Upozornit studenty na záludnost tohoto typu krvácení. Seznámit je se základními příznaky, ze kterých je možné tento život ohrožující stav předpokládat, nepodcenit a rychlým přivoláním záchranné služby poskytnout postiženému účinnou pomoc.
Použijte ve výuce PowerPointovou prezentaci, která jednoduše a přehledně popisuje, kde a jak může k vnitřnímu poranění dojít, jaké jsou jeho příznaky a jak co nejúčinněji pomoci.
Poznámka autorů | ||
Mnohdy se vnitřní krvácení vyskytuje následkem sportovního úrazu – pád z kola na řídítka, tupý náraz hokejkou do břicha, pád na lyžích. Při samotné situaci je důležité to, jak se úraz odehrál – jak postižený spadl, kam se udeřil, jakou polohu po úraze zaujímá, tzv. MECHANIZMUS ÚRAZU. Z něj pak je možné získat podezření na vnitřní zranění a neprodleně zavolat záchrannou službu. Ne transport vlastními silami nebo vyčkávání, zda se stav zraněného nezlepší, ale volání záchranné služby na místo nehody dává postiženému šanci se uzdravit! |
Téma přímo vybízí k diskuzi o nutnosti používání ochranných přileb na lyžích i při jízdě na kole. Nechejte třídu – skupiny studentů vymyslet vlastní celotřídní – celoškolní kampaň k podpoře používání ochranných přileb.
Vnější a vnitřní krvácení
Doporučujeme: Použijte svůj účet v Informačním systému MU, v budoucnu se pak budete moci kdykoli vrátit ke svým odpovědím. |