uvážení a chutě, jen byste neměla opustit tu základní litevštinu :)).
Lucie Zápotočná
20. 11. 2023 11:39nové
Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Moc mě potěšilo, že bych mohla studovat i dva ze zmíněných čtyř jazyků. Zároveň ale chápu, že by to bylo mnohem náročnější, takže bych to musela dobře zvážit :).