JUDr. Michala Špačková, Ph.D.
Jednostranné započtení
PODMÍNKY KOMPENZABILITY (na straně SUBJEKTŮ a PŘEDMĚTU)
1. OBECNÉ – týkají se OBOU pohledávek
MNOHOST – pluralita pohledávek
TOTOŽNOST SUBJEKTŮ – vzájemnost
TOTOŽNOST DRUHU PLNĚNÍ – reciprocita
2. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY
AKTIVNĚ ZAPOČÍTÁVANÁ POHLEDÁVKA = použitá k započtení
Nelze započíst pohledávky:
- NESPLATNÉ x lze, došlo-li k odsunu splatnosti původní pohledávky k žádosti D
- NEVYMAHATELNÉ u soudu
- NEJISTÉ a NEURČITÉ
- PROMLČENÉ x započtení nebrání, pokud promlčení nastalo až následně poté, co se (v minulosti) pohledávky setkaly
PASIVNĚ ZAPOČÍTÁVANÁ POHLEDÁVKA = proti níž je započítáváno
Postačí pouhá SPLNITELNOST = právo ke splnění (neplést se SPALTNOSTÍ)
Nelze započíst pohledávky těchto druhů:
- výživné na nezletilé dítě
- náhrada újmy na zdraví
- náhrada mzdy, platu, odměny
K pohledávce nejisté a neurčité dle § 1897 odst. 2
- ŠILHÁN, Josef. Započtení pohledávky „nejisté nebo neurčité“. Právní rozhledy, 2018, č. 22, s. 763-773
- NS 28 Cdo 5711/2017 (pojem "likvidita pohledávky" jako hmotněprávní předpoklad započtení)
- NS 31 Cdo 684/2020 (pojem "konektivity")
Smyslem a účelem § 1987 odst. 2 o. z. je ochrana věřitele pasivní pohledávky před tím, aby dlužník pasivní pohledávky zabránil jejímu uspokojení či toto uspokojení oddálil jednostranným započtením své sporné (nejisté či neurčité) pohledávky za věřitelem pasivní pohledávky (tzv. aktivní pohledávky, tj. pohledávky použité k započtení), a dosáhl toho, že místo uspokojení pasivní pohledávky bude mezi stranami veden spor o existenci a výši aktivní pohledávky. „Nejistou nebo neurčitou“ ve smyslu vykládaného ustanovení je tudíž (zásadně) právě pohledávka ilikvidní, tj. pohledávka, která je co do základu a/nebo výše sporná (nejistá), a jejíž uplatnění vůči dlužníku (věřiteli pasivní pohledávky) formou námitky započtení vyvolá (namísto jednoznačného, tj. oběma dotčenými stranami akceptovaného zániku obou pohledávek v rozsahu, v jakém se kryjí) spory o existenci či výši aktivní pohledávky. Míru nejistoty ohledně aktivní pohledávky je přitom nutné posuzovat relativně, ve vztahu k pohledávce pasivní; za nejistou či neurčitou lze aktivní pohledávku považovat zpravidla toliko tehdy, je-li míra nejistoty ohledně ní vyšší než je tomu v případě pasivní pohledávky.
Výjimku představují pohledávky vzniklé ze stejného právní vztahu (založeného např. stejnou smlouvou uzavřenou mezi stranami); § 1987 odst. 2 o. z. zpravidla nebrání jednostrannému započtení těchto pohledávek.
! TENTO JUDIKÁT JE SOUČÁSTÍ POVINNÉHO PENZA ZNALOSTÍ
K § 144a odst. 4 ZP
NS 21 Cdo 238/2019
Jednostranné započtení pohledávky zaměstnavatele na náhradu škody proti pohledávce zaměstnance na mzdu, plat, odměnu z dohody a náhradu mzdy nebo platu není přípustné, i kdyby byly dodrženy zákonné limity vyplývající z ustanovení § 278 a § 279 odst. 1 o.s.ř. Zaměstnavatel je oprávněn započíst svou pohledávku na náhradu škody proti pohledávce zaměstnance na mzdu, plat, odměnu z dohody a náhradu mzdy nebo platu a provést srážku (srážky) ze mzdy za účelem uspokojení svého nároku na náhradu škody jen na základě dohody o srážkách ze mzdy uzavřené se zaměstnancem.