Teorie monetárních institucí

7. Bankovní management rizika a likvidity

Cíl

V tuto chvíli už máme urcitou představu o chování bank: viděli jsme, jak velikost a struktura bankovních aktiv a pasiv určuje její ziskovost, tj. čím je banka motivovaná při určování své rozvahy. Vidčli jsme také, jak banka vytváří úvěry a peníze z ničeho úverovou expanzí a jaké limity tomu klade bankovní systém jako celek. Viděli jsme také, jak jsou banky propojené do bankovního systému a jak toto propojení zvyšuje ekonomickou efektivnost, ale také možná umožnuje problémům se šířit mezi bankami.

Nyní je na čase blíže prozkoumat bankovní management. Uvidíme, že některé naše předchozí představy jsou poněkud zjednodušené – banky neřídí svoji likviditu jen pasivně pomocí stanovení optimální výše rezerv, nýbrž aktivně. Podobně se nevystavují úrokovému riziku bezmyšlenkovitě, ale řídí ho sofistikovanými technikami. Stejně tak úvěrové riziko.

Literatura

Povinná

Jak studovat

Nepropadejte panice! Toto téma je místy obtížnejší – my však pro svoje potřeby nepotřebujeme znát a rozumět všem detailům bankovního managementu. Takže: Nepropadejte panice!

Pokud si tím nejste jisti, podívejte se do nějakého ekonomického slovníku či ucebnice financí (ideální je Kohn, kapitola 16), jak fungují deriváty (futures, swapy, . . . ). Ale pokud nepochopíte úrokové swapy, nepropadejte panice. Váš učitel je také přiliš nechápe.

Přemýšlejte nad následujícími otázkami:

  • Jak banky řídí svou likviditu? Jak to dělají v USA malé a jak velké banky? Odhadněte, jak to muže být v ČR?
  • Jsou řešení dostatečná pro jednu banku stejně tak dostatečná pro celý bankovní systém? (Tj. nevzniká tak systémové riziko?)
  • Jak banky řídí tržní riziko (úrokové a kurzové)? Jak tyto techniky v principu fungují? Mohou fungovat jen pro jednu banku, nebo i systémově?
  • Jak banky řídí úvěrové riziko? Jak tyto techniky v principu fungují? Mohou fungovat jen pro jednu banku, nebo i systémově?