3 Kazuistika pacienta s onemocněním trávicího systém

Anamnéza a diagnóza – učitel

3.1 Sběr informací

3.1.1 Základní informace o nemocném

Iniciály: L.K.
Pohlaví: žena
Věk: 35
Den hospitalizace: 21

 

Důvod přijetí: zhoršení zdravotního stavu, známky subileosního stavu, plánovaná hospitalizace na základě ambulantního vyšetření
Hlavní diagnóza: Crohnova nemoc tenkého střeva
Vedlejší diagnózy:
  • st. p. IC resekci s ileoanastamózou dl. IM hemikotektomii
  • anoperinální fistulace
  • sekundární malnutrice
  • sekundární anémie
Pohybový režim: 1
Dieta: 5; 0S; 14 + sipping
Alergie: Ibuprofen, Humira, seno, pyl
Vyšetření absolvovaná:
  • RTG – skiagrafie břicha
  • vyšetření střev barevným duplexním ultrazvukem
  • sonografie břicha
  • kultivační vyšetření stolice
  • biochemické vyšetření krve
  • hematologické vyšetření krve
plánovaná:
  • hematologické vyšetření krve
  • biochemické vyšetření krve
  • CRP
Krevní tlak: 140/95
Pulz: 70‘
Tělesná teplota: 36,6 °C
Dech: 16‘
Hmotnost: 55 kg
Výška: 170 cm
BMI: 19,03
Terapie doma:
  • Humira 40 mg s.c.
  • Prednison 40 mg tbl. p.o.
  • Singulair 1 tbl. p.o.
  • Aerius 1 tbl. p.o.
Terapie v nemocnici:
  • Fraxiparine 0,3 ml/24 h s.c. v 18.00
  • Forlax 1 sáček p.o. 1-0-0
  • Entizol 250 mg. tbl. p.o. 2-2-2
  • Nutridrink sipp. p.o. 2x
  • Helicid 20mg cps. p.o. 1-0-0
  • Novalgin 50 mg. p.o. 1/N
  • Ringerfunin 1000 ml i.v.
  • Aminomix 2000 ml i.v.
  • Laktulosa 1lž. p.o.
  • Biopron cps. p.o. 1-1-1
Invazivní vstupy: PŽK - ano
CVK - ano
Stomie – ne
NGJ/NGS/PEG/PJS – ne

3.1.2 Ošetřovatelská anamnéza – sběr informací dle modelu M. Gordonové

Univerzální požadavky sebe péče

Dostatečný příjem tekutin, potravy, vzduchu

Pacientka pravidelný příjem tekutin, během dne vypije 2,5 - 3 litry, nejčastěji čisté vody. Alkohol nepije vůbec. Během dne vykouří asi 5 cigaret, je-li ve stresu tak i více. Drogy nikdy neužívala. Pacientka během dne dodržuje pravidelné intervaly ve stravování, raději menší porce v častějších intervalech. Již delší dobu trpí nechutenstvím, což se projevuje podvýživou a snížením hmotnosti o 4 kg, za poslední měsíc. Nejraději pacientka konzumuje maso, naopak sladká jídla nemá ráda. Často ovoce a zeleninu, tu nejraději dušenou. Mléčné výrobky v minimálním množství, protože nevyhovují ze zdravotních důvodů. Nemocniční strava celkem vyhovuje, i když kvůli nechutenství nesní celé porce a musí se do jídla nutit. Dutina ústní je bez patologických změn a povlaků, pacientka nemá zubní náhradu. Netrpí dušností ani jinými respiračními potížemi. Dýchání je pravidelné, počet dechů za minutu je 16. Doma pravidelný přísun čerstvého vzduchu, jelikož žije na farmě, na samotě a veškerý čas tráví venku. Během hospitalizace vnímá to, že chybí svěží vzduch na pokoji, kde se nedá větrat, proto chodí ven, procházet se po areálu nemocnice. Udává alergie na některé léky, ale především na pyly a seno.

Správná funkce vylučování

Pacientka udává častější močení, způsobené větším množstvím tekutin, které vypije. Moč charakteristický zápach i barvu a je bez příměsí. Vylučování stolice je velice nepravidelné a neočekávané, někdy 3krát denně, jindy 12krát za noc. Stolice je průjmovitého charakteru bez příměsí. Pacientka neužívá projímadla. Přes noc se více potí, pot charakteristický zápach, během dne zvýšené pocení vnímá při větší fyzické námaze. Kůže pacientky zdravý vzhled, je prokrvena. Na břiše deseticentimetrovou jizvu, po chirurgickém zákroku. Rána je zhojená a jizva růžový vzhled.

Rovnováha mezi aktivitami a odpočinkem

Vzhledem k tomu, že je pacientka v invalidním důchodu, dostatek času věnovat se svým koníčkům a odpočívat. Říká, že odpočívá aktivně, a to tak, že se stará o chod farmy. Nejlépe si odpočine, když se může projíždět na koni. Momentálně se během hospitalizace cítí zesláblá a bez energie, ale doufá, že jakmile se vrátí domů, tak trochu zesílí. Pacientka necvičí pravidelně, ale dostatek pohybu díky tomu, že se stará o farmu, cvičí psy a pěstuje ovoce a zeleninu. Nejčastěji odpočívá aktivně, a to projížďkou na koni, když je unavená, tak si na chvíli lehne, nejčastěji po obědě, přibližně hodinu. S usínáním nemá problémy, ani nebere léky na spaní. Aby se cítila odpočatě, potřebuje alespoň osm hodin spánku. Problém s přerušováním spánku, kdy musí jít na stolici. Během hospitalizace si čas krátí četbou časopisů, nebo sledováním dokumentárních filmů o přírodě a zvířatech, také se jde projít ven. Péči o domácnost a o sebe zvládá bez pomoci.

Rovnováha mezi sociálními interakcemi a samotou

Paní je rozvedená a nyní žije s přítelem na farmě. Se svým bývalým manželem se nestýká, ani se svými rodiči nemá ideální vztah, takže v kontaktu téměř nejsou, i přesto, že by ona o rodiče stála. Se sestrou a její rodinou se stýká, stejně tak jako s přáteli a kamarádkami z bývalého zaměstnání. Pocitem osamělosti netrpí, říká, že zahnat smutek ji dokážou koně a ostatní zvířata, která chovají. Její rodina je informována o jejím zdravotním stavu. Pacientka vystudovala zemědělskou školu, pracovala jako barmanka a vystřídala mnoho dalších zaměstnání, nakonec však pracovala jako zdravotní sestra, což ji velmi naplňovalo. Rodina ji kvůli vlažným vztahům oporou není, spolehnout se však může přítele, ten je však z jejího zdravotního stavu víc vystresovaný, než ona sama. S přítelem problémy řeší diskuzí a kompromisy. Pacientka je velice komunikativní a sdílná, mluví v souvislých větách a udržuje oční kontakt.

Rovnováha mezi bezpečím a rizikovými činnostmi, které ohrožují zdraví a život

Pacientka netrpí stresem nebo depresemi, říká, že se svým zdravotním stavem se již dávno vyrovnala a připadá normální navštěvovat stále lékaře. Během hospitalizace však pociťuje lehkou nejistotu, protože se nachází v cizím prostředí a cizími lidmi v jedné místnosti. S lékaři a ostatními zaměstnanci vychází dobře a vždy se snaží dodržovat jejich doporučení. Doufá, že se její zdravotní stav zlepší natolik, že bude propuštěna domů.

Normální bytí, existence, podpora

Během rozhovoru působí pacientka velice vyrovnaně a je ochotna se podělit o informace jak o jejím zdravotním stavu, tak o svém soukromí. Hospitalizaci vnímá jako nutnou a potřebnou k tomu, aby se mohla vrátit domů a vykonávat všechny činnosti, které ráda. S chorobou bylo těžké se smířit zejména kvůli tomu, že musela opustit práci, kterou měla ráda a věděla, že se již nikdy úplně nevyléčí, nyní nemoc bere jako součást svého života a říká, že smíření se s danou nemocí bylo to nejlepší, co mohla pro sebe udělat. Její oporou je přítel a chuť do života dodává pocit, že se může starat o zvířata. Nejdůležitější životní hodnotou pro ni není zdraví, ale mít přátelé a někoho, komu se člověk může svěřit se všemi starostmi. Do budoucna nemá plány, protože jak říká, dochází u k náhlému zhoršení zdravotního stavu, tudíž nic plánovat nelze a vše se musí podřídit nemoci. Největší radostí je pro ni dobré jídlo a to, když se může vyprázdnit bez bolesti. Paní věřící není, ale víru u ostatních lidí respektuje. Velice ráda dodržuje lidové tradice a zvyky, zejména vánoční.

Vývojové požadavky

Nynější životní fáze

Pacientka nyní 35 let, je v invalidním důchodu, avšak doma se stará o chod farmy, což ji udržuje ve fyzické kondici. Tělesné změny nepociťuje, na hubnutí, což vnímá jako důsledek nemoci a nechutenství. Pacientka je schopna se sama o sebe postarat, není závislá na pomoci. Pacientka je sexuálně aktivní, hormonální antikoncepci neužívá a menstruace začala ve 12 letech. V 18 letech prodělala samovolný potrat a nyní již děti mít nemůže.

Krizové a zátěžové situace a události

Během života zažila spoustu krizových okamžiků, za jeden z největších považuje potrat, se kterým se těžko srovnávala. Dále měla problémy s bývalým manželem, který byl alkoholik a fyzicky i psychicky ji vydíral. Tehdy bylo pro ni důležité odpoutat se od něj a začít nový život. Také ji velice zasáhla situace, kdy musela identifikovat tělo švagra, který spáchal sebevraždu.

Terapeutické požadavky sebe péče

Následky onemocnění, vědomosti o patologickém stavu

Pacientka je plně informována o svém zdravotním stavu a léčbě a je plně seznámena se všemi riziky a dopady nemoci. V minulosti byla již vícekrát hospitalizována, takže nynější pobyt ji nijak nezaskočil.

Diagnostické, terapeutické a rehabilitační výkony

U pacientky bylo provedeno vyšetření střev duplexním ultrazvukem, dále následovala sonografie břicha a kultivační vyšetření stolice. Pravidelně se provádí biochemické a hematologické vyšetření krve a měří se vitální funkce. Je naplánováno další vyšetření krve a CRP test. Rehabilitace u pacientky nejsou potřebné.

Dyskomfort a negativní následky lékařské péče

Pacientka se již cítí lépe ve srovnání s prvním dnem hospitalizace, s největší pravděpodobností bude na konci týdne propuštěna. Nemá obavy o svůj zdravotní stav a s lékařskou péčí je spokojená.

Adaptace organismu

Momentálně se paní trochu zesláblá, avšak lékařská péče zlepšuje její zdravotní stav. Je plně orientována místem, časem a osobou a nepociťuje psychickou nepohodu. Pobyt v nemocnici chápe jako potřebný a respektuje všechna lékařská nařízení.

Edukace při trvalých vlivech nemocí a při terapeutickém opatření

Pacientka je plně informována a seznámena s průběhem nemoci a její léčbou.

3.1.3 Základní screeningové vyšetření sestrou

Celkový vzhled, úprava, hygiena: pacientka je upravená a čistá, schopná provedení hygieny bez dopomoci
Dutina ústní a nos: sliznice úst stejně jako nosu je čistá, prokrvená, bez povlaku
Zuby: zdravý vlastní chrup
Chybějící chrup: nemá
Slyší šepot: ano
Přečte novinové písmo: ano
Má brýle: ne
Puls: 70´
Dýchání: pravidelné 16 dechů/ min
Krevní tlak: 140/90
Stolice: 3x denně
Může zvednout tužku: ano
Rozsah pohybu kloubů: dostatečný
Svalová tuhost, pevnost: bez ztuhlosti, svaly pevné
Kůže: zdravá
Barva: fyziologická
Kožní léze: jizva na břiše
Dekubity: ne
Chůze: bez problémů
Držení těla: vzpřímené
Chybění části těla: ne
Sebepéče: kód pro funkční úroveň 0 – 5 Schopnost najíst se: 0
Vykoupat se: 0
Dojít na toaletu: 0
Obléknout:  0
Najíst se: 0
Nakoupit si: 0
Celkový pohyb: 0
Pohyb na lůžku: 0
Uvařit: 0
Udržovat domácnost: 0
Kanyly intravenózní: PŽK, CVK
Odsávání: ne
Jiné: ne
Vývody/cévky: ne
Výška: 170 cm
Nynější hmotnost: 55 kg
Hmotnost nahlášená: 55 kg
Tělesná teplota: 36,6 °
Orientace: orientovaná místem, časem, osobou
Chápe myšlenky a otázky (podstatu, abstraktní výrazy, konkrétní pojmy): ano, velmi dobře
Řeč, způsob vyjadřování: plynulá, srozumitelné vyjadřování
Hlas (výška) a způsob: klidný hlas, srozumitelný
Úroveň slovní zásoby: vysoká
Oční kontakt: udržuje
Rozsah pozornosti (odvádění, rozptylování): neodvádí, udržuje
Nervozita (rozrušení nebo uvolnění) rozsah 1-5: 1, bez nervozity
Asertivní/pasivní rozsah 1-5: 1, asertivní
Vzájemná spolupráce a součinnost se členy rodiny nebo doprovázející osobou, pokud je přítomna: člen rodiny ani doprovodná osoba nebyla přítomna

3.1.4 Testovací metody a škály

BARTHELŮV TEST ZÁKLADNÍCH VŠEDNÍCH ČINNOSTÍ ADL (AKTIVITY DAILY LIVING):

Činnost Provedení činnosti Bodové skóre
najedení, napití

samostatně bez pomoci

s pomocí

neprovede

10

5

0

oblékání

samostatně bez pomoci

s pomocí

neprovede

10

5

0

koupání

samostatně

s pomocí

neprovede

10

5

0

 

osobní hygiena

samostatně

s pomocí

neprovede

 

10

5

0

kontinence moči

plně kontinentní

občas inkontinentní

inkontinentní

10

5

0

kontinence stolice

plně kontinentní

občas inkontinentní

inkontinentní

10

5

0

použití WC

samostatně bez pomoci

s pomocí

neprovede

10

5

0

přesun lůžko-židle

samostatně bez pomoci

s malou pomocí

vydrží sedět

neprovede

15

10

5

0

chůze po rovině

samostatně nad 50 m

s pomocí 50 m

na vozíku 50 m

neprovede

15

10

5

0

chůze po schodech

samostatně bez pomoci

s pomocí

neprovede

10

5

0

 

0-40 bodů: vysoce závislý

65-95 bodů: závislost středního stupně

65-95 bodů: lehká závislost

100 bodů: nezávislý

Hodnocení: 110 bodů – bez závislosti

HODNOCENÍ RIZIKA VZNIKU DEKUBITŮ – ROZŠÍŘENÁ STUPNICE NORTONOVÉ

Schopnost spolupráce

Věk

Stav pokožky

Další nemoci

Tělesný stav

Stav vědomí

Pohyblivost

Inkontinence

Aktivita

Úplná

4

0-10

4

Normální

4

Žádné

4

Dobrý

4

Dobrý

4

Úplná

4

Není

4

Chodí

4

Malá

3

11-30

3

Alergie

3

DM

class="selected"

3

Zhoršený

3

Apatický

3

Částečně omezená

3

Občas

3

Doprovod

3

Částečná

2

31-60

2

Vlhká

2

Anemie

2

Špatný

2

Zmatený

2

Velmi omezená

2

Převážně močová

2

Sedačka

2

Žádná

1

nad 60

1

Suchá

1

Karcinom

1

Velmi špatný

1

Bezvědomí

1

Žádná

1

Stolice i moč

1

Upoután na lůžko

1

9-13 bodů: velmi vysoké riziko

14-18 bodů: vysoké riziko

19-23 bodů: střední riziko

24-25 bodů: nízké riziko

26 a více bodů: žádné riziko

Hodnocení: 31 bodů – žádné riziko

 

GLAGOW COMA SCALE

Činnost

Provedení

Bodové hodnocení

Otevření očí

spontánní

4

 

na oslovení

3

 

při bolesti

2

 

bez reakce

1

Slovní odpověď

orientovaná

5

 

zmatená

4

 

nekomunikuje

3

 

nesrozumitelná

2

 

zcela chybí

1

Reakce na bolest

pohyb na příkaz

6

 

lokalizace podnětu

5

 

 

 

 

únik od podnětu

4

 

necílená flexe

3

 

necílená extenze

2

 

nereaguje

1

nad 13 bodů: žádná nebo lehká porucha

9-12 bodů: středně závažná porucha

do 8 bodů: závažná porucha

Hodnocení: 15 bodů – plné vědomí

HODNOCENÍ STAVU VÝŽIVY – MINI NUTRITIONAL ASSESSMENT

Ztráta chuti k jídlu, zažívací potíže nebo poruchy přijímání stravy za poslední 3 měsíce

Ano

0

Mírně

1

Ne

2

Úbytek hmotnosti za poslední 3 měsíce

Více než 3 kg

0

Není údaj

1

1-3 kg

2

Pohyblivost

Na lůžku

0

Pouze po pokoji

1

Vychází z bytu

2

Akutní onemocnění, úraz, psychické trauma

Ano

0

Ne

2

Psychický stav

Těžká demence, deprese

0

Mírná demence, deprese

1

Normální stav

2

BMI

< 19

0

19-21

1

21-23

2

> 23

3

12–14: bodů stav výživy dobrý, normální nález: není nutné další vyšetření

11 bodů a méně: možná porucha výživy/podvýživa, doplňte další vyšetření

 Hodnocení: 7 bodů

 

HODNOCENÍ RIZIKA PÁDU DLE CONLEYOVÉ, UPRAVENO JURÁSKOVOU

Anamnéza

dezorientace, demence, deprese

3

více než 65 let

2

pád v anamnéze

1

pobyt 24 h po přijetí

1

porucha zraku, sluchu

1

medikamenty (diuretika, narkotika, psychotropní léky, hypnotika, tranquilizery, antidepresiva, antihypertenziva)

1

Vyšetření

soběstačnost - úplná

0

soběstačnost - částečná

2

nesoběstačnost

3

schopnost spolupráce - spolupracuje

0

schopnost spolupráce - částečně spolupracuje

1

nespolupracuje

2

Přímý dotaz

závratě

3

nucení na močení v noci

1

noční buzení

1

0 – 4 body: bez rizika

5 – 13 bodů: střední riziko

14 – 19 bodů: vysoké riziko

Hodnocení: 0 bodů

Vyberte diagnózy

Dostupné diagnózy

Domény:

    Vybrané diagnózy