Vybrané otázky správního procesu

Příklady

Procesy dle stavebního zákona

 

Úkol č. 1

 

Manželé Novákovi se rozhodli, že si postaví rodinný dům o velikosti 140 m2, který bude napojen na veřejnou kanalizaci a na veřejný vodovod, přičemž kanalizační a vodovodní přípojka budou v délce 20 m, dále si chtějí vedle domu postavit bazén o velikosti 30 m2, který bude umístěn ve vzdálenosti 1 m od hranice sousedního pozemku.Celý pozemek pak chtějí manželé Novákovi oplotit, s tím, že část drátěného plotu o výšce 2 m bude sousedit s veřejným prostranstvím.

 

Otázky:

  1. Jaké typy povolení stavebního úřadu potřebují manželé Novákovi k postavení výše uvedených staveb?
  1. Může stavební úřad zakázat manželům Novákovým realizaci stavby rodinného domu? Jestliže ano, jakým způsobem?
  1. Co se stane, pokud stavební úřad nebude reagovat na podání manželů Novákových o povolení realizace stavby?
  1. V případě, že manželům Novákovým bude zakázáno stavbu rodinného domu postavit a oni i přesto stavbu postaví, hrozí jim sankce? V případě, že ano, jaká?

 

Úkol č. 2

 

Jan Horký zjistil, že vlastník (paní Vlasta Červená) pozemku p.č. 1 k. ú. Lhota na tomto pozemku postavila patrně bez příslušného povolení stavbu garáže o velikosti 25 m2. Stavba garáže je postavena přímo na hranici sousedního pozemku a tento pozemek stíní. Jan Horký se stavbou nesouhlasí a podá na stavební úřad podnět k odstranění stavby. 

Pozn.: výše uvedená stavba garáže vyžadovala územní souhlas ke svému umístění (za předpokladu, že by dotčený soused souhlasil, jinak územní rozhodnutí o umístění stavby).

 

Otázky:

                1. Jakou formou a v jaké lhůtě musí být zahájeno řízení o nařízení odstranění stavby?

                2. Může paní Červená svoji stavbu garáže zlegalizovat formou dodatečného povolení? Pokud ano, uveďte                        podmínky, které musí splnit.

                3. Jaký bude procesní postup stavebního úřadu, pokud paní Červená podá žádost o dodatečné povolení?