Intenzivní ošetřovatelská péče v interních oborech II

Akutní stavy v gastroenterologii

 

Student by měl po absolvování lekce být schopen poskytnout:

  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s krvácením do GIT (příčiny, možnosti terapie, příprava a provedení endoskopie, příprava a zavedení Sengstakenovy-Blakemorovy sondy)
  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s akutní pankreatitidou (stádia choroby, možnosti konzervativní a chirurgické terapie)
  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s akutní cholecystitidou a cholangoitidou (příčiny, možnosti diagnostiky a terapie, komplikace)
  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s postantibiotickou kolitidou (patologické agens, možnosti terapie)
  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s akutním selháním jater (příčiny, diagnostika, možnosti terapie)
  • komplexní, bezpečnou a kvalitní ošetřovatelskou péči o pacienta s hepatorenálním syndromem (příčiny, terapie)

PÉČE O PACIENTA S MASIVNÍM KRVÁCENÍM DO GIT

Akutní krvácení do GIT je život ohrožující situace a z toho důvodu je důležitý rychlý zásah a okamžité zastavení krvácení. V našich podmínkách se odhaduje jeho výskyt na 50-150 případů/100 000 obyvatel/rok. Je nutné, na základě anamnézy a klinických příznaků, z hlediska diagnostiky, léčby i ošetřovatelské péče rozlišit krvácení do horní (jícen až duodenum) a dolní části GIT (jejunum až rektum). Většina krvácení je lokalizována v horní části trávicího traktu a nejčastějšími příčinami jsou vředová choroba gastroduodena, hemoragická gastropatie a jícnové varixy při portální hypertenzi.

Ošetřovatelská péče při zajištění pacienta s akutním krvácením z horní části GIT

Na péči o pacienta s akutním krvácením se podílí celý tým zdravotnických pracovníků (lékař - intenzivista, internista, chirurg, sestry, sanitáři, radiologický laborant a další), jelikož situace často bývá dramatickou akutní příhodou a je třeba rychlé a efektivní spolupráce zkušených odborníků. Výrazná krevní ztráta může být příčinou hypovolemického šoku s fatálními následky, proto je nutné dodržení doporučených postupů, která by měla probíhat v rychlém sledu či ideálně současně. Postup se odvíjí mj. také od dostupné anamnézy (počátek krvácení, velikost krevní ztráty, první či opakované krvácení, přítomnost jaterního či jiného onemocnění, abusus alkoholu, užívané léky atd.).
Při přijetí pacienta na akutní lůžko je nutné, aby sestra zajistila kontinuální monitoring vitálních funkcí (TK, P, EKG křivka, SaO2, DF), spolehlivé žilní vstupy (2 periferní žilní linky s dostatečným průtokem – na kanylaci centrálního řečiště často není čas), odběry krve (krevní obraz, koagulace, krevní skupina, vč. objednání krevních derivátů, základní biochemie, ASTRUP a další dle ordinace lékaře), přísné omezení perorálního příjmu a zajištění ordinací lékaře, které mohou být různého charakteru (zajištění dýchacích cest pomocí ETK, zavedení NGS, podávání velkého množství tekutin – volumová resuscitace, podávání léků i.v., aplikace erytrocytárního koncentrátu a/nebo plazmy atd.).
Rutinní farmakologická terapie spočívá v podání inhibitorů protonové pumpy (i.v. omeprazol v bolusovém podání, následně v kontinuální infuzi 2 – 5 dní).

Současně se snahou o stabilizaci pacienta je nutné zjištění zdroje krvácení, metodou první volby je časná endoskopie – gastrofibroskopie (GFS), při které se provádí přímá vizuální kontrola horní části GIT a současně lze provést terapeutickou endoskopii, kdy je možné krvácení zastavit sklerotizací nebo ligací. Postup péče se liší dle zdroje krvácení.

Krvácení z žaludečních a duodenálních vředů – podávají se blokátory protonové pumpy (i.v. omeprazol bolusově 80mg, následně v kontinuální infuzi 8 mg/h i.v.), při GFS lze provést sklerotizaci. V některých případech se krvácení zastaví samo, opakované GFS jen při recidivě krvácení. Pokud je GFS neúspěšná či nedostupná, lze podat vasoaktivní farmaka somatostatin nebo octreotid. Při závažném a jinak neřešitelném krvácení je indikace k chirurgickému řešení.

Krvácení z jícnových varixů - farmakologická terapie spočívá v podání vasoaktivních látek (terlipresin – Remestyp 2g i.v. á 4 hod, který se doporučuje podat už v přednemocniční péči), alternativou je somatostatin nebo octreotid. U krvácejících varixů je doporučeno podání širokospektrých ATB (cefotaxim, ciprofloxacin).

Endoskopická sklerotizace - aplikace sklerotizující látky intra nebo paravarikózně. Injektorem zavedeným pracovním kanálem terapeutického endoskopu aplikuje lékař aktivní látku, nejčastěji 1 % polikanodanol (Aethoxysklerol). Výkony se s odstupem opakují do doby, než dojde k eradikaci varixů. Komplikacemi při sklerotizaci jícnových varixů jsou slizniční defekty distálního jícnu, ulcerace, stenózy jícnu, vzácně jeho perforace. Další alternativou je sklerotizace Histoacrylem (tkáňovým lepidlem). Po jeho aplikaci varix změní barvu a po několika týdnech až měsících dojde k jeho odloučení včetně tuhé výplně. Tato metoda se používá pouze u gastrických varixů.

Endoskopická ligace – aplikace gumových kroužků. Ligátor se umístí na konec endoskopu, varix je nasát do průhledného cylindru a strangulován gumovým kroužkem. Vícekroužkové ligátory dovolují nasadit až 10 kroužků při jednom zavedení přístroje. Ošetření varixů se opakuje v intervalu 1-3 týdnů do dosažení eradikace varixů. Poté by měly být prováděny endoskopické kontroly každých 6 měsíců. Komplikací při ligaci je možnost vzniku vředů.

Při pokračujícím varixovém krvácení a neúspěchu GFS lze jako dočasnou „záchranu“ použít balonkovou tamponádu, nejčastěji prováděnou pomocí Sengstaken-Blakemorovy sondy.

Sengstaken-Blakemorova sonda

Sonda je trojcestná a je opatřena dvěma balónky. Tlakem nafouknutých balónků dochází k útisku cév, zatímco jedna z cest v sondě umožňuje odsátí obsahu z jícnu a žaludku.

Příprava pomůcek (bude probrána v odborné učebně)

Příprava pacienta – vysvětlení výkonu pacientovi, podepsání informovaného souhlasu (je-li to možné), poučení o spolupráci (pacient si drží emitní misku a buničitou vatu), premedikace dle ordinace lékaře (např. 0,5 mg Atropinu), uložení pacienta do Fowlerovy polohy (je-li pacient v bezvědomí sestra upraví pacienta do polohy na levý bok se zvýšením horní poloviny těla přibližně o 15°). Od této chvíle nenechávat pacienta bez dozoru, je nutné mít připravený resuscitační vozík v případě komplikací (zajištění dýchacích cest při neklidu, ztrátě kašlacího reflexu, poruše vědomí atd.).

Provedení výkonu – lékař provede lokální anestézii nosního a hltanového prostoru, odměří délku sondy (boltec - špička nosu - epigastrium) a zavádí sondu přes nos do žaludku dle změřené délky sondy. Zkontroluje polohu sondy aspirací žaludečního obsahu a insuflací vzduchu do žaludku se současnou auskultací fonendoskopem. Sestra naplní žaludeční balónek a zavěsí sondu na tah (dle ordinace lékaře). Poté naplní jícnový balonek potřebným množstvím vzduchu (udáván výrobcem, pozor na objem vzduchu, tlak v mm Hg a mm H2O), a každé 4 hodiny (opět dle ordinace nebo zvyklosti oddělení) balonky desufluje. (Konkrétní tlaky a objemy i postupy budou k diskuzi v odborné učebně)

Asistence sestry při výkonu

  • kontrola funkčnosti balónků
  • poskytuje oporu pacientovi, povzbuzuje ho při výkonu a edukuje o spolupráci
  • plní ordinace lékaře
  • plní balónky stříkačkou se vzduchem
  • sleduje celkový stav pacienta a jeho vitální funkce
  • vytahuje sondu až po pružný odpor, popř. asistuje lékaři při úpravě polohy
  • fixuje sondu pod lehkým tahem s označením ve výši nosního průduchu
  • udržuje průchodnost sondy
  • vše zaznamenává do dokumentace (typ, umístění sondy, čas zavedení, množství vzduchu v balóncích, množství a charakter odvedeného obsahu atd.)

Péče o pacienta po výkonu

  • uložení pacienta do vhodné polohy (Fowlerova), hygiena pacienta
  • sledování celkového stavu pacienta, včetně vitálních funkcí, a dalšího vývoje stavu
  • desuflace balonků dle ordinace lékaře nebo zvyklostí oddělení
  • kontrola dýchání
  • plnění dalších ordinací (náhrady krevních ztrát)
  • zabezpečení pacientova komfortu
  • zajištění pravidelného proplachu žaludečního aspiračního portu k udržení průchodnosti
  • kontrola žaludečního obsahu, umístění sondy

Balónkovou tamponádu lze provést i jinými typy sond, známé, ale v našich podmínkách téměř nevyužívané jsou např. Minnesotská čtyřluminová sonda – přídatné lumen je k odsávání z ezofagu,

Minnesotská čtyřluminová sonda

nebo Lintonova – Nachlasova sonda – má jediný balonek, která se usazuje na přechod jícnu v balonek. Je vhodná u varixů ve fundu.

Lintonova – Nachlasova sonda

Komplikace

  • bolesti na hrudníku
  • zvracení, aktivace n. vagus – bradykardie, asystolie
  • nazofaryngeální krvácení
  • ulcerace, nekrózy a ruptury jícnu
  • obstrukce dýchacích cest a ductus thoracicus
  • tracheoezofaryngeální píštěl
  • nahromadění slin a krve nad jícnovým balonkem – riziko aspirace, aspirační pneumonie (ALI, ARDS)
  • NIKDY nevypouštět žaludeční balonek – výsledné napětí a tah by způsobilo poškození jícnu a obstrukci.

Stabilizovaný pacient se zastaveným krvácením je hospitalizován na JIP nebo ARO, kde je nutná jeho kontinuální observace, monitorace vitálních funkcí s kontrolou krvácení a celkového stavu.
O pacienta je nutné nadále pečovat jako o kriticky nemocného, sestra provádí komplexní ošetřování o tělesnou stránku (péče o hygienu, kůži, výživu, vyprazdňování, prevenci dekubitů atd.), popř. stránku duševní (pro pacienta, který je při vědomí je akutní krvácení a s tím spojené výkony velmi psychicky zatěžující, proto je třeba citlivého přístupu personálu). Nedaří-li se krvácení zastavit ani po druhém endoskopickém zákroku současně s farmakologickou terapií, je vhodné zvážit provedení TIPS (transjugulární intrahepatální portosystémový shunt). Je to metoda intervenční radiologie, která má za následek navození významného poklesu tlaku v portální žíle. V kombinaci s TIPS se varixy embolizují nebo sklerotizují.
Jednou z dalších možností řešení je endoskopické zavedení samoexpandibilního jícnového stentu (SEMS). Stent je obvykle zaveden 10 dní a následně extrahován.
Poslední možností léčby krvácení je chirurgický zákrok, který má ale v akutním stádiu vysokou mortalitu a záleží na stupni jaterní cirhózy a celkovém stavu pacienta, proto se provádí jen vyjímečně).

PÉČE O PACIENTA S AKUTNÍ PANKREATITIDOU

Lehká pankreatitida reprezentuje přibližně 80 % všech onemocnění. Těžká akutní pankreatitida sahá od mírné (edematózní) až po těžkou nekrotizující, s postižením okolních i vzdálených orgánů, komplikovanou multiorgánovým selháním s vysokou mortalitou. Má různé příčiny, ne zcela jasnou patogenezi a těžko předvídatelný, proměnlivý průběh.

Nemoc často probíhá pod obrazem SIRS. Stav charakterizují alterace vitálních funkcí a obecně známky závažného stavu. Přispívá k němu vysoká aktivita prozánětlivých mediátorů podílejících se hlavní měrou na vzniku plicních (hypoxémie až obraz ARDS), kardiovaskulárních (změny hemodynamiky, srdečního rytmu, intravaskulární deficit tekutin) a renálních komplikací (renální insuficience), které společně mohou vyústit v multiorgánové selhání (MODS).

Podstatou intenzivní léčby je snaha o odstranění primární příčiny (např. ERCP u biliárního původu) a prevence sekundárních příčin rozvoje multiorgánového selhání. Péče odvíjí od aktuálního stavu pacienta. V každém případě by měl být hospitalizován na JIP s kontinuálním sledováním vitálních funkcí. Je nutné nemocného zajistit stran cévních vstupů, včetně arteriálního, k přesnému hodnocení vývoje stavu vnitřního prostředí a biochemických parametrů (hrozí hypokalcémie, hyperglykémie, hyperlipidémie), masivní tekutinové resuscitaci a inotropní podpory, krevním převodům v případě krvácivých komplikací a v neposlední řadě k hemodynamické monitoraci. Dále je třeba zajistit zavedení NGS k odvádění žaludečního obsahu a zahájit parenterální výživu. Při zahájení enterální výživy se využívá nasojejunálních sond a substituce pankreatických enzymů ve formě tablet, kapslí atd. po stabilizaci stavu. K derivaci moče se zavádí PMK, důležité je sledování přesné bilance tekutin (únik do intersticia), někdy měření nitrobřišního tlaku. Podávají se inhibitory protonové pumpy a analgetika i.v. nebo do epidurálního katétru. Dále je prováděna podpůrná terapie - náhrada vitálních funkcí – umělá plicní ventilace, CVVH, ATB terapie (karbapenemy, chinolony) při vzestupu zánětlivých markerů a těžkém klinickém průběhu. K chirurgickému řešení se přistupuje jen v některých situacích, např. nekróza nebo absces pankreatu.

PÉČE O PACIENTA S AKUTNÍ CHOLECYSTITIDOU A CHOLANGOITIDOU

Akutní akalkulózní (nekrotická) cholecystitida je zánět žlučníku, kdy podkladem není přítomnost konkrementů ve žlučových cestách. Jedná se o zcela odlišnou nozologickou jednotku, kdy příčina není známá a její výskyt je častěji u pacientů imobilizovaných, hemodynamicky nestabilních, imunokompromitovaných či polymorbidních. Rizikovými faktory je také UPV, úplná dlouhotrvající parenterální výživa, dehydratace, hypotenze, chronické selhání ledvin atd. Velkým nebezpečím pro pacienta je rychlá progrese v gangrénu, perforace žlučníku a sepse.

Při podezření na cholecystitidu je nutné v rámci diferenciální diagnostiky vyloučit jiná onemocnění (apendicitida, pankreatitida, pyelonefritida, příp. hepatitida), a to pomocí fyzikálního vyšetření, laboratorních hodnot - leukocytóza, CRP, příp. mírně zvýšené transaminázy a bilirubin, abdominální sonografie).

Péče o pacienta probíhá jako u ostatních kriticky nemocných (monitoring vitálních funkcí, zajištění cévních vstupů, stabilizace oběhu, kontrola celkového stavu, sledování bolesti, plnění ordinací lékaře atd.). Specifická péče se odvíjí od aktuálního stavu – pacienti mají často rozvrat vnitřního prostředí, jsou febrilní, je nutné zahájit parenterální výživu, dle ordinace zavést NGS a aplikovat ATB… Hrozí-li komplikace typu perforace, pak je na místě chirurgická terapie, časná cholecystektomie.

SPECIFIKA PÉČE O PACIENTA S POSTANTIBIOTICKOU KOLITIDOU

Nežádoucí gastrointestinální účinky mohou vyvolávat téměř všechna antibiotika (ATB). Většinou se jedná o nespecifické příznaky – nevolnost, nauzea, popř. průjem. Výskyt průjmů závisí nejen na typu podávaného ATB, ale především na klinickém stavu pacienta. V intenzivní/resuscitační péči není tato reakce, vzhledem k závažnému stavu hospitalizovaných pacientů, ojedinělá. K reakci organismu na podání ATB (průjem) dochází zpravidla 3. – 10. den terapie ATB, ale může k ní dojít i po první podané dávce nebo naopak týdny po ukončení ATB léčby.

Průjem může být vyvolán přímým působením ATB (prokinetický účinek makrolidových ATB, toxický účinek neomycinu na enterocyty, porucha motility tenkého střeva po ampicilinu v kombinaci s inhibitory batalaktamáz), dysmikrobií (alterace přirozené mikrobiální flóry střeva bez průkazu vyvolávajícího patogenu) a infekčním činitelem.

Samotný střevní obsah mívá až vodnatý charakter, který odchází opakovaně (až několik desítek různě velkých porcí denně) nebo kontinuálně a je nutné objem vyloučené stolice zahrnout do denní bilance tekutin. Je třeba také sledovat zabarvení, popř. příměsi ve vyloučeném střevním obsahu, vše zaznamenávat do dokumentace a informovat lékaře. Při opakovaném výskytu průjmových obtíží je nutné odebrat vzorek stolice na mikrobiologické vyšetření a speciálně přítomnost bakterie Clostridium difficile (resp. její toxin poškozující střevní sliznici), která je nejčastější důvodem nozokomiálních průjmů u dospělých a může být příčinou pseudomembranózní kolitidy, často komplikované septickým stavem pacienta.

K vyšetření je nutné odebrat vzorek stolice velikosti lískového ořechu nebo je-li stolice řídká alespoň 1 ml do sterilní zkumavky a žádanku opatřit poznámkou, jakými ATB je pacient léčen. Pokud není možné vzorek ihned transportovat do laboratoře, je vhodné ho uchovávat při teplotě 4°C. Základní kultivační vyšetření trvá 48 hodin, detekci toxinu lze provést do 1 hodiny po dodání vzorku.

Pacienta s průkazem Clostridium difficile je nutné izolovat od ostatních pacientů, vyčlenit mu, pokud je to možné, i samostatné WC a individualizovat pomůcky k péči - preference jednorázových pomůcek. Při kontaktu s pacientem nebo jím kontaminovanými předměty používat vždy jednorázové rukavice a plášť s dlouhým rukávem a ochranné pomůcky odkládat do k tomu určené, uzavíratelné nádoby (koše) ještě před odchodem z pokoje/boxu. Dodržovat striktně hygienu rukou. Je nutné mytí rukou mýdlem s následným důkladným oplachem, protože alkoholová desinfekce je na Clostridum difficile neúčinná (přenos nejčastěji probíhá fekálně-orální cestou a spóry patogena jsou velmi odolné, mytím se odstraní velké množství spór). Desinfekce rukou se provádí po mytí jako u ostatních pacientů (jiné patogeny). Desinfekční mýdla nemá smysl v tomto případě používat, jelikož desinfekční přísada v mýdlech nemá sporicidní účinek. U pacienta se používají k desinfekci ploch a povrchů přípravky se sporicidním účinkem (Oxiper 0,25%, Meliseptol rapid do zaschnutí atd.) 2x denně, dotyková místa, jako jsou kliky, splachovadla, noční stolky, brázdička, postranice atd., je nutné desinfikovat 3x denně. K desinfekci pomůcek a nástrojů používat také přípravky se sporicidním účinkem (Persteril 0,5%, Helipur H plus N 10% vždy na dobu doporučenou výrobcem). Použité prádlo označit jako infekční. Izolaci je možné ukončit po skončení průjmu a po dvojím negativním výsledku vyšetření stolice, odebrané ob den (není přesně stanoveno). Po propuštění pacienta je třeba provést mimořádný úklid a provést stěry prostředí oddělením hygieny a epidemiologie.

ATB s rizikem průjmu a vznikem kolitidy vyvolané Clostridium difficile:

  • častý výskyt - klindamycin, ampicilin a amoxycilin, cefalosporiny
  • občasný výskyt – tetracykliny, sulfonamidy, makrolidy, chloramfenikol, fluorochinolony, karbapenemy

Léčba spočívá ve vysazení dosavadních ATB (dle aktuálního stavu pacienta) a podávání metronidazolu i.v. a/nebo vankomycinu enterálně dle ordinace lékaře, rehydratace pacienta a kolitická dieta, v těžších stavech parenterální výživa. Chirurgického zásahu je třeba v případě toxického megakolon a dalších komplikací.

PÉČE O PACIENTA S AKUTNÍM SELHÁNÍM JATER/HEPATORENÁLNÍM SYNDROMEM

Selhání jater – vzniká jako důsledek nekrózy jaterních buněk, který se může vyvinout různě rychle (fulminantní, akutní nebo subakutní selhání jater), na podkladě chronického jaterního onemocnění nebo jde o funkční poruchu jaterní buňky bez úbytku jaterního parenchymu.

Hepatorenální syndrom – funkční selhání ledvin (při morfologicky normálním nálezu na ledvinách) u pacientů s pokročilou jaterní lézí a portální hypertenzí nebo u pacientů s akutním selháním jater. Podstatou je výrazná vasokonstrikce renálních tepen, která vzniká jako reakce na systémovou vasodilataci a hypotenzi (ischémie ledvin). Tento pojem se někdy nesprávně používá pro současné selhání ledvin a jater v důsledku, např. intoxikace či infekce.

Vzhledem k mnoha fyziologickým funkcím jater, je péče o pacienta náročná v závislosti na stupni poškození hepatocytů - pacient je hospitalizován na JIP, je kontinuálně monitorován, včetně hodinové diurézy a hodnocení stavu vědomí (jaterní encefalopatie). Sestra sleduje jednak nespecifické známky nemoci (únava, slabost, nauzea, zvracení…), jednak specifické známky (zbarvení kůže, stav vědomí), dále výsledky laboratorních hodnot (iontů, odpadních látek, glykémie, jaterního souboru, ABR, koagulace, KO atd.). Pacient má zajištěny nezbytné invazivní vstupy k diagnostickým i terapeutickým postupům (arteriální linka, centrální žíla, NGS, PMK, hemodialyzační kanyla a další dle ordinace lékaře) a všechen personál striktně dodržuje bariérový přístup.

Další péče se odvíjí od přítomnosti možných komplikací a terapeutických intervencí: - nitrolební hypertenze – neinvazivní monitoring (hlavně u nemocných se 3. a 4. stupněm jaterní encefalopatie) sledování klinických známek - kontrola stavu zornic, hodnoty krevního tlaku, svalový tonus, křeče, riziko zástavy dýchání, popř. přístrojová vyšetření, udržovat Fowlerovou polohu 20 - 30°, invazivní monitoring pomocí ICP nebo měření saturace kyslíkem v jugulárním bulbu (dnes spíše málo), aplikace laktulózy, benzodiazepinů, manitolu, hypotermie
- koagulopatie – častá DIC, ale i jiné poruchy, sledování krvácivých projevů (do GIT, ze sliznic, do mozku), aplikace inhibitorů protonové pumpy, enterální výživa je doporučená, podávání vitaminů K, čerstvě zmrazené plazmy, koagulačních faktorů nebo destičkových koncentrátů
- metabolická dysbalance – sledování a korekce glykémie, ABR, elektrolytů, laktátová acidóza
- sekundární infekce – asi u 90 % těchto pacientů, bakteriální i mykotické (sledování teploty, zánětlivých markerů, septických známek), podávání ATB i profylakticky, kontrola invazivních vstupů, popř. odběr konce katétrů na mikrobiologické vyšetření.
- renální insuficience – asi u 50 % pacientů, kombinovaná etiologie, sledování funkcí ledvin, dle stavu kontinuální nebo intermitentní eliminace
- hemodynamické změny – typická hypotenze, zvýšený srdeční výdej, arytmie atd., podávání tekutin a albuminu, popř. vazoaktivních látek – noradrenalin, terlipresin atd., regulace intravaskulárního objemu
- plicní změny – oxygenoterapie, popř. intubace a UPV, riziko aspirace, infekce, respirační útlum, plicní edém, rozvoj ARDS
- extrakorporální podpora funkce jater (např. Prométheus)

Prométheus

- příprava pacienta k transplantaci jater.

  • Ambrožová, H., Průjmová onemocnění a jejich léčba. Praktické lékárenství 2011, 7(3),116–120, dostupné na http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2011/03/06.pdf
  • Adams, B., Herold, C. E., Sestra a akutní stavy od A do Z. Grada, Praha 1999, ISBN 80-7169-893-8
  • Baroňová, I., a kol., Postantibiotická pseudomembranózní enterokolitida způsobená bakterií Clostridium difficile. Pediatrie pro praxi, 2011, 12 (5), 207–210, dostupné na http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5374&magazine_id=4
  • Bergmann, D., a kol., Pseudomembranózní kolitida. Vnitřní lékařství, 2007, dostupné na http://www.prolekare.cz/pdf?ida=vl_07_10_15.pdf
  • Brabencová, S., Diagnostika Clostridium difficile a jeho výskyt ve FN Brno. Bakalářská práce, LF MU Brno, 2011, vedoucí práce MUDr. Jana Juránková, Ph.D.
  • Dítě, P., a kol., Akutní nevarikózní krvácení do horní části trávicího traktu. Česká a slovenská gastroenterologie a hematologie, 2007, 61(1), 6 – 10, ISSN 1804-803X (Online)
  • Dítě, P., Akutní stavy v gastroenterologii. Galén, Praha, 2005, ISBN 80-7262-305-2
  • Džupová, O., Klostridiová kolitida u kriticky nemocných. IV. česko-slovenský kongres intenzivní medicíny, Brno, 13.5.2010
  • Džupová, O., Beneš, J., Clostridium difficile a klostridiová kolitida: co je nového? Klinická mikrobiologie a infekční lékařství, 2008, 14(3), s. 115-117, dostupné na www.infekce.cz/Standardy/DoporCDI10.docx
  • Gruberová, Ľ., Čorná, M., Péče o pacientku s dg. postantibiotická klostridiová kolitida. Florence, 2011, č. 10
  • Holzäpfelová, S., Ošetřovatelská péče o pacienty s krvácením do GIT. Diplomová práce, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, ZSF JCU, 2011, vedoucí práce prof. MUDr. Oto Masár, CSc.
  • Husová, L., a kol., nejčastější příčiny akutního krvácení do horní části trávicí trubice – diagnostika a léčba – II. Interní medicína pro praxi, 2001, č. 3, dostupné na http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/03/04.pdf
  • Kerberová, U., Informovanost pacientů s akutní pankreatitidou. Bakalářská práce, Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta zdravotnických věd, 2011, vedoucí práce doc. MUDr. Rudolf Michalský, CSc.
  • Kocna, P., Laboratorní diagnostika akutní a chronické pankreatitídy. Kurz KKB IPVZ, Praha, 2005, dostupné na http://ukb.lf1.cuni.cz/ppt/ap_chp.pdf
  • Komárek, V., Novotný, A., Farmakoterapie masivního krvácení do gastrointestinálního traktu. Dostupné na http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Angiologie/Farmakoterapie-masivniho-krvaceni-do-gastrointestinalniho-traktu/8-S-i6.magarticle.aspx
  • Kostka, R., Možnosti chirurgické léčby nekrotizující pankreatitidy. Dostupné na http://www.hpb.cz/index.php?pId=07-1-05
  • Lata, J., Problematika jícnových varixů u nemocných s jaterní cirhózou. Interní medicína pro praxi, 2002, č. 12, dostupné http://www.internimedicina.cz/artkey/int-200212-0003.php
  • Lata, J., Šenkyřík, M., Hepatorenální syndrom. Interní medicína pro praxi, 2002, č.1, dostupné na http://www.internimedicina.cz/artkey/int-200201-0002.php
  • Lukáš, K., Gastroenterologie a hepatologie pro zdravotní sestry. Grada, Praha, 2005, ISBN 80-247-1283-0
  • Mareček, Z., Fulminantní jaterní selhání, Postgraduální medicína, 2000, dostupné na http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/fulminantni-jaterni-selhani-129958
  • Petrtýl, J., Balonková sonda v léčbě krvácení z jícnových varixů. BULLETIN HPB, 2000, č. 8 , dostupné na http://www.medvik.cz/kramerius/document/ABA008_044_bmc00013133-2000-8.2_s.66-68.pdf;jsessionid=D5A4745D732CA3AE7544F26CA92C3F57?id=294356
  • Pracovní skupina pro portální hypertenzi při České hepatologické společnosti ČLS JEP, Doporučený postup pro diagnostiku a léčbu krvácení do zažívacího traktu při portální hypertenzi. Dostupné na http://www.ces-hep.cz/file/233/Guidelines%20pro%20diagnostiku%20a%20l%C3%A9%C4%8Dbu%20krv%C3%A1cen%C3%AD%20do%20za%C5%BE%C3%ADvac%C3%ADho%20traktu%20p%C5%99i%20port%C3%A1ln%C3%AD%20hypertenzi.pdf
  • Ročeň, M., FPSA (frakcionovaná plazmatická separace a adsorpce) v terapii akutního selhání jater. Disertační práce, LF MU Brno, 2010
  • Ročeň, M., Přístrojová náhrada funkce jater. Medical Tribune, Moderní technologie a trendy v medicíně - tematická příloha, 2007
  • Rozbořilová, A., a kol., přednáška Zavedení balonkové sondy, NCO NZO, 2010
  • Sákra, L., Management krvácení do horní části zažívacího traktu peptické etiologie. Disertační práce, LF MU Brno, 2006
  • Skupina pro portální hypertenzi při České hepatologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Doporučený postup pro diagnostiku a léčbu hepatorenálního syndromu. Vnitřní lékařství, 2006, 52(6)
  • Společnost infekčního lékařství ČLS JEP, Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP a Společnost pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP, Doporučený postup diagnostiky a léčby kolitidy vyvolané Clostridium difficile, dostupné na www.infekce.cz/Standardy/DoporCDI10.docx
  • Šerclová, Z., Konzervativní léčba u nemocného s nekrózou pankreatu. Dostupné na http://www.hpb.cz/index.php?pId=07-1-04
  • Tong, W., Hurley, S., Hayashi, P., Hepatorenální syndrom z dnešního pohledu. Medicína po promoci 2005, č.5
  • Urbánek, K., Nežádoucí účinky antibiotik na gastrointestinální trakt. Klinická farmakologie a farmacie, 2003, 17, 92–95
  • Velenová, I., Ošetřovatelská péče o pacienty s dekompenzovanou jaterní cirhózou. Diplomová práce, Univerzita Pardubice, Fakulta zdravotnických studií, 2009, vedoucí MUDr. Darko Klobučar
  • Vojtilová, L., Husa, P., Svoboda, R., Kolitida vyvolaná Clostridium difficile - rizikové faktory, hypervirulentní kmen a nové terapeutické možnosti. Česká a slovenská gastroenterologie a hematologie, 2009; 63(4): 180-185 dostupné na http://www.csgh.info/arch_detail.php?stat=397 ISSN 1804-803X (Online)
  • Wawrzyczková, J., Péče o nemocné s akutní biliární pankreatitidou na JIP interního oddělení. Diplomová práce, Univerzita Pardubice, Fakulta zdravotnických studií, 2010, MUDr. Josef Hájek, CSc.
  • Weber, P., a kol., Akutní stavy u chorob jater, žlučníku a žlučových cest ve stáří. Česká geriatrická revue, 2008, 6 (3), s. 56-60
  • Zazula, R., Wohl, P., Akutní pankreatitida. Medicína pro praxi, 2005, č. 4, dostupné na http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2005/04/03.pdf
PROCVIČOVÁNÍ UČIVA
ZPĚT NAHORU
LITERATURA