23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Anna Julie Javoříková
12. 5. 2023 14:57nové

Dobrý den,
ráda bych se optala, zda bude tento obor otevřen v dodatečném přijímacím řízení 2023, prosím? Kdy se případně tuto informaci mohu dozvědět?

Ráda bych Mediteránní studia studovala jako hlavní obor a Katalánský jazyk a literaturu jako vedlejší obor. Domníváte se, že je tato kombinace vzhledem k vyššímu počtu jazyků adekvátní?

Je možné v rámci oboru vyjet do zahraničí?

Moc Vám děkuji předem za odpověď, omlouvám se za počet dotazů.

S přáním hezkého dne
A. Javoříková
13. 5. 2023 22:01nové
Milá uchazečko,
ano, obor otevřeme i v dodatečném řízení. Tato informace bude zveřejněna souhrnně na webu fakulty v informacích o přijímacím řízení, kdy přesně nevím, ale předpokládám druhou polovinu června, možná začátek července. Nyní k Vaší druhé otázce: kombinace s katalánštinou je vhodná, jazyků nebudete mít více, než kolik byste jich měla v rámci jednooborového studia Mediteránních studií, konkrétně dva (plus dva semestry latiny / řečtiny). Pokud totiž studujete Mediteránní studia ve sdruženém plánu, ať už jako hlavní, nebo vedlejší obor, studujete jeden živý jazyk a k tomu základy jednoho původního jazyka (opravdu jen základy, neobávejte se). A k tomu budete mít katalánštinu. Kombinace je nepochybně zvládnutelná, řada absolventů jednooborového plánu je toho důkazem. A do třetice: ano, výjezd do zahraničí nejen umožňujeme, ale podporujeme, naše pracoviště má řadu smluv v rámci programu ERASMUS+ (univerzity v Německu, Polsku, Itálii, Řecku, Španělsku, Portugalsku, Francii, Maďarsku, Irsku), některé smlouvy potom sdílíme s Ústavem románských jazyků a literatur.
Pokud budete mít další otázky, neváhejte a napište, ráda Vám upřesním, cokoli dalšího Vás bude zajímat.
Zdravím a přeji Vám dobré rozhodnutí a případně se těším u přijímací zkoušky.
Katarina Petrovićová
Anna Julie Javoříková
14. 5. 2023 15:38nové

Moc Vám děkuji za odpověď!

Ještě zvažuji takovou trochu neobvyklejší kombinaci, jelikož bych se v budoucnu ráda věnovala práci s textem a neziskovému sektoru — Mediteránní studia a Pedagogika. Oboje je mi velmi blízké, ale nejsem si jistá, zda lze tyto obory dobře skloubit, nebo se jedná pouze o mou iluzorní představu. Domníváte se, prosím, že je toto dvouoborové studium také vhodné?

Předem velice děkuji za odpověď.

S přáním hezkého zbytku dne
A. Javoříková
15. 5. 2023 13:54nové
Ano, i tyto obory jsou nepochybně kombinovatelné, myslím, že není čeho se obávat, u nás se budete věnovat filologickému studiu, na pedagogice předmětům společensko-vědním, což se doplňuje. Zdraví KP