Seminární skupina SOC104 Proseminář k úvodu do sociologie

Týden 1: Úvod do problematiky

 

Konzultační hodiny: ST 11:30 - 14:00

Rozsah: 6 kreditů; 26 kontaktních hodin a 78 hodin samostudia. (Kromě absolvování přednášky to předpokládá v průběhu semestru od studujících týdně 6 hodin samostudia věnované výhradně pro tento kurz.)

Ukončení: zápočet.

Podmínky:

(a) Referát na semináři, přičemž se referát odevzdává také v písemné podobě do příslušné služky v ISu nejpozději 48 hodin před začátkem semináře, na kterém bude přednesen. Téma referátu si studující vybírají se seznamu, který je spolu s obecným zadáním referátu k nahlédnutí v IS MU, ve složce kurzu, a přihlašují se na něj na prvním semináři. (b) Odevzdání 10 písemných příprav z četby. Písemné přípravy se odevzdávají vždy před seminářem do příslušné složky v ISu, nejpozději 24 hodin před začátkem semináře. (c) Odevzdání závěrečné písemné práce. (d) Účast na hodinách, přičemž povolena je 1 absence.

Přípravy z četby: Na každý seminář jsou studenti povinni vypracovat přípravu z četby. Její rozsah je 100-200 slov; studenti ji odevzdávají do příslušné složky v ISu do pondělí do 16:00.

Referáty: Přečtení základní četby je zásadní podmínkou pro vypracování referátu vůbec, jelikož až text samotný téma přesněji vymezuje, přináší základní pojmy, se kterými by měl referát pracovat, atd. Referáty ale přesto nebudou pouze představením povinné četby; často totiž vyžadují práci s další literaturou, nebo alespoň trochu kreativní uchopení tématu. Referáty se vypracovávají ve dvojicích. Přednesení referátu by nemělo přesáhnout 25 minut; po referátu bude následovat diskuse. Písemná podoba referátu by měla mít nejméně 2 normostrany (cca 3600 znaků, horní hranice není stanovena) a odevzdána by měla být 2 dny před setkáním na semináři do složky v IS (tj. do neděle 16:00).

Závěrečná písemná práce, bude mít následující podobu a strukturu:

1) analýza a konceptualizace jednoho vybraného pojmu, který musí být zpracován pomocí nejméně tří sociologicky relevantních knih (z čehož dvě musí být ze seznamu povinné literatury ke kurzu), včetně uvedení citací.

2) v textu musí být uveden a popsán příklad (z novin, filmu, každodenní zkušenosti), který se vztahuje k vybranému sociologickému konceptu a

3) následná interpretace této události, příkladu pomocí již zmíněného konceptu. Rozsah textu je 1000 slov, termín odevzdání: 8. 1. 2010.

 

Seznam literatury:

Merton, R.K. 2000. Studie ze sociologické teorie. Praha: SLON.

Mills, C.W. 2002. Sociologická imaginace. Praha: SLON.

Goffman, E. 1999. Všichni hrajeme divadlo. Praha: Ypsilon.

Berger, P.L. 2003. Pozvání do sociologie: humanistická perspektiva. Brno : Barrister & Principal

Bourdieu, P. 2000. Nadvláda mužů. Praha:Karolinum

Foucault, M. 1994. Dějiny šílenství v době osvícenství: hledání historických kořenů pojmu duševní choroby. Praha:Lidové noviny

Todorov, T. 2000. Mezní situace. Praha: Mladá fronta.

Simmel, G. 2006. „Móda“. In: Peníze v moderní kultuře a jiné eseje. Praha: Slon

Weber, M. 1998. „Věda jako povolání“. In: Metodologie, sociologie a politika. Praha : OIKOYMENH