Televizní zpravodajství (dílna)

Kdo jsme, co po vás chceme a na co se můžete těšit 14. 2. 2022

Milí studenti,

jsme rády, že se 14. února potkáme osobně a doufáme, že to tak bude po celý zbytek semestru! Pokud bude nutné výuku opět přesunout do virtuálního prostředí, přidáme do interaktivní osnovy odkaz na MS Teams a všechny potřebné instrukce.

Základní informace k nastavení MS Teams, najdete zde: https://is.muni.cz/auth/do/mu/samostudium/pages/02-online.html#teams

Při natáčení a psaní reportáží nás můžetepro rycholou radu kontaktovat i přes mobil: Markéta Bočková 604 975 154 a Iva Vodáková 777 727 554.


ANOTACE

V předmětu Televizní zpravodajství budete točit. A točit. A točit. A psát. A přepisovat. A stříhat. A přestříhávat. Provedeme Vás v praxi televizními formáty od krátkého rozhovoru přes čtenou zprávu, kreativní stand-upy, až po samostatnou reportáž. Učit se budete z chyb vlastních i našich. Necháme Vás nahlédnout do zákulisí televizní redakce a spolupráce jednotlivých profesí. Provedeme Vás proměnou strohé informace v poutavý a obrazově atraktivní televizní příběh. Kurz by měl být ideální průpravou pro televizní Stisk i Vaši samostatnou praxi/práci v redakci (nejen) televizního zpravodajství.

Budeme zvát hosty z televizního prostředí. V hodinách si vyzkoušíte praktické úkoly. Součástí přípravy na kurz je sledování zpravodajských relací jednotlivých televizních stanic.

Chyba: Odkazovaný objekt neexistuje nebo nemáte právo jej číst.
https://is.muni.cz/el/fss/jaro2022/ZURb1235/um/LIT/

LEKTORKY

Mgr. Iva Vodáková – novinářka, redaktorka zpravodajství ČT

V brněnské redakci zpravodajství ČT posledních deset let získávala zkušenosti na různých pozicích od „zprávařky“ přes redaktorku až po editorku publicistického pořadu Týden v regionech.

Mgr. Markéta Bočková – novinářka, redaktorka zpravodajství ČT

Za dvacet let praxe v televizním zpravodajství prošla redakcemi městské kabelové televize, regionálního zpravodajského studia TV Nova i zpravodajství ČT Brno. Věnuje se také střihu a publicistice. V současnosti působí jako mluvčí v Kanceláři veřejného ochránce práv.


PODMÍNKY PRO ZÁPOČET

Účast na minimálně 9 seminářích. Odevzdání 3 samostatných úkolů a závěrečné reportáže.


PŘEHLED SAMOSTATNÝCH ÚKOLŮ

Čtená zpráva

odevzdání do 28. 2.

Krátká obrazová zpráva do 25 sec., namluvená, postříhaná

 

Čtená zpráva se synchronem (ČS)

odevzdání do 7. 3.

Krátká  obrazová zpráva do 20 sec., namluvená, postříhaná doplněná o cca 10-15 sec. dlouhý rozhovor s relevantním respondentem

 

Čtená zpráva se synchronem a stand-upem (ČSS)

odevzdání 14. 3.

Krátká obrazová zpráva do 20 sec., namluvená, postříhaná doplněná o cca 10-15 sec. dlouhý rozhovor s relevantním respondentem a nápaditým stand-upem.

 

Reportáž

téma připravit na pondělní hodinu 7. 3.

natáčení, psaní textu 8. 3.  - 8. 4.

odevzdání první verze textu - sobota 9. 4.

úprava textu, střih 10. - 29. 4.

odevzdání postříhané první verze reportáže - sobota 30. 4.

úprava, přestřih 1. - 8. 5.

odevzdání finálního sestřihu sobota 7. 5.

prezentace, zpětná vazba 9. 5.

 

ÚVOD – KDO JE KDO V REDAKCI

Jednotlivé pozice v redakci a jejich funkce. Jak si postupně předávají štafetu při výrobě příspěvku, kdo s kým spolupracuje a kdo má v čem silnější slovo. Představíme strukturu redakce. Zatímco je redaktor v terénu, produkce mu kryje záda. A honí ho, aby včas navrátil štáb i auto :-) Kolik to celé stojí? Jak zjednodušil televizní práci internet. Vzpomínka, jak se dřív posílaly reportáže trasou z telekomunikací.