Spontaneous combustion - samovznícení

Důležitým procesem ovlivňujícím a probíhajícím na uhelných hořících haldách je proces samovznícení uhelných zbytků. Tento proces je znám a studován nejen z hořících uhelných hald, ale i ze samotných přírodních výchozů uhlí. Hlavní příčinou problému pochopení mechanismu procesu samovznícení je přítomnost mnoha jak interních, tak i externích faktorů, ovlivňujících počátek a rozvoj tohoto procesu .

Výzkumy hořících hald ukázaly, že požáry vznikají většinou samovznícením uhlí pod povrchovou vrstvou. K samovznícení je potřeba, aby byly současně splněny tři hlavní podmínky:
  • a) přítomnost uhelné drtě, náchylné k nízkoteplotní oxidaci
  • b) přístup vzduchu do míst, kde je rozdrobené uhlí nakumulováno
  • c) možnost akumulace tepla, které se uvolňuje během oxidace uhlí a sirníků železa


  • Nejvýznamnějším faktorem ovlivňující samovolného vznícení je oxidace uhelné hmoty (organického materiálu), tedy reakce produkující teplo. Oxidace uhlí, jako všechny ostatní oxidační reakce, je reakcí exotermickou.

    Samotná oxidace organických zbytků je v mnoha případech spojena a urychlena za přístupu atmosférického kyslíku rozkladem sulfidů (převážně pyritu).

    Na proces samovznícení uhlí a uhlí obsahujících hornin není jednotný názor, nejrozšířenější je teorie "samovolného okysličení". I přes rozsáhlé výzkumy není doposud přesný mechanismus samovznícení znám.


    Náchylnost černého uhlí k oxidaci za nízkých teplot (okolo 20°C) je podmíněna jeho petrografickým složením, stupněm prouhelnění a množstvím celkové vlhkosti. Laboratorní výzkumy prokázaly, že vzrůstající zastoupení macerálové skupiny vitrinitu usnadňuje samovznícení, zatímco velké množství macerálové skupiny inertitu se projevuje jako inhibitor samovznícení. Uhlí s vysokým stupněm prouhelnění je proto odolné oxidaci za nízkých teplot a v krátkém čase, tedy samovznícení.


    Rychlost spotřeby kyslíku při samovznícení je během prvních pár dní (hodin) extrémně rychlá, což je následek vystavení čerstvého uhelného materiálu na vzduch. Pokud nedochází k úniku tepla velmi pomalu klesá.

    Rychlost reakce se zdvojuje při každém nárůstu teploty o 10°C. Normálně je produkované teplo odváděno cirkulací vzduchu, ale pokud nemá možnost uniknout, teplota uhlí vzroste na "prahovou teplotu" přibližně při 80 – 120°C, kde dochází k reakcím produkujícím plyny jako CO2, CO a H2O. Rychlost chemických a exotermických reakcí se mění se vzestupem teploty a radikálně se mění v teplotách okolo 100°C, hlavně kvůli ztrátě vlhkosti. Pokud teplotní nárůst pokračuje k 230-280°C, jsou reakce velmi rychlé a silně exotermické. Je-li dosaženo bodu vznícení uhlí, začíná proces samovznícení. V centrech hoření bývá dosaženo až 1500°C.


    Vlastní proces samovznícení černého uhlí je možno rozdělit dle Králíka (1984) na dvě etapy:
  • a) úvodní etapa oxidace uhelné substance probíhá poměrně pomalu. Postupně dochází k aktivaci organické hmoty a tvorbě komplexních uhlovodíkových sloučenin se vzdušným kyslíkem. Jestliže vnější podmínky nedovolují, aby teplo unikalo, nastává postupný samoohřev uhelné hmoty.
  • b) hlavní etapa začíná dosažením kritické teploty (80°C), při níž se rozbíhá rozklad dříve vzniklých komplexů a na jejich místě vznikají stabilnější sloučeniny. Tato přeměna má již charakter chemické reakce a je slině exotermická. Vede k samovznícení uhlí.


  • V redukčních podmínkách (nedostatek přístupu vzduchu) dochází ke zkoksovatění uhlí a teprve potom k celkové oxidaci. Tepelný efekt těchto přeměn vede ke značnému ohřevu okolních hornin a k jejich postupnému přírodnímu výpalu. Tvoří se fáze jako mullit, oxidaci železa a hliníku, sklo, sillimanit.
    Design by © Ondřej Kovář 2004  , Author:  52530@mail.muni.cz & 63823@mail.muni.cz