Regionální geografie Evropy a Společenství nezávislých států

3. Nerostné suroviny

 

S geologickým vývojem úzce souvisí výskyt nerostných surovin. Průmysl má v Evropě dlouhou tradici a místní suroviny nestačí krýt spotřebu. Proto musí evropské státy některé nerostné suroviny dovážet, zvláště ropu a zemní plyn.

Mezi důležité nerostné suroviny patří paliva (černé uhlí, hnědé uhlí, rašelina, lignit, ropa a zemní plyn). Největší ložiska černého uhlí se nacházejí v severovýchodní Evropě v oblasti Pečorské pánve. Významná ložiska hnědého uhlí jsou v Německu. Poměrně bohaté zásoby má i Polsko a Česká republika. Hnědé uhlí se těží také ve východní Evropě v podmoskevské pánvi. Ložiska ropy a zemního plynu se táhnou v pásu zasahujícím Polsko, Německo, Nizozemí a noří se do Severního moře. Ve východní Evropě jsou bohaté zásoby v Rumunsku, Ukrajině, Rusku a při pobřeží Kaspického moře.


                Velkou skupinu surovin tvoří rudy černých kovů (železo, mangan, chróm). Největší zásoby železné rudy jsou na Ukrajině a v Ruské federaci. Velmi kvalitní železná ruda se nachází ve Švédsku. Rudu těží také Francie, Španělsko a Norsko.

Mezi nejvýznamnější barevné kovy patří měď, které se nachází nejvíce v Polsku.

K výrobě hliníku slouží zásoby bauxitu na území Maďarska, Francie a Řecka.

Stavební suroviny (písek, stavební kámen, vápenec, cihlářská hlína) jsou rozšířeny po celém evropském území a slouží hlavně k výrobě stavebních hmot.

Úkol:

Zpracuje úkoly týkající se vlastních nerostných surovin:

      1. Vyhledejte v mapě Nerostných surovin oblasti jejich těžby.

      2. Jaký mají nerostné suroviny význam pro člověka?

      3. Která průmyslová odvětví na těžbu navazují?

      4. Jaké výrobky se z těžených surovin vyrábí?

5) Zhodnoťte, jaký vliv má těžba na životní prostředí? S výsledky seznamte své spolužáky.

 

  • Je množství přírodních zdrojů v Evropě dostačující. Které důležité suroviny musí evropské státy dovážet?

  • Posuďte, jaký vliv má těžba nerostných surovin na životní prostředí a člověka.

Množství přírodních zdrojů v Evropě je nedostačující. Těžba nerostných surovin nestačí krýt spotřebu. Evropa nemá velké přírodní zdroje ve světovém měřítku má význam těžba černého a hnědého uhlí, těžba železné rudy, rtuti, chrómu, uranu a draselných solí. Některé suroviny se musí dovážet, jedná se například o ropu.