Epidemiologie infekčních nemocí II - přednáška
MUDr. Bohdana Rezková, Ph.D.
Epidemiologie infekčních nemocí II - přednáška
Interaktivní osnovy obsahují prezentace a další studijní materiály k jednotlivým tématům. Materiály doporučujeme využít k přípravě úkolů do cvičení.
Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 16. 2. 2022 do 2. 3. 2022.
Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 2. 3. 2022 do 16. 3. 2022.
Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 16. 3. 2022 do 30. 3. 2022.
Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 13. 4. 2022.
Kapitola obsahuje:
2
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 14. 4. 2022.
Kapitola obsahuje:
1
PDF
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 27. 4. 2022 do 11. 5. 2022.
Kapitola obsahuje:
1
Audio
1
PDF
1
Video
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 11. 5. 2022 do 25. 5. 2022.

Principy pasivní a aktivní imunizace (17.2.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY

Problematika očkování je v současnosti velmi atraktivní téma nejen z pohledu veřejnosti, ale i odborníků. Přínos, který tato preventivní metoda přináší, byl dlouhá léta ceněn a snahy o jeho zpochybnění neměly velkého ohlasu. V posledních desetiletích jsme však svědky vzrůstající nedůvěry v tuto metodu, která přerostla až do celospolečenského fenoménu  - antivakcinačního hnutí. Důsledky této situace již nyní vnímáme v podobě navracejících se infekcí a nových ohnisek nákaz, které měly být dle původního předpokladů WHO v minulých letech již eradikovány. Opodstatněnost vzdělávání zdravotníkův této problematice je nasnadě. Je potřeba umět reagovat a argumentovat ve směru k pozitivnímu přístupu nejen veřejnosti, ale i zdravotníků. 

V přednášce se studenti seznámí se základními principy aktivní, ale i pasivní imunizace. Vysvětlen bude význam očkování v prevenci infekcí a fungování kolektivní imunity.

OSNOVA


  1. Pasivní imunizace
  2. Aktivní imunizace
  3. Kolektivní imunita
  4. Složení vakcín
  5. Nežádoucí účinky vakcín
  6. Kontraindikace očkování


PREZENTACE Z PŘEDNÁŠKY:

Pravidelná a doporučená očkování (3.3.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY


Přednáška navazuje na úvod do vakcinologie a zaměřuje se na očkovací programy a konkrétní infekce preventabilní očkováním.

OSNOVA


  1. Očkovací programy
  2. Legislativa
  3. Očkování v dětství
  4. Očkování v dospělosti
  5. Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě a infekci HPV
  6. Očkování zdravotníků



PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:


Prevence infekcí na cestách (17.3.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY


Moderní svět, v němž je cestování součástí životního stylu a překonat dva kontinenty je otázkou několika hodiny, přináší s sebou poměrně významná infekční rizika, ať už pro jedince, tak pro celou společnost. Současná pandemie lidstvu velmi důrazně připomněla, že jsme všichni součástí jedné planety a že to, co se děje na její jedné straně může za velmi krátkou dobu ovlivnit i to, co se děje na straně protilehlé. K šíření infekčních onemocnění cestování přispívá velkou měrou už od dávných dob. Tato přednáška se však převážně soustřeďuje na ochranu jednotlivce - cestovatele, přináší ucelený pohled na problematiku prevencí infekcí na cestách a zaměřuje se na některé častější nebo významně ohrožující preventabilní infekce.

OSNOVA


  1. Rizikové aspekty cestování
  2. Nejčastěji importované nákazy
  3. Principy prevence
  4. Prevence před cestou
  5. Prevence v průběhu cesty
  6. Vybrané nákazy cestovatelů

PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:


Metody dezinfekce a sterilizace (31.3.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY


Obsahem přednášky jsou informace přibližující problematiku dekontaminačních metod využívaných ve zdravotnictví a v potravinářství. Využívání těchto metod umožňuje zajistit bezpečnost potravin i s ohledem na vysoce vnímavé jedince, jako jsou například onkologičtí pacienti či nedonošené děti. Specifické postupy využívané např. pro konzervaci potravin jsou také součástí úkolů do cvičení.

Dezinfekce je využívaná nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také v rámci stravovacích provozů. Dvoustupňová dezinfekce zajišťuje bezpečnost duodenálních endoskopů, které není možné sterilizovat z důvodu rizika poškození přístroje sterilizačním mediem. Sterilizace je např. používána pro ošetření nádobí pro pacienty na transplantačních jednotkách.

Znalost těchto metod je důležitá pro všechny zdravotníky.

OSNOVA


  1. Úvod
  2. Dezinfekce fyzikální - metody a využití
  3. Dezinfekce fyzikálně chemická - metody a využití
  4. Dezinfekce chemická - metody a využití
  5. Dvoustupňová dezinfekce - metoda a využití
  6. Sterilizace

PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:

Hygiena nemocničního stravování a hygiena rukou (14.4.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY


Práce ve stravovacích provozech patří mezi tzv. "činnosti epidemiologicky závažné". Z dosud již probraných témat věnovaných obecné a speciální epidemiologii je zřejmé, že při nedodržení hygienických opatření při přípravě stravy může dojít k přenosu mnohých alimentárních infekcí a v případě stravovacích provozů k současnému ohrožení velké skupiny osob. Nemocniční stravovací provozy pak představují z tohoto pohledu ještě rizikovější provozy, protože cílová skupina strávníků jsou zejména pacienti s vyšší vnímavostí k infekcím a mnohdy také zaměstnanci nemocnice zajišťující její provoz a péči o nemocné. Přednáška pojednává o epidemiologických aspektech nemocničního stravování, legislativním rámci a konkrétních postupech zajištění bezpečného stravování.

Součástí přednášky je také problematika hygieny rukou, která patří k nejvýznamnější preventivním metodám při zacházení s potravinami.

OSNOVA


  1. Epidemiologická specifika nemocničního stravovacího provozu
  2. Stravování pacientů
  3. Legislativně stanovené hygienické požadavky
  4. Provozní a osobní hygiena
  5. Hygiena rukou

PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:

Epidemiologicky závažné činnosti (28.4.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY

Pojem epidemiologicky závažné činnosti znamená činnosti epidemiologicky rizikové. Pro možná rizika ohrožení zdraví osob spadá pod dohled orgánů ochrany veřejného zdraví. Patří se především řada činností v potravinářství a poskytování služeb v provozovnách péče o tělo. Osoby vykonávající tyto činnosti musí splnit určité požadavky kvalifikační a na zdravotní stav. Při výkonu profese plní řadu povinností souvisejících s prevencí infekčních onemocnění. 
Jedná s e o činnosti, které s největší pravděpodobností budete moci po absolvování studia sami vykonávat,  Proto se při výkladu i plnění úkolů zaměříme především na praktické otázky. 

OSNOVA

Terminologie

Legislativa

Vysvětlení pojmů

Předpoklady pro výkon činností epidemiologicky závažných (ČEZ)

Povinnosti zaměstnavatele i osob vykonávajících ČEZ v ochraně před infekčními nemocemi

PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:

Prionové nákazy zvířat a člověka (12.5.)

ANOTACE PŘEDNÁŠKY

Bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) je zástupcem širší skupiny transmisivních spongiformních encefalopatií s potenciálním epidemiologickým dopadem pro zdraví lidí. Předpokládá se, že onemocnění je vyvoláno priony. Ačkoliv otázky etiopatogeneze a epidemiologie onemocnění nebyly dosud plně prozkoumány, dosavadní znalosti a možné souvislosti s tzv. variantní formou Creutzfeldovy-Jacoboby nemoci (vCJD) přispěly k formulování konkrétních protiepidemických opatření s cílem zvýšit ochranu obyvatelstva.

Klíčová slova: prion - BSE - vCJD - preventivní opatření - represivní opatření - rizikové potraviny

OSNOVA

1. Teorie prionu

2. Dosud popsané typy transmisivních spongiformních encefalopatií.

3. Charakteristika BSE

4. Charakteristika vCJD

5. Epidemiologie BSE a vCJD


PREZENTACE K PŘEDNÁŠCE:

BSE a prionové nákazy
Základní prezentace, z níž vycházejí další audiovizuální materiály níže.
Ozvučená prezentace
Synchronní se souborem v pdf.

BSE komentář
Můžete vyslechnout též samostatný hlasový komentář formou jednoduchého podcastu bez přímé vazby na prezentaci. Vytvořeno pro období jaro 2021.