Ošetřovatelská péče v resuscitační a intenzivní medicíně I - cvičení

Enterální výživa

Vzhledem k výhodám plynoucím z podávání výživy (farmaceuticky vyráběných přípravků určených výživě, v tomto textu dále nazváno jako výživa) enterální cestou se způsobem aplikace výživy lze setkat nejen na pracovištích intenzivní a resuscitační péče. V tomto modulu bude podrobně probrána níže uvedená problematika včetně praktického nácviku ve cvičeních v průběhu výuky.

Způsoby podávání enterální výživy
Enterální výživu lze rozdělit na gastrickou a na enterální, kdy je výživa aplikována za tzv. Treitzovu řasu do tenké nasojejunální sondy, jejunostomie nebo sondou zavedenou do jejuna přes gastrostomii. Sortiment jednotlivých sond určených k enterálnímu podávání je v současné době poměrně veliký. V klinické praxi se můžeme setkat s různými typy sond, které jsou vyráběné tak, aby co nejméně traumatizovaly pacienty při zavádění i při dlouhodobém ponechání sondy v organismu. Současně je možné vybrat sondy různé délky (od 80 cm dlouhé gastrické sondy až 130 cm enterální sondy) a průměru (1 French = 0,33 mm). Většina sond je vyráběna ze silikonové pryže nebo polyuretanu.

Indikace enterální výživy

Jestliže má pacient funkční trávicí trakt, ale z jakéhokoliv důvodu není schopen jíst, je to základní indikace pro použití enterální výživy. Výživa by měla být tekutá a po dávána do gastrointesinálního traktu tam , kde je možní využít živiny a absorbovat je.

Kontarindikace enetrální výživy

  • ztráta funkce střeva (težké záněty, poruchu motility např. po operaci...)
  • úplná obstrukce střeva
  • nemožnost přístupu do GIT (např. těžké popáleniny, mnohočetné trauma...)
  • velké ztráty středvhího obsahu píštělěmi

Podávání enterální výživy:

  • bolusově
  • kontinuálně
  • kontinuálně s noční pauzou

Dělení enterální výživy: