Test studijních předpokladů

Kritické myšlení

Úlohy této dimenze jsou zaměřené na vaše schopnosti kritického posouzení a vyhodnocení předložených informací. V zadání je uveden kratší text, například abstrakt vědecké práce, výňatek ze zákona nebo řádů nějaké instituce, úryvek z novinového komentáře atd. Vaším úkolem je z nabízených odpovědí vybrat např. nejvýstižnější název pro daný text, výzkumnou otázku, která byla v prezentované studii zkoumána či hlavní závěr výzkumné studie, tvrzení, které z informací v textu (ne)vyplývá nebo hlavní tezi, kterou autor komentáře obhajuje. 

Dimenze obsahuje 15 položek, vždy s pěti možnostmi odpovědí, z nichž je právě jedna správná. Časový limit řešení je 45 minut; po celou dobu testu vidíte na displeji zbývající čas. Ani u této dimenze není možné používat žádné pomůcky, pouze si dělat poznámky na papír.

Jak se na úlohy této dimenze TSP nejlépe připravit?

Čtěte složitější texty, např. odborné články v oblasti vašeho zájmu a komentáře v tisku nebo na internetu. V průběhu čtení zkoušejte identifikovat klíčové body sdělení a logické vztahy mezi informacemi. Protože v TSP záleží i na rychlosti řešení úloh (viz dále), je vhodné také častým čtením delších textů zvyšovat rychlost svého čtení (při zachování porozumění čtenému).

Jak postupovat při testu?

Při testu je pro většinu lidí vhodné si nejprve zběžně projít všechny položky dimenze, abyste si mohli nejlépe rozvrhnout čas na řešení. Položky máte zobrazeny všechny na jedné straně a můžete je řešit v libovolném pořadí.  Témata některých textů mohou být bližší vašim zájmům či zkušenostem, případně mohou mít některé položky kratší zadání než jiné – těmito položkami je vhodné začít. 

Při řešení jednotlivých úloh dimenze se nejprve zaměřte na konkrétní úkol, který se po vás chce. Ten najdete zpravidla na konci zadání. Máte určit výzkumnou otázku na základě abstraktu vědecké studie, nebo hlavní závěr studie? Tvrzení, které z textu vyplývá, nebo je s ním naopak v rozporu? Znalost úkolu vám pomůže soustředit se na podstatné informace už v průběhu prvního čtení textu a nevěnovat zbytečně pozornost a čas informacím méně podstatným.

Po prvním přečtení textu si projděte všech pět možností odpovědí. Někdy je správná odpověď zřejmá již po prvním čtení zadání, zvlášť pokud jste četli pozorně a se zaměřením se na zadaný úkol. Přesto je vhodné věnovat alespoň krátký čas ujištění se, že ostatní možnosti jsou skutečně nesprávné; v úlohách dimenze Kritického myšlení se někdy jednotlivé možnosti odpovědí liší jen malým detailem, který ale změní význam odpovědi.

Pokud není jasné, která odpověď je správná, může být vhodné postupovat pomocí eliminace nesprávných odpovědí. Po zúžení možností na dvě, nebo tři potenciálně správné se vraťte k textu zadání a hledejte v něm informace vztahující se k těmto možnostem. Pokud ani poté nejste schopni s jistotou určit správnou odpověď, zvažte, že se k položce vrátíte později (udělejte si na papír krátkou poznámku, mezi kterými možnostmi se rozhodujete, i s případnými argumenty).

Na konci testu si ponechte 3-5 minut na revizi svých odpovědí ve všech položkách. Přesvědčte se, že u každé položky máte vyznačenou odpověď, kterou jste chtěli vyznačit, příp. že nemáte vyznačenou odpověď tam, kde chcete položku nechat raději nezodpovězenou. Pozor na neuvážené opravy odpovědí na posledních chvíli; pokud jste si předtím odpověď důkladně promysleli, nebývá rychlá změna nejlepší strategií.

Pokud neznám správnou odpověď, vyplatí se tipovat?

Bodové hodnocení položek TSP je nastaveno tak, aby výsledek testu co nejvíce odrážel úroveň schopností uchazeče, nikoli vliv štěstí při tipování odpovědí. Proto se za nesprávnou odpověď část bodu (0,2) odečítá. Nemá tedy smysl naslepo tipovat z pěti možností, pokud vůbec netušíte, co by mohlo být správnou odpovědí, např. jste si zadání ani nestihli pořádně přečíst. V situaci, kdy volíte např. mezi dvěma možnostmi, je už pravděpodobnost správné odpovědi vyšší a můžete se rozhodnout, že vám tato pravděpodobnost za riziko penalizace nesprávné odpovědi stojí.

Dají se stihnout všechny úlohy? 

Při řešení TSP zčásti záleží i na rychlosti řešitele. Současně je obtížnost testu nastavena tak, aby zachytila celou škálu schopností uchazečů, od slabších po nejlepší. Jen malá část uchazečů tak dokáže v časovém limitu vyřešit převážně správně všechny úlohy. Nemusíte proto panikařit, pokud ani při domácím procvičování nestihnete všechny úlohy vyřešit, váš výsledek v testu může stále být poměrně dobrý. Zvláště v dimenzi Kritické myšlení hodně záleží na vašich zkušenostech s čtením a analyzováním textů (viz výše), a pro mnoho uchazečů může být výhodnější důkladně a pozorně řešit 10-12 úloh, než povrchně projít všech 15 a část odpovědí spíše jen tipovat.

Jak pracovat se cvičným testem?

Máte k dispozici dvě verze testu, jeden s časovým limitem jako při ostrém testování, druhý bez časového limitu. Pokud chcete na začátku přípravy zjistit, jak jste na tom a porovnat se s ostatními uchazeči, vyzkoušejte si verzi s časovým limitem (v tabulce se pak můžete podívat, jaký percentil odpovídá vámi dosaženému počtu bodů). Pokud chcete raději mít možnost nad každou úlohou přemýšlet a zkoušet různé postupy a strategie bez časového omezení, zvolte verzi bez časového limitu. 

Cvičný test obsahuje u každé úlohy vysvětlení správné odpovědi i odpovědí nesprávných. Po odevzdání testu se vám otevře stránka s vašimi odpověďmi (příp. se k ní dostanete kliknutím na tlačítko Prohlídka). Pod každou z úloh je komentář k vámi zvolené odpovědi. Do testu můžete vstupovat opakovaně a měnit své odpovědi, což je vhodné zvláště v případě, že se vám nepodaří vyřešit úlohu napoprvé správně nebo chcete vidět vysvětlení u všech odpovědí. Vaše odpovědi zůstávají uloženy v prohlížeči, dokud nedojde ke smazání cookies (záleží na nastavení vašeho prohlížeče).


Poznámka
Kde najdu získaný počet bodů v odpovědníku?
Následující