Jak napsat závěrečnou práci - online konzultace - 10. 5. 2024

Požadavky na práci a hodnocení práce

Formální požadavky na práci

Minimální rozsah je 60 normostran (tj. 108 000 znaků), maximální 90 normostran (tj. 162 000 znaků).

Součástí práce je abstrakt a klíčová slova v českém a anglickém jazyce. Do rozsahu se počítá samotný text od úvodu po závěr včetně. Ostatní součásti práce se do minimálního rozsahu nezapočítávají.

Práce je psána česky ve spisovném jazyce. O přijetí práce v jiném jazyce (např. slovenštině) rozhoduje na žádost garant programu.

Práce se odevzdává pouze elektronicky (nikoliv v tištěné podobě) prostřednictvím IS MUNI.

Na použité zdroje musí být odkazováno v souladu se Směrnicí Právnické fakulty MU č. 3/2020 ("citační norma").

Hodnocení práce

Vedoucí a oponent vypracují písemný posudek, jehož součástí je návrh hodnocení. Součástí posudku vedoucího písemné závěrečné práce je vyjádření, zda se jedná či nejedná o plagiát. V případě zcela rozdílného hodnocení může garant stanovit druhého oponenta.

Práce je hodnocena stupněm A až E. Toto hodnocení je předpokladem pro splnění požadavků stanovených plánem vzdělávání. V případě, že účastník není hodnocen stupněm A až E, je mu stanoven termín pro přepracování práce. Pokud ani opravná obhajoba není hodnocena stupněm A až E, je účastníkovi ukončeno vzdělávání pro nesplnění požadavků.

Obhajoba práce se koná před komisí pro obhajobu závěrečné písemné práce, která je tříčlenná.

Relevantní předpisy ke stažení
  • Směrnice č. 3/2022 s studiu v programu LL.M.: zejména čl. 11 a 12
  • Směrnice č. 3/2020 o citacích

Šablona práce

K sepsání práce je nutné využít připravenou šablonu. 

Součástí šablony je také návod, který popisuje, jak si nastavit úvodní stránky, jak používat vestavěné styly, jak vložit obrázek nebo tabulku a jak vygenerovat speciální obsah. 

Nemusí (avšak může) být uvedeno prohlášení o využití umělé inteligence při psaní práce.

Jelikož lze nevhodným zásahem do dokumentu rozbít jeho strukturu a rozhodit formátování, je autory šablony důrazně doporučeno přečíst si návod k šabloně. 

Šablona i návod jsou níže ke stažení.

Plagiátorství

Součástí posudku vedoucího práce je vyjádření, zda se jedná či nejedná o plagiát.

Na webu MU je vymezeno, že "za plagiátorství lze považovat úmyslné kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury, opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje."

Na stejné stránce je také popsáno, jakými prostředky dochází na MU k odhalování plagiátů. Vedle využití speciálních počítačových aplikací je stěžejní role vedoucího a oponenta práce, kteří se v problematice řešené v práci dobře orientují a mohou tak sami odhalit plagiát i bez pomoci počítačové aplikace.

Nedovolené je také tzv. sebeplagiátorství (autoplagiátorství), tj. použití textu z jiné vlastní (nejen kvalifikační) práce bez uvedení této skutečnosti.

V neposlední řadě je vhodné uvést, že seznam použitých zdrojů má obsahovat pouze ty zdroje (publikace, rozhodnutí), na které je odkazováno v textu práce. Porušení tohoto pravidla je také považováno za plagiátorství. 

Podrobnější informace a doporučení lze nalézt např. v příručce "Jak se vyhnout plagiátorství" vydané v roce 2020 následujícím kolektivem: P. Černikovský, T. Foltýnek, J. Fontana, Z. Gojná, D. Henek Dlabolová, T. Holeček, J. Hradecký, I. Kozmanová, J. Mach, R. Římanová, K. Tesaříková Čermáková, A. Válová, F. Vorel, a H. VorlováDostupná je zde.