Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Funkční poruchy pohybového aparátu

cíle

Cíl modulu

• Vymezíte a definujete pojem "funkční poruchy pohybového systému".
  • Popíšete a specifikujete jednotlivé patologie a svalové dysbalance.
  • Sestavíte cvičební jednotku jako vyrovnávací prostředek k odstranění funkční poruchy.
čas

Celkový studijní čas

úvod

Úvod

Po úvodních lekcích, ve kterých jste se dozvěděli základní informace o zdravotní tělesné výchově a diagnostických metodách pohybového aparátu, je na řadě kurz, který Vás seznámí s problematikou jeho funkčních poruch. Funkční poruchy hybného systému jsou jednou z nejčastějších příčin bolestí pohybového aparátu. Například u bolestí bederní páteře se uvádí až u 95 % všech případů výskyt funkčních poruch hybného systému bez zjevných strukturálních patologií. Nejedná se ale jen o bolesti bederní, potažmo krční páteře, ale i o poruchy v oblasti horních a dolních končetin a oblasti pánve, které mohou člověku způsobovat nemalé obtíže. Úkolem tohoto kurzu je vysvětlit principy vzniku funkčních poruch pohybové soustavy a podat jejich podrobný popis tak, abyste byli schopni určit, o jaký typ poruchy se jedná (za pomoci diagnostických metod, které Vám byly představeny v předešlém kurzu), a na základě vědomostí z následujícího kurzu vybrat ten nejúčinnější vyrovnávací prostředek k jejímu odstranění.

Začít studovat studijní textPrezentace ve formátu PDF (Adobe Acrobat)
zadání práce

Zadání samostatné práce

• Ve dvojicích se otestujte a vzájemně zhodnoťte případné svalové dysbalance, které jste u testovaného (kamarád, rodinný příslušník…) nalezli.
  • Využijte i databáze cvičení ze Zdravotní tělesné výchovy, interaktivních obrazů svalů a databáze vyrovnávacích cvičení.
  • Studenti: Protokol o vyšetření vložte do odevzdávárny (is.muni.cz >> Student >> vyhledejte zapsaný předmět >> studijní materiály >> odevzdávárny).

Kontrolní otázky

Doporučujeme: Pokud pro přístup k interaktivním testům využijete svůj účet v Informačním systému Masarykovy univerzity, můžete se v budoucnu vrátit ke svým odpovědím.
závěr

Závěr

Funkční poruchy pohybové soustavy představují velmi obsáhlou a různorodou skupinu. Doprovázejí především bolesti zad. Přijde-li k Vám člověk s takovými bolestmi pro radu či pomoc, je zde velmi vysoká šance, že to, co způsobuje obtíže, jsou právě funkční poruchy svalové soustavy. Na druhou stranu nikdy nesmíte zapomínat, že bolesti zad může způsobovat závažné onemocnění (např. výhřez meziobratlové ploténky, degenerativní onemocnění obratlových těl, metabolická onemocnění, tumor či jeho metastáza). Proto dříve, než začnete sestavovat cvičební jednotku, je třeba, aby člověk podstoupil kompletní lékařské vyšetření pro eliminaci všech závažných onemocnění.

Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2012

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.