Čeština - cvičení výslovnosti

Lekce 8 _hláska r a ř

Hláska r

Přední alveolární (dásňová) vibranta /r/ je v češtině samostatným fonémem (viz např. rak – lak, vory – voly, dar – dal apod.).

Hláska [r] je v češtině vždy znělá a nemá neznělý protějšek. Silná tónová složka ji řadí mezi sonory  konsonant, který má vedle základního hlasu i další tónovou složku vzniklou rezonancí),. Ve všech pozicích zůstává hláskou alveolární a kmitavou. Výslovnost se nemění ani vlivem sousedního vokálu či konsonantu. Za přesně vymezených podmínek hláskové kombinatoriky se obligatorně stává vrcholem slabiky (např. vrtá, povrch, obr).

https://www.youtube.com/watch?v=mEbzMcWVSdE

Hláska ř

Alveolární vibranta /ř/ je v češtině samostatným fonémem (viz např. řada – radavýři – víryvař – var apod.).

Hláska [ř] je podobně jako [r] kmitavá alveolára, není však sonorní; od [r] se liší především výrazným třecím šumem připomínajícím sykavky. Ve srovnání s [r] je artikulace [ř] poněkud intenzivnější, přiblížení čelistí je větší a kmity jazyka drobnější. V některých pozicích se kmitavý charakter hlásky [ř] ke konci artikulace oslabuje.

Foném / ř/ se v češtině objevuje ve dvou variantách lišících se znělostí. Znělé [ř] představuje základní variantu fonému: řádný, pořád, dřevo. Neznělé [ř] se vyslovuje v postavení na konci slova před pauzou a v sousedství neznělého konsonantu: tvář, třást, bouřka. Hlásku [ř]/[ř̥] nelze nahrazovat kombinací hlášek [rž] nebo [rš]; porovnejte např. slova ržát – řád, horší – hoří, vrže – vře, vydrží – vydří.

https://www.youtube.com/watch?v=wIq-LqQ-q4M

texty: 


https://student.proczefor.cz/exercise/bcc4932cbc014e009726df0e4d82f254