Video žurnalistika

Pár nedobrých příkladů

Tato studia napsali redaktoři a redaktorky moderátorovi do UVR (Brno). Nejsou napsané šikovně, můžete se je pokusit napsat lépe, šikovněji. V závorkách jsou pak texty, jak si je moderátor musel upravit.


Divočáci likvidují sazenice lesníků. Je to způsobené tím, že jejich populace ve střední Evropě dlouhodobě roste, spolu s tím ale i škody na plodinách a lesích. Předloni v České republice dosáhly desítek milionů korun. Zároveň se tak zabraňuje potřebné obnově lesa po kůrovcové kalamitě.

(Divočáci likvidují v lesích sazenice stromů. Jejich populace ve střední Evropě dlouhodobě roste. Zvyšují se i způsobené škody. Předloni v České republice podle vědců z Mendelovy univerzity dosáhly desítek milionů korun. Zabraňuje se tak obnově lesa po kůrovcové kalamitě.)


Podnikatel Zdeněk Zemek starší, mimo jiné majitel fotbalového Slovácka, přiznal vinu v kauze solárního podvodu. Se státní zástupkyní se dohodl na trestu. Ten zahrnuje tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení osmi milionů korun. Soud, který dohodu schválil, k rozhodnutí připojil ještě náhradu skoro 19ti milionové škody, která vznikla státu. Zemkova solární elektrárna na Chomutovsku získala nezákonně licenci v době, kdy nebyla dokončená. Zařízení tak získalo vyšší cenu za odběr.


Stavba nové protihlukové stěny na dálnici D2 u Hustopečí je za polovinou. Hotová má být nejpozději na konci roku. Čekali na ni deset let. Právě před tolika lety podepsali petici k jejímu vybudování. Za dva kilometry dlouhé stěny zaplatí Ředitelství silnic a dálnic 87 milionů korun.

(Stavba nové protihlukové stěny na dálnici D2 u Hustopečí je za polovinou. Hotová má být koncem roku. Bude dva kilometry dlouhá. Její zbudování silničáře vyjde na skoro 90 milionů korun. Hluk z dálnice, kterému stará stěna nezabránila, obtěžoval místní.)


A na závěr Vás zvu na festival německy mluvících filmů Das Filmfest, který začíná dnes a potrvá až do 7. listopadu. Diváci se mohou těšit na úspěšné snímky aktuální německé, švýcarské a rakouské produkce. Ty vykreslují příběhy lidí při hledání svého místa ve světě, štěstí, lásky a úspěchu a naráží na vlastní limity. Festival začíná dnes o třičtvrtě na šest v Kině Art snímkem Byli jednou dva rebelové.



Vedení Jihomoravského kraje řeší, kde a za jakých podmínek ubytovat uprchlíky z Ukrajiny. Řada smluv s majiteli penzionů a podobných zařízení totiž končí. Provozovatelé hotelů a penzionů dostávají podle usnesení vlády za ubytování uprchlíků 250 korun na osobu a den. Tyto náklady proplácí kraj ze svého rozpočtu - na ubytování vyčlenil padesát milionů korun.

(Provozovatelé hotelů a penzionů dostávají podle usnesení vlády za ubytování uprchlíků 250 korun na osobu a den. Kraj na ubytování vyčlenil z rozpočtu 50 milionů korun. Zmíněnou částku za osobu a den - samozřejmě patřičně vynásobenou - zpětně proplatí stát. Víc kraj ale nedostane. Pokud tedy bude účet z konkrétního hotelu vyšší, bude to muset kraj zaplatit ze svého.)


Ze sportovního výsluní na dno. Tak by se dal krátce shrnout příběh bývalého hokejisty Romana Čechmánka. Olympijský vítěz z Nagana, trojnásobný mistr světa, obdivovaný sportovec v Česku, Evropě i v zámoří. Dnes ho krajský soud ve Zlíně nepravomocně odsoudil na 3 roky do vězení s podmíněným odkladem trestu na 5 let. Podle soudu podvedl desítky lidí a firem, způsobil škodu 7,2 milionu korun.

(Zlínský krajský soud dnes nepravo-mocně uložil bývalému hokejovému repre-zentantovi Romanu Čechmánkovi tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let za podvod. Způsobená škoda podle rozsudku přesáhla 7 milionů 200 tisíc korun.)