Vlákno: TSP obecně/
Lucie Gajdošová
4. 5. 2021 21:30nové
Snížení percentilu
Dobrý večer,
na upozornění spolužáka jsem si dnes zkontrolovala percentil a zjistila jsem, že se mi o 2,48 % snížil. Mé spolužačce se zase o nějaké to procento zvýšil. Docela mě to vyděsilo. Mohu se zeptat, z jakého důvodu k tomu tak nastalo?
Děkuji.
5. 5. 2021 17:03nové
Nic přátelé, teď jdu prostudovat zákon o Vš, vnitřní předpisy MU a jednotlivé pokyny děkana a dle zjištění napíšu co budu podávat. Chce to opravdu dobře připravit. Tady ty diskuze co je spravedlivější na to nemají vliv. Důležité je, zda upravení testu až po oficiálním zveřejnění výsledků je protiprávní nebo ne. Já myslím že je. Odpověď jdu ale hledat do zmíněných dokumentů. Můžete hledat také. Zatím se mějte.
6. 5. 2021 11:57nové
Dobrý den všem,
přes všechny předchozí kontroly bylo po konání TSP zjištěno, že existuje položka/otázka, která má dvě možná řešení. Tato situace nastává velice výjimečně, ovšem standartní postup, který je nejspravedlivější vůči všem uchazečům, je vyřazení této otázky z testu a přepočítání percentilů všem.
Děkujeme za pochopení.

Linda Krajsová - komunikátor přijímacího řízení
Lukáš Macko
6. 5. 2021 16:11nové
Rozhodnutie vyradiť otázku z testu znamená znevýhodnenie uchádzača so správnou odpoveďou a zvýhodnenie s nesprávnou, čo je nelogické. Ak dvaja uchádzači (jeden so správnou odpoveďou a druhý s nesprávnou odpoveďou) mali pri pôvodnom vyhodnotení testu rovnaký percentil a obaja by potencionálne skončili tesne nad čiarou a boli by prijatí, tak po vyradení otázky je rozdiel medzi týmito dvoma uchádzačmi až 1,25 bodu v neprospech uchádzača so správnou odpoveďou, čo ho teda v prepočte do percentilu posunulo tak, že uchádzač s nesprávnou odpoveďou by bol prijatý a uchádzač so správnou by prijatý nebol.
Taktiež ostatní uchádzači s predošlým nižším percentilom ale zlou odpoveďou by mali šancu predbehnúť tých s dobrou ...
Ako toto môže byť najspravodlivejšie riešenie pre všetkých uchádzačov? Spravodlivé riešenie je predsa priznať 1 bod za označenie ktorejkoľvek správnej odpovede.
Zuzana Enžlová
6. 5. 2021 17:00nové
Dovolte, abych se zasmála pokud toto považujete za spravedlivé řešení. Vaší povinností je zajistit to, aby tato situace vůbec nenastala. A pokud nastane, máte správná řešení ohodnotit bodem 1 a nesprávná -0,25. Už to, že ste do výsledků zasahovali po termínu jejich zveřejnění je protiprávní.
6. 5. 2021 19:52nové
Bohužel s tím nelze souhlasit. Spravedlivé je nechat původní výsledky a pak vše přepočítat tak jak to je dnes a přijmout i ty uchazeče. To je spravedlivé. A vůbec, tohle je zcela bezprecedentní. Souhlasit by se dalo, kdyby byla otázka vyřazena před testem. Ale vyřadit ji po? Průběh je nahraný a já třeba zrovna u ní strávil až moc času.
6. 5. 2021 20:07nové
JFYI, bezprecedentní to není, už se to v minulosti stalo i s papírovými TSP.
6. 5. 2021 20:18nové
Nějak mi není jasné, jak si to představujete. Před vyřazením otázky byli uchazeči seřazeni podle nějakého percentilu, po vyřazení se pořadí změnilo. Fakulty, pokud vím, přijímají většinou tolik studentů, aby naplnily kapacitu daného oboru. Pokud by tedy měly přijímat podle původních výsledků, tak již jaksi nemají kapacitu na to, aby následně ještě přijímaly i další studenty podle nových výsledků.
Petr Novák
6. 5. 2021 22:05nové
Proč tedy TSP neprošly podrobnější analýzou/zkušební fází, aby byla ambivalence odpovědí včas zachycena a celkově se jí předešlo? Chápu, že letošní situace byla velice neobvyklá... Leč TSP se přece nepřipravují poslední týden před přijímačkami...? Proč tedy neprošly důkladnější kontrolou? Jinými slovy proč nebyly důkladně analyzovány úlohu za úlohou, aby na žádné diskuze o správnosti nebo nesprávnosti odpovědí nebyla vůbec příležitost? Nebo proč nebyla alternativně vytvořena zkušební skupina, která by si testy prošla a mohla podávat případné námitky? Chápu, že připravit několik variant testů je velice zdlouhavý a složitý proces, navíc ještě za této situace, nicméně si myslím, že existují určité metody, které mohou chybovost testů zcela vyloučit... A času tu bylo dost. Proč tedy nejsou použity?