Morfologie ruštiny 1

1.2 Morfologie a slovní druhy

  1.2 Morfologie a slovní druhy


Jak bylo zmíněno výše, slovo je objektem zkoumání lingvistické morfologie. Avšak si musíme neustále pamatovat, že slovo je jednotka mnohoaspektová, slovo je nejenom forma (formální, gramatický význam), ale i lexikální význam. Ve většině jazyků se lexikální významy vyjadřují pomocí určitých gramatických typů, např. slova яблоко a бег mají naprosto odlišné lexikální významy, slovo яблоко označuje předmět, slovo бег označuje děj, proces a je odvozeno od slovesa бегать. Obě slova však mají společné formální příznaky, u obou slov můžeme určit rod, číslo, pád, můžeme říct, že obě slova jsou neživotná, k oběma slovům můžeme doplnit charakteristiku (příznak) vyjádřenou přídavným jménem, např. большое яблоко, быстрый бег. Na druhou stranu jsou v ruštině slova яблочный a бегать, které jsou spojené se slovy яблоко a бег lexikálně (sémanticky), ale patří jiným gramatickým typům než slova яблоко a бег. Takové typy se nazývají slovními druhy. Slovní druhy tradičně jsou také objektem zkoumání lingvistické morfologie.
Jinými slovy slovní druhy jsou gramatické třídy slov a slovních tvarů sjednocených na základě obecného významu, jenž není spojen s lexikálním ani gramatickým významem všech slov a slovních tvarů dané třídy, a také sjednocených na základě gramatických (morfologických) kategorií, jež jsou charakteristické pro celou danou třídu slov a slovních tvarů. Tak, nejobecnějšími významy pro slovní druhy jsou předmět (substance) a příznak, který se představuje jako procesuální (děj nebo stav) a neprocesuální (jakost/kvalita nebo vlastnost), např. všechna slova a slovní tvary spadající do slovního druhu podstatné jméno nazývají předměty (substance) – konkrétní předměty, fakta, události, jevy, vlastnosti, pojmy atd. (стол, землетрясение, война, непогода, туман, нежность, армия).
Každý slovní druh má své vlastní gramatické kategorie, např. význam předmětu (substance) u podstatných jmen se vyjadřuje pomocí gramatických kategorií rodu (кот, кошка, окно), čísla (дом – дома, кот – коты, окно – окна, школа – школы) a pádu (кот, кота, коту...), význam procesu typický pro slovesa se vyjadřuje pomocí gramatických kategorií slovesného vidu (делать – сделать), slovesného rodu (я напишу – был/будет написан), způsobu (я напишу – я бы написал – напиши/напишите), času (пишу – писал – буду писать) a osoby (я пишу, ты пишешь, он пишет).
První klasifikace slovních druhů ruštiny byla představena v díle "Rossijskaja grammatika", jejímž autorem byl Michail Vasiljevič Lomonosov (vydána v r. 1755). V ruštině M. V. Lomonosov vyčleňuje 8 slovních druhů a dělí je na významové (hlavní) - jména, slovesa a služební (pomocné) - předložky, spojky, zájmena, příslovce, citoslovce, příčestí. Pozdější klasifikace slovních druhů v ruštině se opíraly o tuto Lomonosovovu klasifikaci.
V r. 1831 byla vydána "Russkaja grammatika", jejímž autorem byl Alexandr Christoforovič Vostokov. Slovní druh, který byl Lomonosovem označen jako jména, A. Vostokov rozdělil na jména podstatná a jména přídavná, avšak příčestí ve Vostokovově klasifikaci jsou považována za podtyp adjektiv (tzv. adjektiva činná), také do adjektiv byly zařazeny číslovky.

V r. 1858 vychází "Opyt istoričeskoj grammatiki russkogo jazyka" Fjodora Ivanoviče Buslajeva, v němž se klasifikace slovních druhů uvádí ve druhé části, která je věnována syntaxi. Stejně jako jeho předchůdci F. Buslajev dělí slovní druhy na významové a služební, za významové považuje podstatné jméno, přídavné jméno a sloveso (kromě sponového slovesa быть, které nazývá služebním slovem), služebních slovních druhů vyděluje 5: zájmena, číslovky, předložky, spojky a příslovce. Nově uvádí F. Buslajev klasifikaci příslovcí: a) příslovce odvozená od významových slov, např. вновь, наискось, b) příslovce odvozená od služebních slov, např. здесь, там, дважды. Citoslovce dle F. Buslajeva mají zvláštní postavení, protože nevyjadřují logické vztahy ani různorodost předmětů řeči, ale pocity mluvčího.
Další etapou ve vývoji klasifikace slovních druhů v ruštině se stala práce Alexandra Afanasjeviče Potebni "Iz zapisok po russkoj grammatike" (1874). A. Potebnja považoval syntax za hlavní část gramatiky ruštiny a byl zakladatelem psychologického směru v gramatice. Všechna slova A. Potebnja dělil na věcná (lexikální) a formální, věcná nazýval významovými slovními druhy (podstatná jména, přídavná jména, číslovky, slovesa, příslovce), formální – služebními (spojky, předložky, částice a pomocná slovesa). Infinitiv a příčestí A. Potebnja považuje za přechodné slovní druhy, zájmena považuje za kategorii ukazovacích slov, která spojují příznaky lexikálních a formálních slov.
Na začátku 20. století vychází další lingvistické práce, kde se uvádí klasifikace slovních druhů v ruštině, jsou to např. "Sravniteľnoje jazykovedenije" od Filipa Fjodoroviče Fortunatova (1901-1902), "Sintaksis russkogo jazyka" od Alexeje Alexandroviče Šachmatova (1913), "Russkij sintaksis v naučnom osveščenii" od Alexandra Matvejeviče Peškovského (1914). Tak, A. Šachmatov psal o 14 slovních druzích v ruštině: významové slovní druhy (podstatná jména, slovesa, přídavná jména, příslovce), nevýznamové (číslovky, zájmenná podstatná jména, zájmenná přídavná jména, zájmenná příslovce), služební (předložky, částice, spojky, prefixy a sponu), citoslovce. Přínosem této Šachmatovovy klasifikace je to, že částice byly uznány za samostatný slovní druh v ruštině.
Další významnou klasifikaci slovních druhů v ruštině se stala klasifikace Lva Vladimiroviče Ščerby (Щерба 1974
), který poprvé vyčlenil predikativní příslovce (neboli slova kategorie stavu, predikativa), např. жаль, пора, готов, должен. Avšak neznámější a hojně využívanou (obzvláště v učebnicích pro střední školy) je strukturně-sémantická klasifikace slovních druhů, jejímž autorem je Viktor Vladimirovič Vinogradov (Виноградов, online). Dle této klasifikace se všechna slova v ruštině dělí na slovní druhy (podstatná jména, přídavná jména, číslovky, zájmena, příslovce, slova kategorie stavu/predikativa a slovesa), částice řeči (částice, předložky, spojky), modální slova a citoslovce.
Akademická verze ruské gramatiky (Русская грамматика 1980) a krátká ruská gramatika (Краткая русская грамматика 2002) zachovávají tuto tradiční klasifikaci a vyčleňují v ruštině následující slovní druhy: podstatná jména, zájmena-substantiva, přídavná jména, číslovky, příslovce, slovesa (kde příčestí a přechodníky se považují za atributivní tvary slovesa), předložky, částice, spojky, spojovací výrazy, citoslovce.
V daném kurzu se budeme řídit tzv. lexikálně-gramatickým přístupem ke klasifikaci slovních druhů v ruštině, za zakladatele daného přístupu je možné považovat V. V. Vinogradova, který nahlíží na slovní druhy jak na lexikálně-gramatické třídy slov, jež:
a) mají stejný/podobný gramatický význam (substance, děj, příznak atd.),
b) mají stejné/podobné gramatické kategorie, které se vyjadřují pomocí koncovek (např. kategorie rodu, čísla, pádu), jinými slovy - mají společné morfologické příznaky,
c) mají stejnou/podobnou syntaktickou funkci (tj. ve větě mohou být podmětem, přísudkem, přívlastkem atd.).

         

 
Obr. 3. Ukázka z učebnice ruštiny pro 5.-9. třídu střední školy (Бабайцева, Чеснокова 1993, 78).
 
Co se současné ruštiny týká, tradičně se hovoří o 10 slovních druzích:
- podstatná jména (substantiva) - человек, собака, солнце, компьютер;
- přídavná jména (adjektiva) - синий, новый, дядин, лисий;
- zájmena (pronomina) - он, мой, который, кто-то;
- číslovky (numeralia) - один, пятый, четверо;
- slovesa (verba) - писать, улыбаться, говорить, крикнуть;
- příslovce (adverbia) - хорошо, по-разному, чертовски;
- předložky (prepozice) - в, от, благодаря, из-за, в течение;
- spojky (konjunkce) - а, однако, что, потому что;
- částice (partikule) - же, точно, ли;
- citoslovce (interjekce) - ах, батюшки, фу.
Dále pak s přihlédnutím ke specifickým morfologickým kategoriím a syntaktickým funkcím můžeme hovořit o predikativech (slovech kategorie stavu - весело, тепло), přechodnících, které vznikají na základě sloves, avšak nemají slovesné gramatické kategorie a jsou neohebné (говоря, читая, улыбаясь, написав), a přídavných jménech slovesných/příčestích (делающий, сделавший, переводимый, открытый).
Všechny slovní druhy v ruštině dále můžeme dělit na samostatné (plnovýznamové) a služební (pomocné), ohebné a neohebné.
Samostatnými slovními druhy jsou substantiva, adjektiva, pronomina, numeralia, verba, adverbia (při podrobnější klasifikace také predikativa, přechodníky a příčestí), služebními slovními druhy jsou předložky, spojky, částice, citoslovce. Ohebnými slovními druhy jsou ty, které se skloňují nebo časují, tj. substantiva, adjektiva, pronomina, numeralia, verba (při podrobnější klasifikace také příčestí), neohebnými slovními druhy jsou adverbia, předložky, spojky, částice, citoslovce (pří podrobnější klasifikace také přechodníky a predikativa).
Na závěr dáme odkaz na krátké video o tom, jak je důležité mít přehled o slovních druzích v ruštině: "Ералаш: Урок русского языка".    

 

Задания
1*. Сколько частей речи есть в Вашем родном языке? Выпишите их. Сравните части речи в русском языке с частями речи в Вашем родном языке: а) названия, б) употребляемость/неупотребляемость, в) количество.

2*. Какими источниками Вы пользовались для того, чтобы ответить на первый вопрос? 

3*. Работайте с "Краткой русской грамматикой" (Краткая русская грамматика 2002): сколько частей речи и какие рассматриваются в этой грамматике? Выпишите эти части речи с примерами.

4*. Работайте с "Русской корпусной грамматикой" (http://rusgram.ru). Какие части речи выделяются в рамках корпусного описания грамматики русского языка? Найдите примеры этих частей речи в Национальном корпусе русского языка  (НКРЯ) (http://ruscorpora.ru).

Алгоритм поиска: Поиск в корпусе - Лексико-грамматический поиск - Грамматические признаки - Часть речи - (выбрать из списка) - ОК. На скриншоте приведены результаты поиска предикативов.

5*. Разделите части речи русского языка на самостоятельные и служебные. Своё деление обоснуйте. В случае необходимости приведите примеры, подтверждающие Вашу точку зрения.

6*. Разделите части речи русского языка на изменяемые и неизменяемые. Своё деление обоснуйте. В случае необходимости приведите примеры, подтверждающие Вашу точку зрения.