Teorie sociálního práva

Cíle předmětu, výstupy z učení

Cíle předmětu:

cílem předmětu je prohloubení znalostí získaných v předchozím studiu v oblasti teorie pracovního práva a práva sociálního zabezpečení a poskytnout studujícímu nezbytné konzultace k tomu, aby byl schopen sepsat část dizertační práce věnující se sociálněprávním aspektům jejího zaměření. Dále je cílem získat takové znalosti a vědomosti, které umožní doplnit do dizertační práce konkrétní teoretické souvislosti z hlediska sociálního práva jako celku zahrnujícího zejména vybrané aspekty státní sociální politiky, pracovních podmínek, pracovněprávních vztahů, sociálního dialogu a sociálního zabezpečení.

Výstupy z učení:

studující bude mít po absolvování předmětu podrobné znalosti materie nezbytné k dalšímu studiu a bádání v oblasti své dizertační práce a bude schopen mimo jiné:

  • identifikovat oblasti zaměření dizertační práce, které mají přesah do oblasti sociálního práva;
  • identifikovat oblasti ve své dizertační práci, které se týkají státní sociální politiky;
  • určit a popsat současné domácí a zahraniční trendy týkající se tématu zpracovávané dizertační práce;
  • zpracovat ucelenou část dizertační práce, kde vyhodnotí sociální aspekty ve vztahu k tématu práce;
  • zpracovat ucelenou část dizertační práce, zabývající se vazbou mezi pracovním právem a/nebo právem sociálního zabezpečení a tématem práce.

Osnova:

konkrétní zaměření předmětu se může lišit s ohledem na téma dizertační práce. Proto bude konkrétní obsah vždy v ISP upřesněn po dohodě mezi školitelem a studujícím tak, aby obsahový rámec vedl k sepsání kvalitní části dizertační práce týkající se sociálního práva. Vyhodnocení plnění bude na školiteli, který bude udělovat hodnocení předmětu. Je však očekávatelné, že studující bude materii konzultovat s dalšími představiteli dotčených oborů a oblastí. Osnova může být tvořena např. těmito okruhy:

  • vazba mezi tématem dizertační práce a pracovním právem (aplikace základních zásad pracovněprávních vztahů, zajištění pracovních podmínek včetně kontroly jejich dodržování, vyjednávání v rámci sociálního dialogu);
  • vazba mezi tématem disertační práce a právem sociálního zabezpečení (aplikace zásad sociálního zabezpečení, dopady v oblasti sociálního zabezpečení, možné důsledky vybraných sociálních událostí).

Výukové metody:

základní výukovou metodou jsou individuální konzultace studujícího, a to jednak se školitelem, jednak s dalšími pracovníky kateder a experty zabývajícími se oblastí práva týkající se zaměření dizertační práce.

Metody hodnocení:

hodnocení zadává školitel na základě splnění předem dohodnutého úkolu stanoveného v ISP. Obvykle se jedná o zpracování ucelené části dizertační práce věnující se zkoumané materii z hlediska jak veřejného, tak soukromého práva.