Kvalitativní výzkum v environmentalistice

Týden 11 / Výzkumný projekt a kvalitativní rozhovor

Zadání cvičení:

Prosím zpracujte v týmu návrh projektu, který bude mít (minimálně) následující části:
- výstižný název projektu
- formulace cíle projektu, výzkumného problému a jeho zdůvodnění opřené o relevantní odbornou literaturu (minimálně 2-3 opravdu dobré zdroje)
- formulace hlavní a vedlejších výzkumných otázek
- postup výzkumu - jednotlivé fáze, použité techniky výzkumu vztažené k uričtému paradigmatickému přístupu (IPA, GT, ANT, Etnografie aj.), harmonogram práce
- informace o typech použitých dat a vzorkování
- popis segmentu projektu, který budete realizovat v rámci semestrální práce (co, jak, proč a s kým)
- předpokládané výstupy (jak a komu byste prezentovali vaše zjištění)
Celkový rozsah textu by neměl překročit 4 normostrany. Prosím pracujte standardně s odbornou literaturou i při zdůvodňování výzkumných postupů. Nebojte se jít v návrhu i výzkumnými cestami, které jsme úplně neprobírali (focus groups, akční výzkum, vizuální výzkum atp.), ale není to povinnost. Pro inspiraci můžete například nahlédnout do pokynů Grantové agentury ČR (aha, tak ne, nefunguje jim aktuálně web), nebo Grantové agentury MU.

V této prezentaci najdete zpracované rady, jak v českém prostředí plánovat a psát reálný výzkumný projekt. Nemusíte to napodobovat, přikládám spíš pro zajímavost. Ne každý výzkumný projekt je podřízen těmto pravidlům, existuje i nezávislý výzkum, případně je součástí méně rigidních struktur financování, ale je dobré o nich vědět.

Pro inspiraci v návaznosti na přednášku přikládám různá schémata pro vedení semistrukturovaného rozhovoru z projektu výzkumu významu domova pro samostatně žijících, z výzkumu nových pestrých a současných podob prarodičovství v kontextu "přetížených rolí" mladších seniorů. U prvního výzkumu jsme mezi prvním a druhým rozhovorem jsme požádali vybrané KP o vyplnění deníku a fotografování. Pro inspiraci přikládám také ukázky informovaného souhlasu z projektu Pestrých a z projektu výzkumu života v socialistickém Zlíně.

VZOR informovaného souhlasu má na svých stránkách také Odbor výzkumu MU.



Povinná četba:

Kaufman, J.C. 2010. "Validita výsledků", "Druhá část. Začátek práce: Ryclost, pružnost, empatie." a "Třetí část. Status materiálu" Pp. 32-38, 39-65, 67-84 in Chápající rozhovor. Praha: SLON.

Bryman, A. 2008. Chapter 18: "Interviewing in Qualitative Research." Pp. 435-471 in Social Research Methods. Oxford: Oxford University Press.

Podívejte se případně na Student Researcher´s Toolkit - je doplněním knihy Bryman: Social Research Methods, ze které jsme četli kapitolu 16 v první hodině kurzu a kapitolu 18 nyní.

Doporučená četba:
Tarrant, Anna. 2014. "Negotiating Multiple Positionalities in the Interview Setting: Researching Across Gender and Generational Boundaries", The Professional Geographer, 66:3, 493-500.


Krejčí, Jindřich, Yana Leontiyeva (eds.). 2012. Cesty k datům. Zdroje a management sociálněvědních dat v České republice. Praha: Sociologické nakladatelství SLON. 470 s. ISBN 978-80-7419-111-4.

Chyba: Odkazovaný objekt neexistuje nebo nemáte právo jej číst.
https://is.muni.cz/do/rect/metodika/VaV/vyzkum/etika/Souhlas_s_ucasti_v_projektu_-_osnova_06112017.docx